Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator o3ozon - opinie


Recommended Posts

(widziałem termexa)

- minimalny przepływ przy średnicy 200, to 170m3/h - chyba tyle nie będę miał przez cały czas

- widziałem sterownik pulsacyjny, który co chwilę włącza i wyłącza nagrzewnicę - teoretycznie "zmniejszy" to moc nagrzewnicy, ale nie jestem pewien, czy to zadziała. No i wymagany przepływ minimalny się przez to nie zmieni.

 

Każdą nagrzewnicę elektryczną możesz zasilić proporcjonalnie stosując regulator: np EHC1 i kanałowy czujnik temperatury np:TJK10K

Tylko po co kombinować jak w Termex kupisz gotowy produkt z gwarancją - jedyne co zostaje po twojej stronie to zamontować w kanale czujnik temperatury i podłączyć do nagrzewnicy.

 

Minimalny przepływ, wynika z przyjętych zasad doboru nagrzewnic - przyjmuje się minimalną prędkość przepływu 1,5 m/s

Więc jeśli jesteś przekonany, że twoja wentylacja będzie pracować z wydajnością rzędu 100 m3/h, kup nagrzewnicę fi 160 mm

 

Przed nagrzewnicą warto dać dodatkowy filtr wstępny.

 

Ewentualnie zastanowić się nad montażem nagrzewnicy w rekuperatorze - ale to już wyższa szkoła jazdy, której jak widać nie opanował nawet sam producent ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 917
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Aktualnie firma o3ozon nie umieszcza w swoich rekuperatorach wymienników firmy RECAIR. taką informację otrzymałem od nich mailowo.

Jak sami twierdzą "mamy coś podobnego".

Kontakt bardzo nieprofesjonalny, dziecko z podstawówki odpisuje na maile ;/

 

To ja chyba dziś dostałem nieaktualny rekuperator, bo mam wymiennik z napisem "recair".

 

DSCF0430 (Mały).JPG

DSCF0431 (Mały).JPG

 

Ogólnie sprzęt wygląda dobrze, jest nawet etykieta energetyczna i oznaczenie CE

 

DSCF0426 (Mały).JPG

 

Kontakt mejlowy rzeczywiście nie był jakiś niezwykłe superancki - po prostu był. Ale nie powiedziałbym, że odpisało mi dziecko. Dostałem krótką odpowiedź na pytanie i tyle.

 

Obsługa klienta na poziomie "może być". Ale ja kupiłem sprzęt, a nie usługę dogadzania klientowi.

 

Jak zamontuję i uruchomię sprzęt, to napiszę coś więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ciągu kilku dni coś się zmieniło ?

Chciałem dokonać u nich zakupu, dostałem informacje z o3ozon, że instrukcji nie mają.

Kilka spraw mnie zraziło, więc zakupu w o3ozon nie będzie.

@ lunat jeżeli nie jesteś z ich działu marketnigowego do wrzuć fotki instrukcji.

Edytowane przez Drops2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie sprzęt wygląda dobrze, jest nawet etykieta energetyczna i oznaczenie CE

 

Ale jest papier na te oznaczenia, czy tylko naklejka?

Mało wiarygodne są te informacje, kiedy na naklejce obok ktoś ewidentnie ma problem językowy.

 

"EXTRACT AIR"

"ABLUFT"

 

To NIE jest CZERPNIA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jest papier na te oznaczenia, czy tylko naklejka?.

 

Przecież jakby był papier, to by padło pytanie, czy jest prawdziwy.

 

Jest jakaś deklaracja, że sprzęt jest zgodny z jakimiś normami. Jakbym kupił centralę za 10 tysięcy to też byś pytał o papier?

 

Wcześniej w tym wątku pisano, że nie ma znaku CE to nie można sprzedawać. Jak jest znak, to też problem. Na myszce do komputera też mam znak CE, a nie kojarzę papierów na to oznaczenie. Dla większości kupujących nie ma to znaczenia. Jak jest CE to dobrze, ale chyba niewiele osób tego szuka.

 

Jeśli uważasz, że producent wprowadza na rynek sprzęt, który nie nadaje się do użytku, to zgłoś to do jakiejś instytucji.

 

Opisów w innych językach i tak nie rozumiem. W instrukcji jest narysowane co gdzie płynie.

 

@Drops2 wrzucę wieczorem, jak znajdę chwilę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak patrzę na zdjęcie tej centrali i zastanawiam się jak ona odzyskuje ciepło przciwprądowo?

 

Tak:

 

tak.jpg

 

Ciepłe do góry, zimne na dół.

 

 

A tu Twój post z kiedyś: https://forum.muratordom.pl/showthread.php?340601-Rekuperator-o3ozon-opinie&p=7876033&viewfull=1#post7876033

 

EDIT:

ech, małe to zdjęcie wyszło

 

DSCF0435 (Mały).JPG

 

EDIT2:

@Drops2 ale co Ty chcesz, całą instrukcję?

Edytowane przez lunat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja chyba dziś dostałem nieaktualny rekuperator, bo mam wymiennik z napisem "recair".

 

To jeden z istotnych minusów o3ozon. Kupujesz pudełko czekoladek - nigdy nie wiadomo, co się trafi w środku. Nie masz jasnej deklaracji jaki wymiennik ani jakie wentylatory.

 

Tak patrzę na zdjęcie tej centrali i zastanawiam się jak ona odzyskuje ciepło przciwprądowo?

 

O to chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że sporo informacji jest w tym wątku więc postanowiłem dodać swoje doświadczenia po zimie z nowym rekuperatorem.

Mam, tak jak w temacie ABP-450/200 jon16. Stoi na nieogrzewanym poddaszu. Nie stwierdziłem żadnych wycieków.

Posługiwanie się temperaturami z centrali wydaje mi się nieporozumieniem, bo moim zdaniem są one przekłamane. Szczególnie temperatura powietrza z czerpni zdecydowanie przekłamuje. Przy mrozie na zewnątrz - 5 stopni ciągle wskazuje dodatnią temperaturę czerpanego powietrza. Standardowo centrala chodzi na obrotach 25%/25% i jest to w zupełności wystarczające do przewentylowania całego domu. A nawet wydaje się odrobinę za dużo bo w pomieszczeniach zrobiło się sucho (ok. 30% wilgotności). Bez działającej wentylacji (trzy tygodnie jej wyłączenia) było 55%.

W związku z umieszczeniem centrali na nieogrzewanym strychu, obawiałem się kwestii zamarzania wymiennika. W styczniu centrala poradziła sobie sama zwiększając obroty wentylatora powietrza wywiewanego do 70%. Ale ten pojawiający się szum przy 70% spowodował, że szukałem innego rozwiązania i znalazłem takie: przed zapowiadanymi dużymi mrozami pon.10C (szczególnie w nocy) włączałem prace z nastawami 25% nawiewane i 50% wywiewane,. przy mrozach 5-10C wystarczało 25/40 a przy 0-5C 25/35. Dodatkowo obłożyłem centralę pianką grubości 5 cm. I okazało się, że to wystarcza do zapewnienia płynnej pracy centrali bez skoków do 70%.

Jest też jedna rzecz, która mnie denerwuje. Jest to mianowicie alarm o wymaganym przeglądzie ogólnym dokonanym przez serwis producenta. Pierwszy raz pojawił się w lutym czyli trzy miesiące po zakupie centrali. Nie rozumiem dlaczego tak wcześnie miałbym dokonać takiego przeglądu. Tym bardziej, że centrala działa i nie zgłasza żadnych błędów czy awarii. A już maksymalnie wkurza mnie to, że alarm ten wyje zawsze o 12 w nocy co jak sami rozumiecie nie jest przyjemne.

Edytowane przez Jasiek261
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja zakupiłem rok temu w marcu model 420 i uważam że to był naprawdę udany zakup. Przy tegorocznych mrozach ani razu nie zamarzł, stosując filtry f7 na czerpni nie przepuszcza mi smrodów z zewnątrz zużycie prądu mega niskie około 16w na wydajności około 35% rekuperator mam na nieogrzewanym poddaszu zabudowany styropianem 10cm plus srebrna folia bąbelkowa i zewnętrzna konstrukcja z płyt wiurowych. Nagrzewnicy nie montowałem i widzę że nie ma sensu jak takie mrozy bez problemu przeszło. Jedynie to jak powyżej w postach piszecie to czujnik temperatury nie do końca pokazuje realną temperaturę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...