Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy robić rekuperację w wiatrołapie?


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 46
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dziękuje za odpowiedzi.

 

Ganek jest to oddzielony pokój, wygląda to tak drzwi wejściowe-->ganek--> drzwi do reszty domu(podobnie jak na filmie

)/

 

Dom jest remontowany etapami, na razie zostały ukończone najbardziej potrzebne rzeczy(jeszcze ten ganek do skończenia), a kolejnym krokiem będzie dalszy remont i doprowadzenie domu do możliwości zamieszkania. Chciałbym w tym domu zastosować:

 

1)wentylacja mechaniczną z 90% odzyskiem ciepłą

2) pompa ciepła powietrze powietrze (klimatyzacja kanałowa lub splity)

3) elektryczne dogrzewanie podłogowe (jak izolacja od gruntu pozwoli) , lub ścienne (grzejnik konwekcyjny na ścianie działowej) <- Trochę się boje tego ogrzewania podłogowego elektrycznego i zastanawiam się czy nie lepiej byłoby zastosować właśnie podłogówkę.

 

Zasada działania

 

Kilka słów o domu, jest on na fundamencie wapiennym, murowany, nieocieplony Cały dom podpiwniczony. Nie chce go ocieplać od zewnątrz ponieważ cegła która ma 100lat jest w b.dobrym stanie i przede wszystkim bardzo ładnie się prezentuje. Myślę o ociepleniu wewnętrznym, zastanawiam się jak to poprawnie wykonać. Myślę o zrobieniu w ten sposób:

 

1.Na ścianę po odbiciu tynków dać maty aluminiowe izolacyjne(bąbelkowe) np. http://folnet.pl/towar/maty-termoizolacyjne-folterm-multi-1 pociągnąć ją również na sufit, z zachowaniem ciągłości.

2.Dać stelaż drewniany 5x5 i między kantówki stelażu dać watę szklaną

3.Dać drugą warstwę z maty aluminiowej

4.Tynki tradycyjne albo z płyt GK

 

 

 

Moje pytania:

 

1.Czy sposób ocieplenie ganku(oraz całego domu) ma sens?

 

2.W piwnicy jest bardzo duża wilgotność, jest problem z wodą spowodowaną wysokim poziomem wód gruntowych. Mam zrobiony plan odwodnienia wewnętrznego i będę wykonywał takie odwodnienie na początku przyszłego roku. Moje pytanie brzmi czy taka rekuperacja zadbać o odpowiednią wilgotność i osuszony odpowiednio ściany? Nie będzie powstała pleśń, grzyby itp.?

 

3.Do ganku który wygląda tak jak na filmie dotyczącym zasady działania ogrzewania, mam doprowadzić jedną rurę, która będzie nawiewać ciepłe powietrze i to będzie wszystko, tak?

 

4.Chętnie poznam Państwa opinie na temat tych instalacji, może ktoś zastosował

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co jeśli nie jest ogrzewany? To tylko nawiew.
a Ty nie mylisz typowego wiatrołapu wybudowanego razem z domem w jego obrysie z dobudówką ?

Jeśli to pierwsze, to nawiew wtłoczy Ci zimno i zapachy do domu, wywiew natomiast "zaciągnie " trochę ciepła z domu i wywali zapachy z wilgocią na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wywiew natomiast "zaciągnie " trochę ciepła z domu i wywali zapachy z wilgocią na zewnątrz.

 

Wywiew wciągnie też wilgoć z wnętrza domu która przy braku ogrzewania skropli się na chłodnych scianach i suficie i pomimo wentylacji będzie problem z wilgocią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywiew wciągnie też wilgoć z wnętrza domu która przy braku ogrzewania skropli się na chłodnych scianach i suficie i pomimo wentylacji będzie problem z wilgocią.

To ja już wolę nawiew, bo żadnych zapachów nie ma. Nie rozumiem co ludzie trzymają w wiatrołapie że im śmierdzi? Może dlatego że mają tam wilgoć to są zapachy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za liczne odpowiedzi. Podjąłem decyzję ze zamontuje nawiew.

 

 

Proszę jeszcze o kilka rad jak zamontować takie rury? Gdzie dać nawiew? na środku sufitu? Pomieszczenie jest prostokątem. Jakie przewody wybrać? Ocieplone/zwykłe?, jeśli byłaby możliwość podesłania linku to byłoby super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiewy robi sie w pomieszczeniach "czystych" typu salon, sypialnie, pokoje.

Natomiast wywiewy robi sie w pomieszczeniach "brudnych" czyli wszelakie kuchnie, łazienki, wiatrołapy, garderoby, schowki.

 

Oprócz takiej cechy jak "czystość" jest też kwestia kondensacji pary wodnej, suszenia mokrych rzeczy, mostków termicznych i punktu rosy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz takiej cechy jak "czystość" jest też kwestia kondensacji pary wodnej, suszenia mokrych rzeczy, mostków termicznych i punktu rosy.
suszenie mokrych rzeczy robi sie w pomieszczeniach "brudnych", a mostki termiczne się likwiduje, co za tym idzie przesuwamy punkt rosy na zewnątrz. Jeśli punkt rosy wypada wewnątrz pomieszczenia, to czy jest nawiew, czy wywiew nic nie pomoże. Mając rekuperacje jak zrobisz nawiew to i tak nawiewasz powietrze ciepłe które się schładza i tłoczysz to powietrze do pomieszczeń(do domu). Poza tym, ten przepływ jest tak znikomy, ze nawiew nic nie da jeśli masz pomieszczenie nieogrzewane i słabo ocieplone - vide mostki termiczne i punkt rosy w pomieszczeniu.

 

oczywiście każdy zrobi jak uważa, rzeczywistość zweryfikuje prawidłowość czy nawiew, czy wywiew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

murator-forum.jpg

 

Już się trochę w tym pogubiłem. Dodam w załączniku zdjęcie wykonanej instalacji na której się wzoruje. Czy po wskazówkach od Państwa poniższy podział jest prawidłowy?

 

Przewód czerwony(ogrzewanie) musi być doprowadzone do każdego pomieszczenia aby było ciepłe.

Przewód niebieski(wyciąg) robi się w kuchni, łazience, schowkach, piwnicy?, wiatrołapie.

Przewód zielony(nawiew) robi się w salonie, pokojach, korytarzu.

 

Jeśli chciałbym aby wiatrołap(albo każde inne pomieszczenie) było ogrzewane to jeśli podłącze przewód czerwony, oraz wyciąg to nie będzie to działać w taki sposób ze jedno grzeje a drugie chłodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1)wentylacja mechaniczną z 90% odzyskiem ciepłą

2) pompa ciepła powietrze powietrze (klimatyzacja kanałowa lub splity)

 

 

A pomijając przewody czerwone, jedynie biorąc pod uwagę rekuperację(niebieski, zielony) to schemat jest prawidłowy?

 

To jeśli nie wentylacja mechaniczna to co Pan poleca?

Edytowane przez bartek70
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

suszenie mokrych rzeczy robi sie w pomieszczeniach "brudnych", a mostki termiczne się likwiduje, co za tym idzie przesuwamy punkt rosy na zewnątrz. Jeśli punkt rosy wypada wewnątrz pomieszczenia, to czy jest nawiew, czy wywiew nic nie pomoże. Mając rekuperacje jak zrobisz nawiew to i tak nawiewasz powietrze ciepłe które się schładza i tłoczysz to powietrze do pomieszczeń(do domu). Poza tym, ten przepływ jest tak znikomy, ze nawiew nic nie da jeśli masz pomieszczenie nieogrzewane i słabo ocieplone - vide mostki termiczne i punkt rosy w pomieszczeniu.

 

oczywiście każdy zrobi jak uważa, rzeczywistość zweryfikuje prawidłowość czy nawiew, czy wywiew.

 

Dlaczego mam suszyć czyste rzeczy w brudnych pomieszczeniach? Przecież są czyste. Ponadto szybciej wyschną w suchym i chłodnym niż gorącym i wilgotnym powietrzu. Nie są mokre jak pranie, ale np. wilgotne po deszczu. Tej wilgoci jest niewiele.

Jak zrobię nie ma żadnego znaczenia, bo w każdej chwili będę mógł przepiąć rurę z nawiewu do wywiewu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam butów z błotem. Mieszkam w mieście. Są tutaj brukowane ulice i chodniki. Jest czysto.

Ludzie, gdzie Wy mieszkacie?! Afryka? Syberia?

no ja tez mieszkam w miescie, na 3 pietrze, nie mam wiatrołapu, mam tylko przedpokój z którego jest wejscie do pozostałych pomieszczeń, poruszam sie tylko po brukowo-asfaltowych ulicach, ogólnie w samym centrum miasta gdzie do jego granic mam po kilkanaście kilometrów a czasami wiecej, zalezy w która stronę chcę pójść
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...