Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Przeniesienie kuchni do salonu.


dominik12171

Recommended Posts

Witajcie kochani,

 

Jestem nowy na forum i mam nadzieję, że mój temat napisałem w dobrym dziale.

 

Otóż razem z żoną zakupiliśmy domek w stanie surowym otwartym. Z dnia na dzień coraz więcej nowych pomysłów w głowie, ale myśląc o budżecie te nasze pomysły tak samo szybko odchodzą, co się pojawiają.

 

Ustaliliśmy, że na początku wykończymy jedynie tylko parter, górę będziemy starali się powoli wykończyć jak już się wprowadzimy. Obecnie nie mamy dzieci, ale mamy plany za kilka lat :)

 

Moje pytanie brzmi czy aby przenieść kuchnię do salonu muszę nanosić jakieś zmiany w projekcie??

 

Projekt naszego domku to ATOS z dobredomy.

 

atos_r1.jpg

 

Nasza alternatywa powstała sama :) Żona przez chwilę bawiła się w architekta ;) i wspólnie udało się stworzyć coś takiego.

 

plan (1).jpg

 

Czy zmiany, które sobie zrobiliśmy wymagają zmian w projekcie i konsultacji z architektem??

 

Za wszystkie podpowiedzi bardzo dziękuję.

 

Pozdrawiam i życzę wszystkim miłego wieczorku,

Dominik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. jak chcesz wentylować kuchnię?

2. Jak chcesz wejść do łazienki?

 

Nie kombinuj, zostaw jak jest. Sypialnię zrób w jadalni i odgrodź od kuchni i salonu lekką ścianką z k-g.

Masz szafę na ubrania przy kuchni oraz sporo miejsca na szafę pod schodami.

Zrób suwane drzwi do sypialni.

 

e78a164d4aa09128gen.jpg

 

Powiększ tylko łazienkę kosztem kuchni. Najlepiej stelaż sedesu podwieszanego wkuć w ścianę, by zajmował mniej miejsca.

 

Kiedy już zaadoptujecie poddasze, rozbierzecie ścianki z k-g. Dacie docelową podłogę (prowizorycznie może być np. wykładzina winylowa lub niedrogie panele) w salonie i jadalni.

A drzwi suwane można wówczas wykorzystać do zamykania kuchni od strony jadalni.

 

 

Więcej szczegółów jak oszczędzić przy budowie tego parteru mogłabym podać znając dokładniejszy stan aktualny budynku.

Gdybyście zdecydowali się na rekuperację, niektóre okna parteru można zrobić jako FIXY (tanie!). Można byłoby wyburzyć komin wentylacyjny (więcej miejsca w łazience)

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jednak chcecie mieć dodatkowy pokój na dole na stałe, to lepiej zrobić tak:

039cb279cb56ec3fgen.jpg

 

 

Z tym, że kuchnia będzie wymagała zrobienia jej wentylacji (np. wyciągowej, mechanicznej, podpiętej pod komin - rury można schować pod podwieszanym sufitem w łazience) . Najłatwiej byłoby zrobić po prostu w całym domu wentylację mechaniczną.

 

Zmiany może klepnąć kierbud. To tylko przesunięcia ścianek działowych i przyłączy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

 

W naszym przypadku sypialnia nie jest raczej na stałe, ale jeśli jest możliwość zrobienia dodatkowego pomieszczenia na dole to w przyszłości pokój ten mógłby posłużyć nam jako gabinet.

 

Co do łazienki to problemu nie widzę, bo drzwi będą otwierać się na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuchnia w oryginalnym projekcie jest długa i wąska, co nam się nie podoba (mieliśmy okazję miekszac w domu z taką kuchnią i jest mało praktyczna).

 

Dodatkowo chcielibyśmy mieć kuchnię połączoną z salonem, bo według nas takie rozwiązanie ma dużo więcej plusów.

 

Salon może i będzie maly, ale dla nas to też nie problem.

 

Tak jak wspomniałem na początku nie chodzi mi o usytuwanie kuchni, a o to czy zaproponowane przez nas zmiany musimy konsultować z architektem i nanosic zmiany w projekcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie gdzie będziecie się myć,nie ma wanny czy prysznica? Układ domu jest dobry,maksymalnie wykorzystana niewieka przestrzeń ok 55m2.

Zawsze na planie wydaje się,że wszystko się mieści i ładnie wygląda a w rzeczywistości te 20 m salonu to bardzo mało,w bloku to olbrzymi pokój.

Czy wydzielicie pokój czy nie,to kombinowałabym ze zrobieniem podciągu zamiast ściany nośnej,aby otworzyć przestrzeń na dole (wymaga to konsultacji architekta).Reszta zmian tego nie wymaga,zmiana okien czy przeniesienie kuchni,przestawianie ścian możecie sami zrobić.

Moje propozycje:

9da15a455d1b6c8bmed.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź, muszę poczekać co żona na to, ale do mnie przemawia opcja numer 3.

 

W tym projekcie, który sami zrobiliśmy udało się zmieścić prysznic do tej małej łazienki na dole.

 

To jest rozwiązanie tylko na okres, aż góra będzie skończona.

 

Jednak chcielibyśmy mieć kuchnię otwartą na salon, a Twoja propozycja na 3 zdjęciu właśnie tak wygląda :)

 

Przede wszystkim bardzo Ci dziękuję za odpowiedź na moje pytanie

Czy wydzielicie pokój czy nie,to kombinowałabym ze zrobieniem podciągu zamiast ściany nośnej,aby otworzyć przestrzeń na dole (wymaga to konsultacji architekta).Reszta zmian tego nie wymaga,zmiana okien czy przeniesienie kuchni,przestawianie ścian możecie sami zrobić.

 

Czekam na żonę i może wspólnie coś zdecydujemy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kochani dziękujemy za wszystkie rady i wskazówki jakie nam daliście.

 

Dziś jesteśmy bogatsi o wiedzę, która na początku wydawała się być mało ważna i zdecydowaliśmy, że zmian nie będzie.

Jednak miejsce w salonie jest ważne, a my przez chwilę o tym zapomnieliśmy.

 

Z garażu chcemy zrobić pokój, a za jakiś czas dostawić sobie garaż do domu.

 

Powinno to wyglądać tak jak na poniższym obrazku.

 

plan (2).jpg

Pozdrawiamy i życzymy miłej niedzieli :)

Edytowane przez dominik12171
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...