Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa ciepła - chłodzenie


wrozansk

Recommended Posts

Gość TwojPan
Szanowny TwójPanie

Na cenę produktu wpływa wiele czynników i można tu snuć wywody długo. O technologii, ekonomi itp, itd.

Bez problemu znajdziesz PC PW + 2 kanałowe fancoile 3,5kW tańsze od samsunga.

Nie mam chęci ani czasu robić porównań cenowych produktu. Nie o to chodzi.

Własnie o to chodzi. Pytałem o cenę. :)

Nie pisz o kilku mb rurek, bo w twoim wypadku trzeba wykonać ze 20-30 połączeń chłodniczych więcej, wykonanych lutem twardym, palnikiem tlen/acetylen w osłonie azotowej.

Kłamiesz jak z nut. Nigdy nie widziałeś ani tego systemu, ani jak się go montuje. Pomiędzy jednostką hydroboxa a klimatyzatorem slim, nie ma żadnych 20-30 połączeń.

Nie pisz o kłopotach z klimakonwektorami, bo z technicznego punktu widzenia to te same jednostki, co freonowe. Wentylator z wymiennikiem (wodnym lub freonowym).

I jedne i drugie są w wersji przypodłogowej, ściennej, kasetonowej, kanałowej. Tak samo je montujesz (fizycznie) i tak samo trzeba z nich odprowadzić skropliny, bo przecież jedne i drugie chłodzą.

Nie pisałem o kłopotach, a jedynie o niedogodnościach/problemach przy odprowadzeniu skroplin w jednostkach umieszczonych "w podłodze"- jeśli miałyby służyć grzaniu i chłodzeniu.

Sprawność - od tego są etykiety energetyczne. Każdy może sobie porównać te straty,

Po prostu nie traktuj tych, którzy wybrali inne rozwiązanie jak idiotów.

Czyli jednak są,he? Czyli w wypowiedziach powyżej, zapomniałeś o nich ot tak po prostu-wspomnieć? I kto tu kogo traktuje jak idiotę, co?

Zwykły szacunek do innych.

Właśnie. Pełna, stu procentowa informacja na starcie. Nie dodawanie faktów, jak ktoś dopyta.

Edytowane przez TwojPan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 273
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dużo w Tobie negatywnych emocji. Niepotrzebnie.

Nie muszę widzieć montażu. Wystarczy mi, że otworzę sobie instrukcję montażową ze schematem instalacji.

A w instrukcji są trójniki chłodnicze albo skrzynki z zaworami rozprężnymi. Chyba że twoje jednostki dostają czynnik chłodniczy po wifi.

Jeśli dla ciebie problematyczne jest odprowadzenie skroplin z jednostki podłogowej, to musisz mieć w życiu ciężko.

A na koniec - nie kazdy dom ma taka konstrukcję i aranżację, by pasowała do nich, jak to mówisz „schowana kanałówka”. Ale to pewnie też jest Ci ciężko zrozumieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Dużo w Tobie negatywnych emocji. Niepotrzebnie.

Nie muszę widzieć montażu. Wystarczy mi, że otworzę sobie instrukcję montażową ze schematem instalacji.

A w instrukcji są trójniki chłodnicze albo skrzynki z zaworami rozprężnymi. Chyba że twoje jednostki dostają czynnik chłodniczy po wifi.

Jeśli dla ciebie problematyczne jest odprowadzenie skroplin z jednostki podłogowej, to musisz mieć w życiu ciężko.

A na koniec - nie kazdy dom ma taka konstrukcję i aranżację, by pasowała do nich, jak to mówisz „schowana kanałówka”. Ale to pewnie też jest Ci ciężko zrozumieć.

Clarnet.

szkoda, że nie jesteś tak bardzo chętny na odpisanie, jak cię ktoś zapyta na twoim blogu. Nic poza Daikinem. Ale zrozumiałem. za darmo można jedynie dostać.....

Ale do rzeczy.

No i na tych schematach wyczytałeś, że jest potrzebne 20-30 łączeń nie pytając mnie o odległości, "rozłożenie" domu itd? Dorabiasz jako jasnowidz?

Odprowadzenie skroplin z jednostki podłogowej w większości przypadków jest przy użyciu pompki. albo ze względu na odległość do odpływu, na różnicę poziomów itd. A to już komplikuje nieco sprawę. Dodatkowe urządzenie które może ulec uszkodzeniu. I to jedynie miałem na myśli.

Co do domu i aranżacji, nie wiem czy zauważyłeś ale piszę od samego początku o nowo projektowanym domu. A tu można wszystko.

Co do emocji, to wybacz ale o takich "bezinteresownych" wujkach dobra rada na forach, mam bardzo niedobre zdanie. Bardzo niedobre. to najłagodniej jak mogę się wyrazić na ten temat.

Tak czy siak pozdrawiam.Ozięble.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny TwójPanie

Cały mój blog, który prowadzę od prawie 8 lat, jest jedną wielka pomocą dla inwestorów. Odpowiadam zarówno na nim, jak i na forach, FB, czy w mailach, które piszą do mnie inwestorzy.

A poruszam na nim szereg tematów, nie tylko związanych z konkretnym producentem czy urządzeniem.

 

Co do połączeń zamieszczam Ci tak na szybko schemat instalacyjny Twojego systemu. Odległości nie mają nic wspólnego z ilością połączeń.

Policz sam. Dla ułatwienia dodam, że trójnik ma 3 końce, jednostka wewnętrzna ma 2 wyjścia, agregat 3, a schemat jest jednokreskowy. Tzn. że są dwie linie - cieczowa i gazowa.

 

Co do pompek skroplin - oczywiście tam gdzie ich nie trzeba, nie montuje sie ich.

W przypadku jednostki przypodłogowej zawieszonej 15-20 cm nad posadzką nie ma żadnych problemów z odprowadzeniem grawitacyjnym.

W przypadku jednostki podłogowej zatopionej w posadzce, z wysokością wanny 130mm, która zazwyczaj montowana jest pod oknami czy ścianami szczytowymi, po prostu wychodzisz na elewqcję i dalej skropliny prowadzisz w warstwie izolacji, w prawo, lewo, w dół, do rynny, studzienki, na trawę, gdzie sobie uprzednio (jak piszesz) zaprojektujesz.CAF79F04-32E3-43A6-B2D6-EF6089753A6D.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jako przyszły inwestor zastanawiam sie nad systeme chłodzenia. Będzie PC P-W z buforem. Teraz według mnie głupotą byłoby nie wykorzystać trybu chłodzenia pompy. Ja to widzę tak. Bufor na wodę grzewczą/wodę lodową o pojemności 500l ładowaną na maksa jak się da w tanich taryfach i rozprowadzenie na rozdzielaczu/trójnikach rury do klimakonwektorów podsufitowych. Wszelkie GWC, chłodzenie poprzez wentylacje to jest zabieg nie warty świeczki. Praw fizyki się nie oszuka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w lecie buforem będziesz chłodził dom, czy grzał CWU? Czy druga PC do CWU?

 

A słyszałeś o zaworach trójdrożnych ?

Kaizen-zmiłuj się , prawie każda PC obsługuje dwa niezależne obwody : CO i CWU .

Owszem -na upartego znajdziesz wynalazki typu zbiornik w zbiorniku , ale to rzadkość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem -na upartego znajdziesz wynalazki typu zbiornik w zbiorniku , ale to rzadkość.

 

Z wężownicą też rzadkość? Ale jak ktoś woli więcej gratów i ma za duże pomieszczenie techniczne i ma za dużo kasy to moze sięgać lewą ręką do prawej kieszeni i oprócz podłogówki montować KK albo przekonywać siebie, że zimna podłoga jest super. Bo miłośników ogrzewania nadmuchowego to niewielu jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wężownicą też rzadkość? Ale jak ktoś woli więcej gratów i ma za duże pomieszczenie techniczne i ma za dużo kasy to moze sięgać lewą ręką do prawej kieszeni i oprócz podłogówki montować KK albo przekonywać siebie, że zimna podłoga jest super. Bo miłośników ogrzewania nadmuchowego to niewielu jest.

 

Ty naprawdę nie kumasz tego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Też jako przyszły inwestor zastanawiam sie nad systeme chłodzenia. Będzie PC P-W z buforem. Teraz według mnie głupotą byłoby nie wykorzystać trybu chłodzenia pompy. Ja to widzę tak. Bufor na wodę grzewczą/wodę lodową o pojemności 500l ładowaną na maksa jak się da w tanich taryfach i rozprowadzenie na rozdzielaczu/trójnikach rury do klimakonwektorów podsufitowych. .

A co byś chciał schłodzić buforem 500l ?Łazienkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat bufora był tu tyle razy wałkowany , ale jeszcze raz -stosujemy bufor przy PC :

 

a) jako sprzęgło hydrauliczne w obwodach grzewczych mieszanych lub przy dużych oporach instalacji (o ile zakłóci to pracę danego typu PC) ,wpięty równolegle w system

b) jeśli mamy problem z za małym zładem np przy KK ,wtedy będzie wpięty szeregowo w układ

 

Bufor jako magazyn energii-zdarza się to czasem , słyszałem o takich co mają coś 2000 ltr...

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szajsung w swych jednostkach TDM ;). Taniej w zakupie, oszczędniej w eksploatacji.

Ja mam jedną jednostkę zewn. PC 8kW i dwa klimatyzatory slim 3,5kW w wewnątrz. Do tej jednostki mógłbym podpiąć nawet trzy klimatyzatory, każdy po max 2,5 kW. A do mocniejszych jednostek nawet 4 i więcej jedn.wewnętrznych.

Jaką masz ilość czynnika r410 w swojej instalacji?

Serwisant uruchamiający (napełniający) urządzenie powinien ci tą wartość napisać na naklejce na jednostce zewnętrznej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Jaką masz ilość czynnika r410 w swojej instalacji?

Serwisant uruchamiający (napełniający) urządzenie powinien ci tą wartość napisać na naklejce na jednostce zewnętrznej?

Nie wytrzymam! Permanentna inwigilacja!

( cyt: J.Stuhr, Seksmisja)

 

Zadzwoń do dystrybutora Sam-ga, oni wiedzą najlepiej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Też jako przyszły inwestor zastanawiam sie nad systeme chłodzenia. Będzie PC P-W z buforem. Teraz według mnie głupotą byłoby nie wykorzystać trybu chłodzenia pompy. Ja to widzę tak. Bufor na wodę grzewczą/wodę lodową o pojemności 500l ładowaną na maksa jak się da w tanich taryfach i rozprowadzenie na rozdzielaczu/trójnikach rury do klimakonwektorów podsufitowych. Wszelkie GWC, chłodzenie poprzez wentylacje to jest zabieg nie warty świeczki. Praw fizyki się nie oszuka.

 

Nie kombinuj. Głupotą byłoby zrobić tak jak napisałeś. Jedyna droga to klimakonwektory i żadnych buforów....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wytrzymam! Permanentna inwigilacja!

( cyt: J.Stuhr, Seksmisja)

 

Zadzwoń do dystrybutora Sam-ga, oni wiedzą najlepiej :)

 

Rozumiem, że na niewygodne pytanie nie odpowiadasz.

Największą wadą systemu TDM, jest to że podlega pod CRO.

 

PS. Sprawdziłem

Nominalne napełnienie to 3,5 kg r410 a to oznacza, że urządzenie podlega rejestracji w CRO czyli: obowiązkowe przeglądy z kontrolą szczelności raz na 12 ms-cy.

Czyli kolejny minus względem układu opartego o wodę.

Edytowane przez _John
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Rozumiem, że na niewygodne pytanie nie odpowiadasz.

Największą wadą systemu TDM, jest to że podlega pod CRO.

 

PS. Sprawdziłem

Nominalne napełnienie to 3,5 kg r410 a to oznacza, że urządzenie podlega rejestracji w CRO czyli: obowiązkowe przeglądy z kontrolą szczelności raz na 12 ms-cy.

Czyli kolejny minus względem układu opartego o wodę.

Czyli normalnie, jak dla każdej PC tej mocy. To nie problem. Kwestia ustalenia kosztów (lub ich brak) na starcie z wykonawcą. Byle nie forumowym :)

Skwapliwie pomijasz temat strat na wymianie czynnik chłodniczy/woda w układzie z klimakonwektorami. A tutaj ludziska toczą wojny o kilka kWh ....rocznie.

Tak naprawdę, trudno dyskutować kiedy posiada się "inne" inieznane rozwiązanie od takiego które ma forumowa większość. Tutaj "inne" oznacza złe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skwapliwie pomijasz temat strat na wymianie czynnik chłodniczy/woda w układzie z klimakonwektorami.

Pomijam, ponieważ pompa ciepła z podłogówką i klimakonwektorami to nie jest temat dla "ludziska toczą wojny o kilka kWh ....rocznie." - nie ten portfel.

 

Twój system nie jest inny.

Najpierw były małe systemy freonowe z wieloma jednostkami wewnętrznymi, następnie pojawiły się małe systemy ATW.

Samsung TDM to taki malutki krok wstecz (niestety ma sporo wad, które już tu zostały przytoczone).

 

Dla przykładu np. w Niemczech, EHS nie jest nawet oferowany w sprzedaży.

Są za bogaci na tak tani sprzęt? Czy za mądrzy by instalować takie jednorazowe układy w domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Pomijam, ponieważ pompa ciepła z podłogówką i klimakonwektorami to nie jest temat dla "ludziska toczą wojny o kilka kWh ....rocznie." - nie ten portfel.

 

Twój system nie jest inny.

Najpierw były małe systemy freonowe z wieloma jednostkami wewnętrznymi, następnie pojawiły się małe systemy ATW.

Samsung TDM to taki malutki krok wstecz (niestety ma sporo wad, które już tu zostały przytoczone).

 

Dla przykładu np. w Niemczech, EHS nie jest nawet oferowany w sprzedaży.

Są za bogaci na tak tani sprzęt? Czy za mądrzy by instalować takie jednorazowe układy w domu?

I właśnie czytając takie handlarskie wywody, utwierdzam się w przekonaniu, że nie dałem się wyssać z kasy takim jak ty. Wystarczy poczytać twoje posty na innych wątkach i wszystko jest jasne.

Ja mam cichą nadzieję, że trafisz kiedyś na takiego inwestora, który zrobi cię tak, jak ty ładujesz w butelkę innych. Pozdrawiam, ozięble z TDM -a ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...