Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Brak zbrojenia poziomego w ścianie fundamentowej z pustaków zalewowych


tommyg83

Recommended Posts

Witam,

W sierpniu tego roku dostałem pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego Aramis- Dobre Domy. Okazało się że nie ma szans na to żeby jakaś firma podjęła się budowy w tym roku (nie mogłem wcześniej zamówić firmy ponieważ decyzja o pozwolenie nie była pewna),powiedzieli że najszybciej za rok. Nie chcąc tracić czasu umówiłem się z jedną z firm, że jeżeli w tym roku zrobię stan „zerowy ” to w przyszłym roku będzie w stanie surowym zamkniętym. Udało mi się znaleźć budowlańca który podjął się wykonania fundamentów. Jednak co do wykonanych fundamentów nie jest przekonany ani firma która ma ciągnąć budowę dalej, ani kierownik budowy. Została wylana ława 60x40 zbrojona drutem żebrowanym 12x4 i zalana betonem C15/B20. I tu było by OK. Ale następnie jest 5 warstw pustaka szalunkowego szerokości 24 cm który został murowany klejem i zalany betonem C15/B20. Problemem jest zbrojenie. Na wszystkich narożnikach zbrojenie pionowe z drutu żebrowanego 4x12 i co 3 m pionowe 2x12. Natomiast brak jest jakiegokolwiek zbrojenia poziomego i w tym kierownik budowy i firma widzą możliwy problem. Fundamenty są wzniesione ponad ziemię od 60 do 80 cm. Radzą na tym zrobić wieniec 24x24 zbrojony drutem żebrowanym 12x4. Podniesie mi to wtedy wjazd do garażu na do 1m. Proszę o poradę co zrobić w tej sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projektant adaptujący założył możliwość zamiany materiałów na równoważne. I właśnie zdaniem kierownika budowy i firmy równoważne jest, jeśli są zbrojenia poziome. Dodam że w planie było podnieść budynek ponieważ jest poniżej drogi dojazdowej o 20 cm i to by się zgadzało. delikatny spad od garażu w kierunku drogi. Jednak obawiam się teraz że jeśli wypełnię środek ziemią i piaskiem pod chudziak to mury mogą nie wytrzymać. Z zewnątrz planuję obsypać ziemią ale podobno to nie to samo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób wieniec po całości minimalnie 20 cm wysoki. Lepiej mieć wyżej niż niżej wjazd. Masz i tak 80 cm to 100 różnicy nie zrobi a będzie się to kupy trzy.ało.

 

A bez to co rozjedzie sie?

 

...... Z zewnątrz planuję obsypać ziemią ale podobno to nie to samo.

Podobno wg kogo ? Parcie gruntu zależy od ciężaru gruntu i jego wysokości a także od kąta tarcia wewnętrzego i spoistości jak dobrze pamietam , a nie od tego czy wew czy na zew .

Edytowane przez jacentyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas przemarzanie 120 to wieńce zawsze są i w sumie inaczej nigdy nie robię i robić nie będę bo bez wieńca to taki bubel budowlany.

Tylko nie krzyczcie ) Ci co wieńca nie mają .

Wieniec ma zadanie wzmocnić ścianę i w zasadzie może iść co te 3 m (można i 450 cm w wypadku wyższych pomieszczeń gdzie ściany są osłonowe)

Ale....wieniec powinien być dawany przy zmianie materiału ściany czyli z betonu na ceramikę np. to że odpuszczą się to przy niskiej ścianie z bloczków jest wynikiem zaniedbania i olewania projektantów którzy w większości są projektantami z nazwy..

No nie znaczy to że taki dom się zawali więc trzeba "kliknąć" logikę a mając wizję ściany bez wieńca 80 cm ponad grunt i zagęszczarkę w środku 300 kg i przewidzieć możliwy scenariusz.

Edytowane przez Andrzej733
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze zdjęcie.

Obraz1.jpg

Tak jak na zdjęciu wjazd do garażu jest na 75 cm, ale droga dojazdowa jest około 20 cm wyżej od wierzchołka fundamentów i oddalona o 18m, tak że wieniec nie powinien zrobić ogromnej różnicy we wjeździe. Czy jeśli fundament jest w takim stanie jak teraz i zrobię wieniec to znacząco wzmocni to fundamenty. Będę mógł lecieć dalej z budową nie myśląc że fundament popęka? I jak wykonać taki wieniec tak jak pisałem (zbrojony 12x4, o wymiarach 24x24)?

fundament.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas przemarzanie 120 to wieńce zawsze są i w sumie inaczej nigdy nie robię i robić nie będę bo bez wieńca to taki bubel budowlany.
Jak se chcesz to se rob , ale brak wieńca na ścianie fundamentowej wylewanej na mokro w pustakach szalunkowych ze zbrojeniem pionowym z fundamentu w narożach oraz co 3 m w ścianie napewno nie jest bublem.

 

Wieniec ma zadanie wzmocnić ścianę

 

Wieniec ma głownie za zadanie wzmocnić ściany murowane bez zbrojenia wolnostsojące i nie obsypane, w przypadku fundamentów prawie równomiernie z obu stron obsypanych nie ma takich obciążeń ( poza szkodami góniczymi) żeby trzeba było je wzmacniać wieńcami .

 

Ale....wieniec powinien być dawany przy zmianie materiału ściany czyli z betonu na ceramikę np. to że odpuszczą się to przy niskiej ścianie z bloczków jest wynikiem zaniedbania i olewania projektantów którzy w większości są projektantami z nazwy..

 

To jest tylko Twoje wyobrażenie o projektantach....

 

No nie znaczy to że taki dom się zawali więc trzeba "kliknąć" logikę a mając wizję ściany bez wieńca 80 cm ponad grunt i zagęszczarkę w środku 300 kg i przewidzieć możliwy scenariusz.

 

Jak wieńca nie zakotwisz do wymurowanej ściany fundamentowej to w środku miedzy podporami dla tej sciany i tak ja mozna ruszyć, parcie jest najwieszke na dole a nie u gory.

 

 

...Czy jeśli fundament jest w takim stanie jak teraz i zrobię wieniec to znacząco wzmocni to fundamenty. Będę mógł lecieć dalej z budową nie myśląc że fundament popęka? I jak wykonać taki wieniec tak jak pisałem (zbrojony 12x4, o wymiarach 24x24)?

 

Oczywiście, że wieniec usztywni Ci fundament, ale ważne jest żeby został dobrze zakotwiony do tej wylanej ściany fundamentowej , najlepiej co np 1,5 m nawiercić otwór i osadzić na zywicy pręt fi 12, wtedy wieniec się lepiej zespoli z ścianą

Edytowane przez jacentyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, czyli chciałbym podsumować zebrane informacje:

1. wieniec wzmocni ścianę fundamentową

2. wieniec musi być zbrojony 4xfi12

3. wymiary wieńca wystarczyły by 24x24

4. najlepiej jakby został połączony ze ścianą.

Jeśli chodzi o osadzenie prętów na żywicy to na jaką głębokość wiercić i jaka to żywica (przykład bo nie znalazłem produkowanych specjalnie do tego celu)?

Proszę o podpowiedź ponieważ nie chcę znowu o czymś się dowiedzieć po fakcie :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^^ Kotwy chemiczne winyloestrowe -> 10 -15 cm wiertłem fi 14 , tylko pamietaj beda Ci sie stukac w glowe z tym kotwieniem, niestety na budowie są zawsze same mistrze, znanwcy wszelakiej technologii a jak sie zapytasz jaka szkole konczyli to czesto gesto nic zwiazanegpo z budownictwem ....

 

wiem bo sam mam taki problem , jestem inżynierem budownictwa i dla wszystkich wkolo jestem dziwny bo chce sie trzymac technologii ,

 

co do reszty punktów jeżeli nie bedziesz mial problemów z wysokosciami to moze być

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months później...

Podpytam w temacie bo jest dość podobny.

W projekcie mam małą piwniczkę pod schodami - ok 190x290. Do niej prowadzą schody żel-bet 5 stopni.

W projekcie jest by ściany narażone na parcie gruntu zbroić w spoinach poziomych. Wykonawca bloczki betonowe klei na klej (kier bud nie ma zastrzeżeń) W związku z tym nie ma też zbrojenia poziomego w ścianach tej piwniczki.

Warstw bloczków jest 8 - na to idzie wieniec ok 24*23 cm.(w projekcie był 24x16). Czy takie wykonanie jest zgodne ze sztuką. Dostałem wiele informacji na ten temat - że jeżeli nie ma zbrojenia to wystarczą słupy co 3metry wypuszczone z ławy. U mnie są 2 słupy między którymi jest wieniec z którego wychodzą schody do schowka i po drugiej stronie schody na poddasze użytkowe. Cały fundament będzie zasypany i zagęszczony - poza tą jedną piwniczką. Czy parcie gruntu na takiej powierzchni może zaszkodzić tak krótkim ściankom - szczególnie że 3 z nich wychodzą ze słupów, na górze jest większy wieniec niż w projekcie, 1 ze ścian będzie oparta o schody żelbet, a ściana zewnętrzna to 190cm.

 

Zasyp będzie poniżej wieńca Czyli sama ściana będzie zasypana na ok 1m.

Edytowane przez Karwos00
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...