Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator o3ozon - opinie


Recommended Posts

Taaa.. 0-1C

:)

 

Kiedy miałeś -20C u siebie ?

Masz nagrzewnicę w reku ?

A jak myslisz, bez nagrzewnicy, jaką masz u cienie sprawność przy -20C ?

 

Jak poszukasz w wątku o Kineticu to pisałem jaki miałem odzysk przy źle działajacym Kineticu. Odzysk wynosił około 50% i był zbliżony do odzysku z wymiennika krzyżowego. Miałem minusowy nadmuch do pomieszczeń.

Sprawność spadała do 40-50% i możesz sobie policzyć jaki był wtedy odzysk ..

 

Najniższą temperaturę jaką zanotowałem poprzedniej zimy to u mnie -28 stopni ...

Żona robiał nawet zdjęcie , bo nam nie wierzyli ;)

 

W Polsce są mocno zróżnicowane temperatury i dużo też zależy od ukształtowania terenu

 

Miałem w kotłowni zamontowane termoemtry elektroniczne i przy dużych mrozach miałem nadmuch -1 - 2 stopnie ..

 

Po to są systemy antyzamrożeniowe aby wymiennik nie zamarzł . W Kineticu też jest i działa ...

Nagrzewnica daje jedynie to że ma się zrównoważony cały czas nawiew i wywiew a bez tego elektronika kombinuje aby nie zamarzł wymiennik.

 

Więc wybacz , ale nie chce wymiennika który ma odzysk MAX 50% , bo miałem chwilę "przyjemność' korzystania z takiego odzysku i nie jest to przyjemne jak z anemostatów leci co temepratura bliska 0 stopnia , jak w pomieszczeniu masz prawie 23 stopnie ...

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 917
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tym tokiem rozumowania dać 3-4 wymienniki i będzie perpetum-mobile ;)

 

No nie do końca. Bo zakładając sprawność 40% pojedyńczego wymiennika cały układ odzyska 40+24+14,4+8,64=87,4% (ale zużyje więcej prądu bo opory na wymiennikach wzrosną)

Przy 60% sprawności wymiennika teoretycznie przy kaskadzie 4 sztuk mozna uzyskać: 60+24+9,6+3,84=97,44% :D

 

Aczkolwiek nie bardzo rozumiem jak pojedyńczy wymiennik krzyżowy może mieć sprawnosć wyższą od 50%. Więc wg mnie kaskada 4 sztuk moze maks osiagnąć 50+25+12,5+6,25=93,75% :D (nie wuzględniajac strat przeowdzonych na wymienniku i izolacji między komorami)

Edytowane przez e_gregor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak poszukasz w wątku o Kineticu to pisałem jaki miałem odzysk przy źle działajacym Kineticu. Odzysk wynosił około 50% i był zbliżony do odzysku z wymiennika krzyżowego. Miałem minusowy nadmuch do pomieszczeń.

Sprawność spadała do 40-50% i możesz sobie policzyć jaki był wtedy odzysk ..

 

Najniższą temperaturę jaką zanotowałem poprzedniej zimy to u mnie -28 stopni ...

Żona robiał nawet zdjęcie , bo nam nie wierzyli ;)

 

W Polsce są mocno zróżnicowane temperatury i dużo też zależy od ukształtowania terenu

 

Miałem w kotłowni zamontowane termoemtry elektroniczne i przy dużych mrozach miałem nadmuch -1 - 2 stopnie ..

 

Po to są systemy antyzamrożeniowe aby wymiennik nie zamarzł . W Kineticu też jest i działa ...

Nagrzewnica daje jedynie to że ma się zrównoważony cały czas nawiew i wywiew a bez tego elektronika kombinuje aby nie zamarzł wymiennik.

 

Więc wybacz , ale nie chce wymiennika który ma odzysk MAX 50% , bo miałem chwilę "przyjemność' korzystania z takiego odzysku i nie jest to przyjemne jak z anemostatów leci co temepratura bliska 0 stopnia , jak w pomieszczeniu masz prawie 23 stopnie ...

 

Ale Ty nie musisz chciec.

Jak ci sie wlacza system antyzamrozeniowy, to szczelinami domu wpada powietrze o temp -28 :)

Okresy wielkich ,rozów ( o ile są) to maksymalnie tydzień, dwa.

Nie przesadzaj, ze to nie do wytrzymania - jak żyją posiadacze WG ? :D:

 

Komfort wymiennika krzyzowego jest nieco mniejszy, ale nadal lepiej taki, niz WG

A niektózy buduja budżetówo i ten tydzień, dwa z roku jakos przeżyją

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Ty nie musisz chciec.

Jak ci sie wlacza system antyzamrozeniowy, to szczelinami domu wpada powietrze o temp -28 :)

Okresy wielkich ,rozów ( o ile są) to maksymalnie tydzień, dwa.

Nie przesadzaj, ze to nie do wytrzymania - jak żyją posiadacze WG ? :D:

 

Komfort wymiennika krzyzowego jest nieco mniejszy, ale nadal lepiej taki, niz WG

A niektózy buduja budżetówo i ten tydzień, dwa z roku jakos przeżyją

 

Jak żyją posiadacze WG ? Bez wentylacji. Mają szczelnie pozamykane okna (bo wieje) ...

U tych co byłem nie mieli żadnej wentylacji i jedynie wietrzyli (ale też nie za długo bo ciepło ucieka)

 

Wiesz budżetowo nie oznacza że trzeba kupić coś najtańszego ...

 

Sam masz rekuperator za 4000zł , jak mam też w zbliżonej cenie. Nie trzeba od razu kupować rekuperatora za 10tys ...

Ja i Ty mamy właśnie budżetowe rekuperatory . Jest pewna granica gdzie nie ma już sensu "oszczędzać" , a patrząc na cenę całego domu myślę że dopłata 1000-2000zł do lepszego reku nie jest jakimś gigantycznym wydatkiem ..

 

Budowa "budżetowa" nie polega na tym że kupuje , montuje się wszystko co najtańsze i nie patrzy na jakość,trrwałość i itd ...

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sposób montażu str 5 dla RS 160.

http://www.recair.com/downloads.php?open=61&file=61_REC_18003_vh_18004_BRO_Recair_RC_RU_RS_EN.pdf

Na moje krzyżowo- przeciw prądowy. Zresztą bez znaczenia ważne że odzyskuje.

 

Ale tutaj nie ma żadnego błędu.

 

Jest wymiennik krzyżowy (odzysk 40-60%)

Jest wymiennik krzyżowy przeciwpradowy (odzysk 85-97%)

 

 

Ale używa się często nazwy samej przeciwprądowy aby nie bylo pomyłki z "zwykłym" wymiennikiem krzyżowy,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak żyją posiadacze WG ? Bez wentylacji. Mają szczelnie pozamykane okna (bo wieje) ...

U tych co byłem nie mieli żadnej wentylacji i jedynie wietrzyli (ale też nie za długo bo ciepło ucieka)

 

 

I dlatego warto zrobic WM nawet z 60% odzyskiem.

Budowalem i wiem, ze mozna sie rozjechać dokladajac do każdego urzadzenia, czy elementu "tylko 2 tysiace"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dlatego warto zrobic WM nawet z 60% odzyskiem.

Budowalem i wiem, ze mozna sie rozjechać dokladajac do każdego urzadzenia, czy elementu "tylko 2 tysiace"

 

A kto powiedział że do każdego ?

 

Rozsądne i ekonomiczne budowie polega na kontroli wydatków i patrzenie na jakość i cenę danego produktu. Są produkty niezbyt drogie i też dobrej jakości i wcale nie trzeba 'zbankrutować" aby mieć coś dobrego i niedrogiego , a że mniej znanej firny ?

Ale są rzeczy do której czasami warto dopłacić aby mieć coś po prostu lepszego i to znacznie przy niedużej dopłacie ...

 

Kupiłem reku Alnora za 4200zł zamiast kupić np. jakiś "wypasiony" za 10tys zł. Co z tego że ten wypasiony ma delikatnie lepszy odzysk , piękny graficzny kolorowy wyświetlacz , nagrzewanicę , bajery jak był ponad 2x droższy od tego co kupiłem i tak naprawdę dla mnie sens dopłaty dla mnie był zerowy ...

 

Gdybym "zaufał" jakiejś firmie to zapewne "zaproponowali" by mi reku za 8-10 tys , bo na takim najwięcej zarobią . Nie mówię że byłby to zły reku , ale wątpie aby dużo lepszy od tego co mam a na pewno nie warty aż takiej dopłaty

 

Dlatego jak widzisz nie zachęcam aby zamiast tego o3ozon brać jakiś reku za 8-12 tysięcy , bo są też dostępnne bardzo ciekawe rekuperatury w dużo niższej cenie , tyle że nie są one "proponowane" przez firmy które montują i sprzedają rekuperatory , bo zysk dla nich wtedy za mały ...

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reku za 9 tys nawet nie biorę pod uwagę w tej dyskusji.

Chodzi dokladnie to te "2tys wiecej".

 

Calkowicie rozumiem podejscie oszczedzenia tych 2 tys, w celu dolożenia do innego urzadzenia, czy np ocieplenia.

Nawet kosztem pogorszwnia komfortu w ciągu 2 tygodni w roku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem wątek i postanowiłem dołączyć do dyskusji.

 

A co w przypadku zastosowania GWC? Pomijam jego opłacalność. Załóżmy że jest już wykonany np. żwirowiec to jest sens dopłacać do lepszego reku?

 

No i czy lepszy reku o wydajności np 250m3 da rade przy GWC i niedużym domku. Jednak opory zawsze będą większe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Calkowicie rozumiem podejscie oszczedzenia tych 2 tys, w celu dolożenia do innego urzadzenia, czy np ocieplenia.

Nawet kosztem pogorszwnia komfortu w ciągu 2 tygodni w roku

 

Ale nie tylko te 2 dni w roku będzie niższy komfort tyle cały czas bo odzysk niższy ...

 

Czyli. powiedzmy

 

Temp 0 stopni na zewnatrz , w domu 22 stopnie.

 

Nawiew 11 stopni vs 19-20 stopni

 

Temp -10 stopni zewnatrz , w domu 22 stopnie.

 

nawiew 5-6 stopni vs 18-19 stopni

 

Temp -20 stopni zewnatrz , w domu 22 stopnie.

 

nawiew 0-1 stopni vs 17-18 stopni

 

Komfort będzie ZAWSZE niższy. Strata ciepła ZAWSZE będzie wyższa ..

Jedynie czym chłodniej na zewnatrz, tym ziemniejsze powietrze będzie leciało nam do domu. oczywiście będzie dużo lepiej niż bez WM , ale jednak różnica będzie spora ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przelicz to jeszcze dla, podwójngo wymiennika krzyzowego.

 

Przelicz jeszcxe dla sytuacji rozmrazania wymiennika, kiedy nieszczelnosciami wpada powietrze bez zadnego odzysku. Dalej twierdzisz, ze bedzie mialo 17C ?? ;)

 

Kiedys w Kineticu uruchomiłem tryb rozmrazania przez bypass, temperatura nawiewu spadla do 13C i szczerze mowiac nie powodowalo to specjalnego dyskomfortu.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przelicz to jeszcze dla, podwójngo wymiennika krzyzowego.

 

Przelicz jeszcxe dla sytuacji rozmrazania wymiennika, kiedy nieszczelnosciami wpada powietrze bez zadnego odzysku. Dalej twierdzisz, ze bedzie mialo 17C ?? ;)

 

Kiedys w Kineticu uruchomiłem tryb rozmrazania przez bypass, temperatura nawiewu spadla do 13C i szczerze mowiac nie powodowalo to specjalnego dyskomfortu.

 

ale po co liczyc? przeciez wiadomo, ze to jest wymiennik najlepsiejszy z najlepszych, zapewniajacy Komfort o jakim innym sie nie sni i tak mozna sobie jeszcze dopisac.

Az dziw bierze, ze producenci powaznych central wentylacyjnych stosuja ciagle min. rozwiazania oparte na podwojnym wymienniku krzyzowym? Ciekawe dlaczego? Moze jeszcze nie trafili na ten watek? Moze nie umieja liczyc? Moze na fizyce spali w przeciwienstwie do niektorych z tego watku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo na tanie centrale jest popyt.

 

I nie musisz silić się na sarkazm pisząc, że zapewnia komfort o jakim "innym się nie śni".

Zapewnia mniejszy komfort za mniejsze pieniądze - ot jeden z wielu kompromisów, które trzeba podjąć budująć dom z ograniczonym budżetem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem wątek i postanowiłem dołączyć do dyskusji.

 

A co w przypadku zastosowania GWC? Pomijam jego opłacalność. Załóżmy że jest już wykonany np. żwirowiec to jest sens dopłacać do lepszego reku?

 

No i czy lepszy reku o wydajności np 250m3 da rade przy GWC i niedużym domku. Jednak opory zawsze będą większe.

 

Sam brałem pod uwagę GWC, długo i sporo czytałem na ten temat i rozmawiałem z ludźmi, którzy to wykonują i serwisują. Ostatecznie rozważam tylko przy wspomaganiu rekuperatora zimą i nadal mam spore wątpliwości do sensowności zastosowania, w tym przypadku chodzi o względy ekonomiczne. Teoretycznie to wspaniałe proste urządzenie, które darmową energią gruntu, wspomaga nasz system wentylacyjny i grzewczy/chłodzący. Jednak w praktyce GWC latem staje się bardzo niebezpiecznym dla nas siedliskiem grzybów i bakterii. Informacji w internecie jest bardzo dużo. Osobiście doszedłem do wniosku, że narażanie zdrowia i życia mojej rodziny i własnego, nie ma żadnego sensu wobec marginalnej oszczędności i nie miało by sensu wobec jakiejkolwiek większej oszczędności.

 

Co do reku z podwójnym wymiennikiem krzyżowym, to nadal numer 1 w tej cenie.

Edytowane przez abm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...