Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

DEFLEKTOR w piecokominku


jacen

Recommended Posts

załączam kolejny szkic - chodzi o całkowite wycięcie dolnych płyt jak po lewej stronie ? bo to prostsze niż wersja po prawej ...

 

czy trzeba szczelinę dylatacyjną 2-4mm[?] - zostawić puste czy dać jakąś izolację ?

 

[ATTACH=CONFIG]401525[/ATTACH]

To poważna operacja, wymagająca wysiłku i zręczności! :) Dla blaszek o których pisałem, wystarczy naciąć szczeliny. Blaszki nic nie kosztują i są łatwe w wymianie. W nowych konstrukcjach to kiepski pomysł, ale reperaturki? Czemu nie?!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystniejsze byłoby podawanie podgrzanego powietrza dwoma drogami , samo gonienie jak ekspres po takiej ramie stalowej nie podgrzeje

 

podgrzane powietrze ? jak to możliwe w palenisku zduńskim - nie ma tu podwójnych metalowych ścianek coby jakoś przepuścić i ogrzać dodatkowo powietrze ...

 

nie wiem co można jeszcze zrobić ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podgrzane powietrze ? jak to możliwe w palenisku zduńskim - nie ma tu podwójnych metalowych ścianek coby jakoś przepuścić i ogrzać dodatkowo powietrze ...

 

nie wiem co można jeszcze zrobić ...

Nie ma najmniejszego problemu, by porobić dziurki podające powietrze z tyłu, z boków....gdzie chcesz. Ale jest to zbędne w konstrukcjach w których deflektor kieruje dym w miejsce podawania powietrza wtórnego. W wielu innych konstrukcjach również. Ale skoro ktoś to wymyślił, reszta małp naśladuje.... To taka moda, która pozwala odebrać Ci nobla, jak tego nie masz...;) Jest oczywiście wielu producentów blaszanek, w których dodatkowe dziurki tu i tam, ratują sytuację....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma najmniejszego problemu, by porobić dziurki podające powietrze z tyłu, z boków....gdzie chcesz. Ale jest to zbędne w konstrukcjach w których deflektor kieruje dym w miejsce podawania powietrza wtórnego. W wielu innych konstrukcjach również. Ale skoro ktoś to wymyślił, reszta małp naśladuje.... To taka moda, która pozwala odebrać Ci nobla, jak tego nie masz...;) Jest oczywiście wielu producentów blaszanek, w których dodatkowe dziurki tu i tam, ratują sytuację....

 

Sugerujesz Piotrze, że dopalanie powinno mieć miejsce NAD deflektorem? Faktycznie to miejsce aż się prosi, ale kominek powinien mieś konstrukcje do tego przeznaczoną, np janusz_21 ma zdaje się podwójny deflektor w palenisku Twojej roboty. O lepsze dopalenie chodziło?

U siebie zauważyłem, że kiedy nałożę za dużo drewna i zaczyna się ono na raz odgazowywać spalanie przenosi się "piętro wyżej". W palenisku ciągną się długie, ciemnożółte płomienie, nad deflektorem zamieniają się w jasnożółto-fioletowe, krótkie, szybko poruszające się. Spalanie (dopalanie) przenosi się prawie do czopucha... Staram się unikać takich sytuacji, ale zdarzy się raz na jakiś czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopalanie nie następuje tam gdzie wydobywa się powietrze. Tam zwykle odbywa się napowietrzanie i spalanie. Dopalanie gazu drzewnego odbywa się niekiedy na odcinku liczonym w metrach. To co ja sugerowałem, to mieszanie gazów....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma najmniejszego problemu, by porobić dziurki podające powietrze z tyłu, z boków....gdzie chcesz. Ale jest to zbędne w konstrukcjach w których deflektor kieruje dym w miejsce podawania powietrza wtórnego. W wielu innych konstrukcjach również. Ale skoro ktoś to wymyślił, reszta małp naśladuje.... To taka moda, która pozwala odebrać Ci nobla, jak tego nie masz...;) Jest oczywiście wielu producentów blaszanek, w których dodatkowe dziurki tu i tam, ratują sytuację....

I teraz to piszesz jak ja tyle dziurek narobiłem;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to czas na podziękowanie wszystkim uczestnikom a w szczególności :

 

niezawodny Piotr "Niezbędny" Batura - bez Ciebie chłopie zostałby tylko wątek "okładaczy" "Robić/Nie robić kominka" -

nb. wątek który merytorycznie można podsumować na 1 stronie - bo "okładacze" z przeciwstawnych frakcji mają swoje oczywiste niedyskutowalne racje... no ale wolą się okładać aż do upojenia :p

 

Wojtek_796 - kompetentny, jak zwykle zresztą

 

 

kiedyś więcej zdunów coś konkretnego dorzuciło - tym większy szacun dla tych którym się jeszcze chce

 

"jeszcze nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele, tak nielicznym" [Churchil, z pamięci] - taka epicka laurka:yes::D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...