Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wyprawianie ściany - naprawa pęknięć i ubytków, wyrównywanie przed gruntowaniem


Recommended Posts

Witajcie,

 

Mierzę się właśnie z remontem pomieszczeń w bloku z płyty. Po zerwaniu tapety ze ścian, wystąpiło wiele pęknięć i ubytków.

W związku z tym zastanawiam się nad kilkoma sprawami:

- czy istnieją jakieś specjalne narzędzia, z których mógłbym skorzystać przy dokuwaniu lokalnych wypukłości po poprzednich pracach, które ktoś wykonał byle jak? czy pozostaje mi tylko dłuto i młotek?

- czym najlepiej przecierać ścianę (twardy materiał), żeby usunąć pozostałości po zrywanej tapecie i resztkach kleju? Wymaga to ostrej siły, więc zamiast używać zdzieracza do tapet, zastanawiałem się nad szlifierką kątową z gruboziarnistym papierem. Może są skuteczniejsze metody?

- czy jest jakiś skuteczniejszy sposób na niwelowanie dużych wypukłości, poza skuwaniem? Chciałbym uzyskać jak najrówniejszą powierzchnię, żeby nie trzeba było tak dużo wyrównywać gładzią? Jaki materiał nadawałby się do wypełniania dużych powierzchni nierównej ściany?

- no i najważniejsze - jak widać na załączonych zdjęciach, w rogu pokoju, w miejscu styku jednej ściany z drugą pod kątem 90 st., po zerwaniu tapety pokazała się szczelina, dodatkowo na płaskiej powierzchni ściany często występują pęknięcia. Czy powinienem standadowo wykuwać bruzdę wzdłuż pęknięć i później nakładać masę do reperacji? Jeśli chodzi o materiał do wypełniania ubytków - myślałem o Goldband. Może jednak jest jakiś materiał, który lepiej nadaje się (ma większą elastyczność) do takich prac? Chciałbym uniknąć pękania ścian w miejscach naprawy, jak już wyszpachluję całe pomieszczenie.

 

Zdjęcia

 

łączenie dwóch ścian

IMG_3820.jpg

 

pęknięcie na płaskiej powierzchni ściany

IMG_3821.jpg

 

Bardzo dziękuję za wszelkie rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 2 weeks później...
Z opisanej sytuacji wynika, że najprędzej poradzić można sobie za pomocą szlifierki do betonu. Nada się ona również do usunięcia pozostałości kleju czy tynku. Do tego typu zadań możemy szczególnie polecić model Bosch GBR 15 CA o mocy 1500 W i prędkości obrotowej do 9300 obrotów/min. Nie ulega wątpliwości, że jest to sprzęt Heavy Duty przystosowany do najcięższych prac. Mimo to nie jest ciężkim i nieporęcznym narzędziem. Zaletami tej szlifierki, o których na pewno warto wspomnieć, są system odsysania pyłu Click & Clean zapewniający bezpyłową pracę oraz system łagodnego rozruchu umożliwiający utrzymanie stałej prędkości nawet pod obciążeniem. Narzędzie po rejestracji objęte jest 3-letnią gwarancją.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Panie,

 

do usuwania tapety i resztek kleju można wykorzystać skrobak budowlany, dostępny w większości sklepów budowlanych. Przy skuwaniu tynku sprawdzi się młotek i dłuto. Wyrównanie wspomnianych wypukłości będzie czasochłonne – najlepszy efekt przyniesie ich całkowite skucie oraz aplikacja na całej powierzchni, np. gładzi szpachlowej ACRYL-PUTZ® ST10 START. Jest to produkt typu „2 w1”, który pozwala zarówno na stworzenie warstwy podkładowej, jak i wierzchniej. Pęknięcia na łączeniach ścian mogą być wywołane np. „ruchami” budynku. Polecam dokładnie oczyścić szczeliny i wypełnić je, zgodnie z zaleceniami producenta, elastyczną masą naprawczą z zawartością włókna szklanego - ACRYL-PUTZ® FX 23 FLEX.

 

Pozdrawiam serdecznie,

E-rzecznik FFiL Śnieżka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...