Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator o3ozon - opinie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 917
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Planuję instalację rekuperatora Paruszewskiego w starym domu. Czy ktoś może polecić instalatora z okolic Krakowa/Chrzanowa z dobrą wiedzą praktyczną, gdyż trzeba by na miejscu ustalić gdzie można dać czerpnię, wyrzutnię (aby też zredukować hałas ulicy) oraz rozmieszczenie anemostatów uwzględniając możliwości budynku bez rozwałki wewnątrz. Elewacja jest nowa więc też trzeba by zrobić przewiert bez uszkodzeń.

Czy wyrzutnia w podbitce to dobry pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w modernizowanym starym domu wrzuciłem wyrzutnię w stary ceglany komin wentylacyjny, oczywiście mistrzowie teorii wieścili wykraplanie się wody na zewnętrznych ściankach i takie tam bzdury !

Może też masz taką możliwość ?

 

Czerpnia normalnie w ścianie, przewiercona przez gotową elewację, nie było problemu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś wyczytałem, że wyrzutnia w podbitce nie jest zbyt dobra, gdyż wilgotne powietrze wyrzucane na mrozie powoduje oszranianie podbitki i szybszą jej degradację. Chociaż ja planuję wymiennik entalpiczny od Paruszewskiego.

Miałbym do wykorzystania jeden przewód od wentylacji grawitacyjnej z kuchni - kuchnię mogę zaślepić i wyrzucać przez komin. Nie będzie stawiał za dużego oporu?

Dlaczego nie zakładać siatek na czerpni? W którym miejscu i co dać, żeby robactwo się nie dostawało do rur?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś wyczytałem, że wyrzutnia w podbitce nie jest zbyt dobra, gdyż wilgotne powietrze wyrzucane na mrozie powoduje oszranianie podbitki i szybszą jej degradację. Chociaż ja planuję wymiennik entalpiczny od Paruszewskiego.

Miałbym do wykorzystania jeden przewód od wentylacji grawitacyjnej z kuchni - kuchnię mogę zaślepić i wyrzucać przez komin. Nie będzie stawiał za dużego oporu?

Dlaczego nie zakładać siatek na czerpni? W którym miejscu i co dać, żeby robactwo się nie dostawało do rur?

 

Mam czerpnię w podbitce - łatwy dostęp a co tydzień wymieniam w nim filtr z maty G2. Wyrzutnię mam na ścianie, bo przepisy nie pozwalają nad samym oknem a w przypadku podbitki tak bym miał i chyba jest to lepsze rozwiązanie w przypadku drewna z którego mam podbitkę.

Edytowane przez Pytajnick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś wyczytałem, że wyrzutnia w podbitce nie jest zbyt dobra, gdyż wilgotne powietrze wyrzucane na mrozie powoduje oszranianie podbitki i szybszą jej degradację.

 

A ściany to nie dotyczy? A jak wyrzutnia jest w ścianie pod podbitką - to co za różnica? Tak samo unosi się do góry i skrapla na podbitce.

 

Chociaż ja planuję wymiennik entalpiczny od Paruszewskiego.

 

Niewiele to zmienia w wilgotności powietrza wywiewanego. Różnica jest w tym, że w entalpicznym nie skrapla się woda.

 

 

Miałbym do wykorzystania jeden przewód od wentylacji grawitacyjnej z kuchni - kuchnię mogę zaślepić i wyrzucać przez komin. Nie będzie stawiał za dużego oporu?

 

Zależy od przekroju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Drodzy forumowicze! Coś mi nie pasuje w tych rekuperatorach.

Czy dobrze widzę na zdjęciu, że w wersji poziomej oba wloty są po lewej stronie, a wyloty prawej?

 

Patrząc na przód rekuperatora:

 

wlot powietrza (niebieski) ----- nawiew (pomarańczowy)

czerpnia (czerwony) ----------- wyrzutnia (zielony)

 

https://o3ozon.pl/centrala-wentylacyjna-abp-450200-jon16-przeciwpradowa-p-163.html, inne też tak mają.

Na wszystkich obrazkach w sieci widzę rekuperatory, które mają przelot powietrza na krzyż przeciwprądowo, co wydaje mi się logiczne. A tu jakby jest współprądowo.

Edytowane przez DXFM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wszystkich obrazkach w sieci widzę rekuperatory, które mają przelot powietrza na krzyż przeciwprądowo, co wydaje mi się logiczne. A tu jakby jest współprądowo.

 

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?340601-Rekuperator-o3ozon-opinie&p=7853023&viewfull=1#post7853023

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 2 months później...
  • 3 weeks później...

Yo. Przyszła do mnie centrala CWPP420. Ciężka jak cholera - przyszła na palecie bardzo dobrze spakowana. Wymiennik entalpiczny - były 2 do wyboru recair i core. (był też dowybory recair hybrydowy ale nie mam pojęcia co to jest i cenowo 2x drożej) Centrala wyszła 4800brutto już z wysyłką - dało się ponegocjować. Wentylatory chyba EC, nie wiem bo nie mogę nigdzie w sieci znaleźć ich specyfikacji, ale patrząc na moc max myślę, że tak jest.

 

Z mankamentów to w zasadzie drobnostka - montażyście zapomniało się zanitować mocowania wentylatora (ogarnę samemu) i w zasadzie tyle, no może jeszcze lekko niechlujnie docięty 1 kawałek maty izolacyjnej... Wszystko widać na zdjęciach.

 

Foto centrali https://photos.app.goo.gl/VxYa4Wz6y1bpMSpy6

 

Gdy ogarnę montaż to podzielę się fotami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...