Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Doprowadzenie powietrza do kominka


Piotreklbn

Recommended Posts

Cześć, potrzebuję podpowiedzi co do poprowadzenia powietrza do kominka na poddaszu, z początku był plan puszczenia kanału 90x200, jednak całkowita grubość wylewek ze styropianem będzie 9cm wiec temat odpada, teraz nie wiem czy dać dwa mniejsze kanały ( jak tak to jakie?) czy puścić rurę w zabudowie kominka aż do ocieplenia i potem wyjść z nią na ścianę budynku, w takim wypadku będzie dobrze ciągnąć powietrze? długości rur były by dość spore jak na rysunku kominek_poddasze_Rys_1-730x402.jpg kominek nie będzie duży, będzie pełnił funkcje dogrzewania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie rozwiązanie jest możliwe przy zastosowaniu dobrego szczelnego urządzenia grzewczego, do którego ten kanał podłączysz w sposób odseparowany. Kanał powinien być jednak odgrodzony od temperatury w obudowie kominka.

 

Możesz również sięgnąć do informacji zawartych na blogu. Zwróć uwagę na komentarze i odpowiedzi. Zawierają sporo treści http://blog.kominki-batura.pl/doprowadzenie-powietrza-raz-jeszcze/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Czy system doprowadzenia pz musi być szczelny ?

 

rury i kształtki z blachy ocynk - czy trzeba ich połączenia zakleić taśmą kominkową Al 300*C ?

 

1/ nieszczelne będą przepuszczać powietrze zewnętrzne do obudowy piecokominka obniżając niepotrzebnie temperaturę [przewidywana ok. 150*C ] w obudowie

 

2/ sterowanie przepustnicą pz jest mniej precyzyjne przy nieszczelnych - bo i tak przez nieszczelności piec zassie sobie "lewe" powietrze - szczególnie ważne przy użyciu jakiegoś sterownika gdzie chyba o precyzję dozowania powietrza chodzi szczególnie

 

niby wszystko wskazuje na konieczność szczelności - tylko że z omówieniem tego problemu się nie spotkałem i zwykle wyjaśnienie sprowadza się do mechanicznego połączenia kształtek między sobą blachowkrętami co zapewne pełnej szczelności nie zapewni .

 

czy ktoś mógłby rozwiać wątpliwości ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem sens robienia nieszczelnego doprowadzania powietrza przy założeniu, że chcemy odseparować powietrze do spalania od powietrza w domu? Blachowkręty maja trzymać tylko mechanicznie - zapobiec rozsunięciu kształtek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy system doprowadzenia pz musi być szczelny ?

 

Jak idzie pod chudziakiem, to nie musi. W sumie nawet warto, jak jest nieszczelny, bo wtedy nie trzeba się martwić ewentualną wodą - wsiąknie. Tak mnie przynajmniej przekonała mnie ekipa usprawiedliwiając się, dlaczego nie zrobili spadku do zewnątrz i dlaczego wyciągnęli uszczelki z rur PVC.

 

Puszczenie doprowadzenia powietrza do kominka bez solidnego odizolowania termicznego od powierzchni ogrzewanych to błąd. A tam gdzie już się wynurza spod izolacji - musi być szczelne żeby nie wciągało powietrza ogrzanego..

A że zasysa do kominka zimne powietrze - to oczywiste. Jakie ma zasysać? Chcesz ogrzane, to po co doprowadzenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jedna wątpliwość - kuriozum?

 

doczytałem [godkowie.pl] że dla większego paleniska - o załadunku drewna np. 15 kg potrzeba rury fi 25 cm o polu przekroju ok. 480 cm2

 

problem w tym że w drzwiach Hajduk jest obecnie króciec wlotowy o przekroju prostokątnym o polu przekroju ok.15 x 5 cm = ok. 80 cm2 = 6 x mniej niż potrzeba !!!

 

co zrobić? wyciąć większy otwór i wspawać nowy większy króciec ?

 

ale największy otwór jaki mogę zrobić - na całej długości ramy to 56 x 5 cm = 280 cm2 czyli i tak tylko 60% tego co potrzeba !

 

elito - pomocy!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jedna wątpliwość - kuriozum?

 

doczytałem [godkowie.pl] że dla większego paleniska - o załadunku drewna np. 15 kg potrzeba rury fi 25 cm o polu przekroju ok. 480 cm2

 

problem w tym że w drzwiach Hajduk jest obecnie króciec wlotowy o przekroju prostokątnym o polu przekroju ok.15 x 5 cm = ok. 80 cm2 = 6 x mniej niż potrzeba !!!

 

co zrobić? wyciąć większy otwór i wspawać nowy większy króciec ?

 

ale największy otwór jaki mogę zrobić - na całej długości ramy to 56 x 5 cm = 280 cm2 czyli i tak tylko 60% tego co potrzeba !

 

elito - pomocy!!!

Możesz podlinkować info od Godków?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fi 250 mm to komin do wkładów wielkich jak wrota piekieł .... bardzo często zalecane CDP [ centralne doprowadzenie powietrza] dla dużych wkładów kominkowych to fi 150 , zazwyczaj jest to z wielkim zapasem ...... Dla przykładu kominek z fasadą 1100 x 510 mm

Slajd40.JPG

Edytowane przez Zdun Darek B
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

doczytuję z tabelki:

 

drewno = 15kg

powietrze = 188 m3

 

8 jednostek [4 metry+2 kolanka ]

 

przekrój = 477 cm2 ! = ok.fi 25 cm

 

no to powiedzcie co mam zrobić z króćcem w drzwiach = 80 cm2 !

 

1/ zostawić - po prostu szybkość powietrza się zwiększy przy wlocie do paleniska

 

2/ poszerzyć - bo to wąskie gardło dla przepływu powietrza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

doczytuję z tabelki:

 

drewno = 15kg

powietrze = 188 m3

 

8 jednostek [4 metry+2 kolanka ]

 

przekrój = 477 cm2 ! = ok.fi 25 cm

 

no to powiedzcie co mam zrobić z króćcem w drzwiach = 80 cm2 !

 

1/ zostawić - po prostu szybkość powietrza się zwiększy przy wlocie do paleniska

 

2/ poszerzyć - bo to wąskie gardło dla przepływu powietrza

Nic nie kombinuj! Dużo powietrza do spalania jest potrzebne przez pierwsze 5-10 minut palenia. Zostawia się drzwi niedomknięte. Odczep się od tych idiotyzmów, które znalazłeś....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...