Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie połogowe + kominek. Czy mój system ma sens?


franczesky

Recommended Posts

Jak masz luźne 20tysi na kominek z pw to montuj:rolleyes:

Na forum nie znajdziesz ostatecznej odpowiedzi czy robić kominek czy nie, jak tak to jaki? Musisz wybrać jakiś kompromis.

Zdecydowałem że głównym źródłem ciepła będzie pompa. Zatem stwierdziłem że jeśli kominek to taki który jeśli już zabraknie prądu to coś z niego będę miał. Opcje z mechanicznym DGP odpadają na starcie, kominek z PW także. Zdecydowałem że to będzie mocny wkład który rzeczywiście jeśli już to wspomoże ogrzewanie. Zeszła zima a raczej sezon to 11 rozpalenie kominka. W tym sezonie już pobiłem rekord:wiggle: bo pompę włączyłem dopiero w listopadzie, a w październiku paliłem o co trzeci lub co i drugi dzien. Jak włączyłem pompę to nie było potrzeby palenia aż do minionego piątku bo wyłączyli mi prąd.... Sądzę że następne rozpalenie hmmm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 80
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Gdyby było jak piszesz, to na poddaszu miałbym lodownię. Tymczasem temperatura na poddaszu jest 2-3 * niższa

Nie pisze ze będzie lodownia, ale ze nie uniknie różnic temperatur. Co kto woli, dla mnie temp niższa o 3 st na piętrze nie jest komfortowa, bo nie są tam tylko sypialnie, tylko też pokoje dzieci w których spędzają czas w ciągu dnia i chce żeby miały komfort bez potrzeb ubierania się po wejściu na górę. Natomiast łazienka na górze ma być ciepła i już, cieplejsze niż dół w salonie, więc kominek tego nie wypromieniuje i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...
To i ja skonsultuję, co by nowego tematu nie zakładać. Dom 80m2, tylko parter, ściany zew h+h, styropian 20cm, strop drewniany-wełna 2*20 cm. Kominek w salonie ma być, bez względu jakie będzie ogrzewanie, a skoro ma być to może by go wykorzystać jako główne żródło ciepła. Kotłownia w salonie - żaden problem. Częste palenie w kominku - ok. Chcę podłogówką na całym domu, ewentualnie jakiś grzejnik (jeśli jest taka potrzeba), ogrzanie awaryjne -prąd. Jakieś wskazówki sugestie podpowiedzi wątpliwości co do pomysłu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeżeli miałbym kalkulować zyski/straty to na pewno bym się na kominek z PW nie zdecydował.

Sama instalacja z buforem wyniesie minimum 12kPLN. Wkłady zaczynają się od 5000/6000kPLN.

PW jako alternatywne źródło to chyba tylko dla tych, którzy lubią dużo palić w kominku i nie chcą DGP. Ale to tylko moja opinia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł z PW na pewno będzie kosztował. Licząc wkład za 5-6k + obudowa wkładu + kotłownia wyniesie Cie 20-25k. Zwykły kominek dla klimatu, który nie będzie się nadawał do ciągłego grzania a jedynie zapalenia od czasu do czasu to koszt co najmniej 8-10k. Piecokominek nadający się jako podstawowe ogrzewanie (tutaj ważne jest jego usytuowanie w domu) ale bez konieczności komplikowania kotłowni to koszt pewnie minimum 15-20k. Ale jeśli dom ma 80 m2 to myślę, że może spokojnie to być główne źródło grzania + prąd wspomagająco. Gorzej jak nie wiesz co to znaczy mieć takie źródło ciepła (w kominku trzeba lubić palić) i po jednym sezonie odechce Ci się palić w kominku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z prawem kominek nie może być podstawowym źródłem ogrzewania w domu.

 

Masz na myśli § 132?

To już dołożenie do kominka instalacji ogrzewania podłogowego pozwala na zrobienie z kominka nie tylko podstawowego (bo zawsze może być podstawowym - ten przepis mówi tylko, że musi być również inne urządzenie do ogrzewania), ale nawet jedynego źródła ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapotrzebowanie energetyczne, powinienem mieć to w projekcie? Ściany zew h+h, ocieplenie styropian 15cm, podłoga to samo, strop drewniany i wełna 30cm. 3 pokoje salon kuchnia pokój kotłownia łazienka (80m2). Czym się kieruję kombinując, a no tym że kominek na pewno ma być. A skoro będzie to czemu by nie pochylić się nad tematem głównego ogrzewania nim (skoro tylko 80m2). Całe życie mieszkam na wsi, palenie w kominku problemem by nie było. Wydać grubą kasę na niego też się nie zawaham jeżeli mam nadzieję z waszą pomocą dojdę do wniosku że warto. Tak to z grubsza wygląda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapotrzebowanie energetyczne, powinienem mieć to w projekcie? Ściany zew h+h, ocieplenie styropian 15cm, podłoga to samo, strop drewniany i wełna 30cm. 3 pokoje salon kuchnia pokój kotłownia łazienka (80m2). Czym się kieruję kombinując, a no tym że kominek na pewno ma być. A skoro będzie to czemu by nie pochylić się nad tematem głównego ogrzewania nim (skoro tylko 80m2). Całe życie mieszkam na wsi, palenie w kominku problemem by nie było. Wydać grubą kasę na niego też się nie zawaham jeżeli mam nadzieję z waszą pomocą dojdę do wniosku że warto. Tak to z grubsza wygląda

 

Masz nieduży i dobrze ocieplony domek. Istnieje ryzyko, że punktowo przegrzejesz salon. Podłogówka ma duży bezwład, nawet jeżeli jakiś czujnik pokojowy po napaleniu w kominku (i wzroście temperatury) wyłączy ci sekcję w salonie, to zanim ona wystygnie będziesz miał salon grzany podłogówką i kominkiem na raz. No chyba, że grzałbyś kapilarnie - bez akumulacji w wylewce. Albo nie montował podłogówki w salonie. Tak czy inaczej musisz uwzględnić źródło ciepła w salonie, bo nie ma "zimnych" kominków grzejących tylko wodę w płaszczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z doświadczenia wiem, ze palenie w kominku non-stop to raczej slaby pomysł. Wieczorem czy tez na weekendzie to ok, bo klimat i te sprawy. Osobiście skupił bym się na doborze bezobsługowego systemu CO (gaz,prąd) tak aby współpracowal z okazjonalnym paleniem w kominku... i tu proponuje zwykły kominek + dgp (wymuszonym?).

U mnie taka kombinacja działa idealnie :) Z tym, że u mnie jest poddasze i dgp grawitacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...