Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa ciepła - chłodzenie


wrozansk

Recommended Posts

No to ja i cala moja rodzina jakaś nienormalna jest .

Całą zimę przeleciałem tylko w taniej taryfie.

W domu temperatura caly sezon od 22,8 do 23,4 i to wartosci graniczne w praktyce 90% sezonu od 23 do 23,3 sory ale nie ogarniam spadku temperatury o 0,3st.

 

0,3 stopnia to wielkie g dla mnie co najmniej 1 stopień to już czuję bardzo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 273
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

No to ja i cala moja rodzina jakaś nienormalna jest .

Całą zimę przeleciałem tylko w taniej taryfie.

 

Nie wiem czy zauważyłeś, że ostatnio jest mowa ;

... - o ogrzewaniu budynku tylko grzejnikami,

... - lub grzejnikami + 2 do 3 szt klimakonwektory,

Oba te urządzenia nie mają możliwości akumulacji ciepła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vr5 napisał; https://forum.muratordom.pl/showthread.php?366099-Powietrzna-pompa-ciep%C5%82a-czy-to-ma-sens&p=7977490#post7977490

 

Do chłodzenia latem dobrze się sprawdza klima.

Wystarczy taka budżetowa za dwa - trzy tysiące. Mogą być dwie.

Przy klimach ( teraz to prawie wszystkie grzeją nawet przy -25 st C.) łatwiej dogrzejesz dom.

 

Zyskujesz źródło chłodu w lecie i dodatkowe do grzania w zimie oprócz "prawdziwej" PC .

Pompa ciepła wystarczy sporo mniejsza, więc tańsza ;

- i nie tylko tańsza, bo przy tak ocieplonym domu będzie pracowała

- przez większość czasu w optymalnym zakresie pracy.

 

Mam stary 130 m2 dom z lat 30-tych ubiegłego wieku średnio ocieplony

jak na dzisiejsze standardy i przy 4 klimach wystarczy mi PC 6 kW

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładne bywają. Standardowych szpetnymi też bym nie nazwał - w przeciwieństwie do np. większości kaloryferów.

Natomiast bzdurą jest, że splity są za duże do małych pomieszczeń.

W przypadku chłodzenia kluczowe znaczenie ma nie wielkość pomieszczenia czy nawet izolacja ścian (bo różnica temperatur jaką chcemy zapewnić to kilka stopni - gdzie przy ogrzewaniu potrafi przekroczyć 40*) a zyski słoneczne i bytowe. O ile PC do grzania często są przewymiarowane, to klimy do chłodzenia często nie wyrabiają jak słoneczko przyświeci w okna danego pomieszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli chodzi o PC to najczęściej na forum są polecane panasonici - zwłaszcza t-cap 9kW. a co byście polecili z klimatyzatorów? coraz bardziej podoba mi się ten pomysł. 2-3 jednostki w domu i jest chłodno w lecie i można dogrzać w okresach przejściowych bez włączania PC. z tego co czytam, to można spokojnie w ten sposób grzać do kilku stopni na +. oczywiście są też tacy, co grzeją tak do -10C, ale ja w tym kierunku nie chcę iść. super by było: > +8-10C klima z dobrym COP, <+5-8C PC. przy okazji miałbym ewentualny problem z taktowaniem PC z głowy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...