Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zamarzanie wody, której jest niewiele w rurach


AXD_3

Recommended Posts

Witam! To mój pierwszy post na tym forum choć od dłuższego czasu traktowałem je głównie jako czytelnia :)

 

Temat zamarzania rur jest mi znany, choć w moim przypadku będzie nieco inaczej.

Pytanie dotyczy instalacji na działce. Niebawem będzie spuszczanie wody i spokój do wiosny.

Moja instalacja częściowo jest położona poniżej punktu zamarzania, tzn zawór główny na 120 cm (na działce sugerowano 70 cm) ale czym bliżej zakończeń (dwa wolnostojące krany) tym płyciej. Tworząc ją chciałem zrobić tzw odpływ grawitacyjny czyli przy spuszczaniu wody z działek wszystko spływa "w dół" - mam działkę wyżej a rura magistralna jest na 170 cm. Przy kranach, aby zachować odpowiedni kąt odpływu, mam już tylko 60 cm. Nie mierzyłem dokładnie poziomów/spadu ale wydaje mi się że zrobione jest OK.

I taraz pytanie:

 

1) Czy jeśli pomyliłem się i woda nie będzie mieć tego naturalnego spadu i mimo wszystko będzie lokalnie zalegać w rurach, nie spowoduje rozerwania rur?

Dodam że woda - jeśli już - będzie wypełniała rurę (25 mm, PCV) w niewielkiej ilości. Czy rury pękają wypełnione wodą całkowicie? Czy jeśli zamarznie np. połowa wody w rurze to również będzie grozić pęknięciem spowodowanym zwiększeniem objętości wody?

 

2)

Zawór główny jest na 120 cm. Jest umieszczony w rurze PCV 160 mm, na górze zakończoną pokrywą PCV, pod zaworem jest ziemia (czyli naturalny grzejnik). W tym miejscu mam spadek ok 10% więc teoretycznie ten najważniejszy punkt powinien być bezpieczny ale...

Wolałbym i tak go zabezpieczyć na zimę. Czy są jakieś dedykowane "materiały ocieplające" lub "izolujące" które można by włożyć do tej rury 160 mm izolując zawór na głębokości 120 cm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda na takiej głębokości nie powinna zamarzać a jeśli już to jej szczątkowe ilości nie spowodują usterki. W celu kontroli radzę po odkręceniu zaworu spustowego w najniższym punkcie oraz kranu w najwyższym punkcie po spuszczeniu całości wykonać jeszcze próbę podłączając ręczną pompkę samochodową do kranu.

Jeśli po pompowaniu woda nie pojawi się przy ujściu to oznacza prawidłowo wykonane spadki oraz brak lokalnych zagłębień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...