Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna, a kominek


cardano8

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 47
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Na ten moment tego nie wiem. Obecnie ciepło rozchodzi się bez problemu ale to pewnie dlatego, że nie mam jeszcze drzwi wewnętrznych. Jak to będzie działało przy zamkniętych drzwiach to tego nie wiem. Nie rozumiem natomiast dlaczego wywiew nad kominkiem to duży błąd nawet w sytuacji, jeśli niewiele da. U mnie praktycznie zrobienie tego wywiewu nie wiązało się z dodatkowymi kosztami (były one bardzo symboliczne) więc zrobiłem wywiew żeby wyciągał ciepło nagromadzone pod samym sufitem. Nie uważam tego za błąd, a wręcz przeciwnie.

 

Zamykasz go, kiedy nie palisz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo dodatkowym wywiewem oslabiasz wywiew w łazienkach, opózniesz usuwanie pary wodnej i zapachow.

Żeby wentylacja w tych pomieszczemiach dzialala tak samo sprawnie, jak w przypadku instalacji bez tego wywiewu bedziesz musial zwiekszyc wydajnosc rekuperatora o wartosc tego, co jest tam wyciągane.

Wiekszy przeplyw, to większe zuzycie energii, ale przede wszystkim mniejsza wilgotność wewnatrz domu - typowy symptom WM działajacej z nadmierną wydajnoscią.

 

 

To powietrze, ktore w salonie wpada anemostatem nawiewnym, ma przejść przez salon, kuchnie, zabrać parę wodną, zapachy i być wyciagniete poprzez znajdujacy sie tam wywiew.

Ty cześć tego powietrza usuwasz po drodze, zanim dotrze do kuchni/ew łazienki.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No naprawdę nie popadajmy w jakieś paranoje! Ja rozumiem, że masz dom idealny, a wszystkie przepływy u siebie masz idealnie wyliczone. W obecnym domu mam dokładnie tak samo rozwiązane - nie zauważyłem nic z tych niedogodności o których piszesz. NIe ma mowy o tym, żebym musiał podkręcać obroty na reku z tego powodu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie twierdze, ze przez ten dodatkowy wywiew WM nie dziala, po prostu moglaby dzialac lepiej.

Projektujac wentylacje powinno sie rezygnowac z wywiewow z ponieszczeniwch "czystych"

 

Jesli masz teraz dom z kominkiem, WM i drzwiami (rozumiem, ze inny, niz ten w stopce), to dlaczego nie zrobisz pomiaru temperatury powietrza na anemostacie wywiewnym przy kominku i nawiewaxh w sypialniach ?

 

EDIT: a moze piszac "obecny dom" masz na myśli ten ze stopki ?

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecny dom to stary dom w trakcie termomodernizacji. Nadal wiele mu brakuje do energooszczędności, choć sporo zostało zrobione. To jest dom piętrowy i ciepło łatwo się rozchodzi bez jakiegokolwiek wspomagania.

 

Jeżeli chodzi o pomiar temperatury na anemostatach to nie miałem takiej potrzeby tego robić. Ja się nie upieram, że moje rozwiązanie jest najlepsze z możliwych. Nie twierdzę też, że robienie wywiewu nad kominkiem jest konieczne. Ale zrobienie tego jednego wywiewu jak dla mnie nic nie zmienia w kwestii funkcjonalności WM. Nawet jeśli podniesie temperaturę o 0,0001 stopnia na wywiewie w sypialniach to i tak bym go kolejny raz zrobił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do domów o małej stracie ciepła , wyposażonych w rekuperatory , są przecież odpowiednie kominki lub piecokominki . Wystarczy tylko odpowiednio dobrać sposób przekazywania ciepła i moc urządzenia.

Przykłady .....

harmony-r-umbra-47608-.jpg

20151113_223410.jpg

Edytowane przez Zdun Darek B
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...