Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kominek z płaszczem wodnym 2018 rok


Duży200

Recommended Posts

  • 3 weeks później...
Żeby nie tworzyć drugiego tematu - jaki wkład z PW Szanowne Grono poleci do domu dobrze izolowanego 136m2- ściany 20cm, posadzka 15cm, strop 30cm, went mech, okna 3 szyby. Wg OZC moc źródła ciepła to ok 7kW., wszędzie podłogówka. Wkład zasili bufor 500l albo nawet 1000l+ zasobnik CWU 300l + przez zaw 3 drogowy podłogówkę - czy wkład o mocy 10 kW będzie dobry ? Dodatkowo będzie klimatyzator kanałowy z funkcją grzania, który będzie też pracował.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

 

7 kW to przy -20 st.?

Jeżeli tak, to, przy średniej zimowej 0 st., będzie potrzebne 3,5 kW mocy ciągłej.

Żaden kominek mocy ciągłej nie daje, chyba że będziesz w nim palić 24/24.

Potrzebną moc wyciągnij ze wzoru - 3,5 [kW] x 24/T,

gdzie T to czas palenia w ciągu jednego dnia.

Jak masz zamiar palić, na przykład, 4 godziny, wyjdzie 3,5 x 6 = 21 kW.

 

Nie musisz oczywiście, i pewnie nie będziesz, całego ciepła czerpać z kominka, więc w praktyce pół z tego będzie dobrze - 10 kW znaczy.

 

A tak naprawdę to ilość ciepła (no i moc) zależy od ilości spalanego drewna. Kominek to nie grzejnik elektryczny. Oczywiście dobrany zbyt duży wkład będzie mało efektywny i po paleniu niezbyt czysty, za mały - zbyt szybko się zużyje i będzie pracował z małą sprawnością.

 

Przy niedużym dobrze ocieplonym domku decyduj się raczej na palenisko z niedużą pionową szybą. O: narożnych, trzyszybowych, panoramach - zapomnij.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny problem , jakie wkłady mają sporą moc do płaszcza a mała do pomieszczenia ? Podobno są wkłady które mają dwie lub nawet trzy szyby .
Dwie - trzy szyby, izolacja zewnętrzna płaszcza (tylko porządna, a nie oklejanie wełną kominkową i taśmami....)). Wspomniany Brunner, ale chyba Unico coś ma na podorędziu. Wojtek, potwierdzisz?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie - trzy szyby, izolacja zewnętrzna płaszcza (tylko porządna, a nie oklejanie wełną kominkową i taśmami....)). Wspomniany Brunner, ale chyba Unico coś ma na podorędziu. Wojtek, potwierdzisz?

 

Piotr.

 

Sprzedażą w Unico się nie zajmuję, mogę tylko potwierdzić, że te nowe wynalazki bardzo szybko zastąpiły dotychczasowe konstrukcje. W tej chwili idą jako domyślne. Nie zajmuję się żadnym lobbowaniem. Gdyby nie Ty, mało kto by wiedział o mojej współpracy.

Jestem tylko doradcą technicznym i prowadzę swoją działalność niezwiązaną w gruncie rzeczy z kominkami.

 

Jaro0106.

 

Jako, że widziałem oryginalne tabele z badaniami dwóch z wymienionych przez Ciebie firm, mogę powiedzieć, że zauważyłem jedną ciekawą rzecz.

Mianowicie - w przypadku jednej wyniki pomiarów składu spalin, sprawności i mocy znajdują się w jednej tabeli, na jednej stronie z datą i godziną badania.

W przypadku drugiej na dwóch osobnych kartkach - to znaczy - moc płaszcza jest na osobnej.

Zgadnij która to z nich.

 

Badania, te tzw. ekologiczne (na "bimsze", "ekodizajny" itd.), nie idą w parze z dobrymi parametrami mocy - wielkością i balansem. Tu nie chodzi o to, że pali się inaczej, słabiej. Chodzi o to, że pomiar spalin trwa godzinę i tyle też ma trwać samo palenie (w rozgrzanym wcześniej palenisku) - od włożenia drewna do jego zgaśnięcia. To ma na celu (tak podejrzewam) pogorszenie (urealnienie) warunków pomiaru spalin - na początku i końcu pali się gorzej - czyli zbliżenie warunków pomiary do rzeczywistości, w paleniu ciągłym wyniki mogłyby być nawet wielokrotnie lepsze.

Niestety, jeżeli chodzi o pomiar mocy płaszcza wodnego, to, jakby praktyczne użytkowanie porównać do Ziemi, te warunki można określić drugą prędkością kosmiczną.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek. Szanuję Twój szacunek dla prawdy, dla forum i drugiego człowieka...Niemniej, wolę Twoją wiedzę i dostęp do aktualnych informacji...;)

 

Chciałbym się odnieść do informacji pod tytułem 35% sprawności wymiennika wodnego w stosunku do ogólnej sprawności urządzenia. To typowe dla palenisk, z wymiennikiem umieszczonym tylko nad paleniskiem, a nie wokół niego. Tak ma np Hitze....Czy Unico nie ma modeli z wymiennikiem wokół paleniska i płomienicami nad?

Edytowane przez Kominki Piotr Batura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma i takie i takie.

Domyślnie jest wymiennik wodny nad paleniskiem. Jakby to ode mnie zależało, byłoby tylko tak. To się wiąże z całą teorią nt. ekologii spalania.

To 35% nie nazywałbym sprawnością, tylko udziałem mocy do wody w mocy całkowitej.

Ale, jak napisałem, to nie jest całkiem tak. Naprawdę jest prawie dwa razy więcej - napisałem z czego to wynika - taki byłby wynik, gdyby moc i jej balans byłby wynikiem osobnego badania. I to wcale nie chodzi o to, że wtedy wkład by kopcił - bynajmniej i wręcz przeciwnie. Robiłem takie pomiary dziesiątki, jeżeli nie setki razy, więc wiem, co piszę. Mogę to każdemu udowodnić na żywo.

Więc firma może przedstawić wyniki na dwa sposoby, jeden jest uczciwszy.

Można by przecież mierzyć osobno każdy z parametrów - wtedy to dopiero byłoby mistrzostwo.

Jak pisałem mierzy się to razem - badanie trwa godzinę - od podłożenia drewna na żar do jego zgaśnięcia. Woda zarówno na początku, jak i na końcu nie jest grzana praktycznie. Wkład bada się tak jakby był kotłem, a nie stosuje się procedury badawczej jak dla kotła (tu badanie trwa wiele godzin) - wkład wodny bada się tak samo jak wkład konwekcyjny. A już samo słowo "wkład" mówi, że jest to tylko część urządzenia grzewczego - prefabrykowane palenisko kominka.

A mierzy się go, jakby był już całym kominkiem. Normalnie wkład jest obudowany i płaszcz wodny jest jeszcze dogrzewany ciepłem konwekcyjnym paleniska, a nie, że traci kilka kW (bo ca 2 metry kw. blachy o temp. 70 st. trochę mocy grzewczej ma) do otoczenia zamiast przekazywać je do wody.

Jak wymiennik jest normalnie nieizolowany, to nie można go badać z izolacją - do dokumentacji badania jest dodawane m.in. zdjęcie badanego obiektu, a więc sprzedawane ma być to, co stało na stanowisku badawczym.

 

Jakby palić w obudowanym wkładzie przez 3-4 godziny, udział mocy do wody w mocy całkowitej sięgałby 65-70% dla frontalnego, 55-65% dla narożnego wkładu.

A sprawność przy wymienniku nad paleniskiem na poziomie 90%, ciągła emisja CO poniżej 400 mg i pyłów poniżej 40 mg - się opłaca.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę poszperałem i przynajmniej na papierze dwie firmy mają relatywnie wysoki udział mocy płaszcza . Wkłady bef około 80 % mocy tyle że te z takim parametrem są małe 10 kw oraz kominki lawa te mają nawet 90% a moc nawet 22 kw. Dlatego że będę miał baniak 1000l wolał bym ten z większą mocą żeby kilka godzin palenia było wstanie załadować bufor. Jeszcze mam jeden mały problem ustawa antysmogowa czyli musi być jakiś certyfikat eco a lawa chyba go jeszcze nie ma befy chyba mają.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months później...
Witam. Na tą chwilę odrzuciliśmy Polskich producentów za jakość i Brunnera za cenę która nas zmiażdżyła. Pozostały kominki HOXTER oraz SPARTHERM.

Bardziej skłaniamy się w kierunku HOXTERA z podwójną szybą i 5 letnią gwarancją, cenowo porównywalny jest ze SPARTHERMEM jednak jakościowo wygląda lepiej, i ma dużo lepszy sterownik. Do końca grudnia, a w zasadzie przed świętami sfinalizujemy zakup, jak nic nam nie stanie na drodze to zamieścimy relację z jakości wkładu oraz z walorów użytkowych.

 

Analizuję jeszcze twoją decyzję o odrzuceniu polskich producentów. Cena 18 tys netto mnie trochę zaskoczyła w HOXTER - versum 7 tys za podobne parametry kominków DEFRO - a na te się natknąłem na targach kiedyś. Czy naprawdę aż tak z nimi źle? Ktoś miał może jakiś doświadczenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, bardzo podobał mi się opis zakładającego temat. Wszystko jasne.

Mam tylko jedno ale... mam ponieważ sam mam podobne rozwiązanie grzewcze. Piec gazowy + kominek z płaszczem jako dodatek.

Dom mój to ok 200m wiec dużo mniejszy. Samej podłogówki mam ok 120m. Kominek z PW mam jednak mocniejszy i to sporo bo mam edilkamin sfera 22.

Kominek już do mojego domu powinien mieć więcej mocy oddawanej do wody a ma 16 kw. Aby u mnie wygrzać podłogi i kaloryfery samym kominkiem naprawdę trzeba się dużo napalić i swoje odczekać. Oczywiście w domu spokojnie robi się gorąco i wszystko gra... ale dużą w tym zasługę ma ciepło oddawane samą szybą kominka.

Wydaje mi się, że kominek, który wybraliście będzie za słaby z pewnością będzie zbyt słaby aby pełnił role jedynego źródła ciepła (no chyba, że będzie palone dzień i noc)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...