Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy grzać w trzech strefach czyli o G13 dyskusja


maciejos36

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 193
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 2 years później...
Dla taryf g13 i as nie można mieć fotowoltaiki.

 

Skąd ta informacja ??

 

Mam od listopada 2021 taryfę G13 z rozliczeniem rocznym + PV

 

Rozlicza się to tak że po roku robią zużycie - 80% wysłanej produkcji i od tej wartości płaci się proporcjonalnie w poszczególnych taryfach w zależności od całego zużycia w każdej z nich.

 

Przykładowo : zużycie 10000 kwh, wysłaliśmy również 10000 kwh, możemy odebrać 8000 kwh zatem musimy zapłacić za 2000 kwh

Zużycie było :

I taryfa 2000 kwh,

II 3000 kwh,

III 5000 kwh

 

Więc za te 2000 kwh zapłacimy proporcjonalnie :

20% w I taryfie

30% w II taryfie

50% w III taryfie

 

Tu jest to opisane na konkretnej FV https://www.sprawdzonewpraktyce.pl/2021/03/fotowoltaika-taryfa-g12-g12w-g13-i-sposob-rozliczania-energii-przez-ze/

Edytowane przez a.gwozdz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Cześć wam, podepnę się po ten temat z moim pytaniem. Aktualnie jestem na taryfie G11 w tauron i zastanawiam się nad zmianą na G12W lub G13. Mam fotowoltaikę 10kW i za ostatni okres rozliczeniowy 12 miesięcy miałem: 11 MWh poboru, 7,3 MWh oddania, produkcja 10,5 MWh. Z porównywarki w eliczniku wychodzi mi zużycie przy G12W:

Szczyt: 46%

Poza szczytem: 54%

 

A przy G13:

Szczyt przedpołudniowy: 17%

Szczyt popołudniowy 17%

Poza szczytem: 66%

 

Czy przy takim stosunku zużycia warto zmienić taryfę na G13?

Wiadomo, że to są wyniki bez jakiegokolwiek harmonogramu pracy np. pompy ciepła, więc myślę że spokojnie można zmniejszyć ten pobór poza szczytem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przy takim stosunku zużycia warto zmienić taryfę na G13?

 

Wiesz, jak u Ciebie jest rozliczany magazyn między strefami? Różne cuda potrafią tu ZE robić.

Teraz masz bilansowanie godzinowe. Więc "autokonsumpcja" Ci wzrośnie (bo jak wcześniej w ciągu godziny miałeś 2kWh pobrane i 2 wprowadzone do sieci - to miałeś to rozliczane przez magazyn - teraz będzie ta godzina na zero). Więc istotna będzie cena w te godziny, w których PV nie produkuje prądu.

Na czuja to najlepiej wyjdzie G12 (w weekendy w ciągu dnia i tak będziesz zużywał głównie prąd z PV i nie "nadrobisz" tym wyższej ceny w nocy). Ale żeby to policzyć, to trzeba znać ceny a te pewnie od przyszłego roku znacząco się zmienią. Taryfę można zmienić raz na rok - więc wstrzymałbym się do czasu publikacji nowych taryf, żeby to sensownie przeliczyć.

 

A te % to masz szacowane na podstawie statystyk, czy to faktyczne wskazania Twojego licznika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Panowie mam panasonica Tcapa 9kw jak ustawic aby ogrzewanie CO mi szlo caly czas a grzanie cwu bylo tylko w taniej taryfie g13. Jak to dokaldnie ustawic w tym harmonogramie.

 

Skoro tylko chcesz harmonogramem grzać CWU to zaznaczasz w harmonogramie kranik i ustawiasz tylko do CWU, a dalej ustawiasz

pon. wył 7, wł 13, wył 16, wł 21 i to kopiujesz do wt, śr, czw i pt. w sobotę i niedzielę zostawiasz puste.

 

 

Co ciekawe odnośnie G13 to ja pompę mam wyłączoną harmonogramem całkiem w szczycie czyli pn-pt 13-16, a w średniej obniżenie krzywej o 2 stopnie a 13-16 podbicie o 2 stopnie i patrząc na listopad i zużycie procentowe dla całości prądu w domu wygląda tak:

najdroższa 7,1%

średnia 8,3%

najtańsza 84,6%

 

to tak dla wątpiących w opłacalność G13

Edytowane przez Magik Cz-wa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm mowisz ze masz wylaczona pompe w szczycie od 13-16. Wg g13 to szczyt jest od 16-21 w zimie w lecie od 19-22 wtedy sa najdrozsze stawki.

Bardziej mi chodzi o to jak to ustawic jezeli wogole idzie aby dom grzac caly czas a cwu grzac w tanich taryfach. Bo jak wejdziesz do harmonogramu to jak ustawisz wg twojego schematu to jak ustawisz na ktoras godzine wyl. to wylacza cala pompe a nie tylko kranik

Edytowane przez padre81pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejęzyczenie z mojej strony oczywiście. Pompa nie chodzi od16-21.

 

"jak ustawisz wg twojego schematu to jak ustawisz na ktoras godzine wyl. to wylacza cala pompe a nie tylko kranik"

Sprawdzałeś czy jak na pompie masz ustawione CO i CWU a w harmonogramie robisz ustawienia tylko dla CWU i dasz wyłącz to wyłączy całą pompę?

Muszę to sprawdzić w takim razie u siebie. Ja u siebie tak jak pisałem całkiem mam wyłączoną pompę 16-21, w średniej mam obniżone CO o 2 i CWU też w tej średniej na maksa obniżone co powoduje, że do tej pory ani raz CWU w średniej mi się nie włączyło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludziska

Kto ma prąd z taurona i jest prosumentem ma aplikacje e licznik

W tej aplikacji jest możliwość symulacji obecnego zurzycia do innych taryf

U mnie to wygląda tak

Okres od kwietnia do teraz

Ale w sezonie letnim obowiązują inne godziny a w zimowym innei to mnie jak na razie odstraszyło Screenshot_20221207_222927.jpg

Screenshot_20221207_222918.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejęzyczenie z mojej strony oczywiście. Pompa nie chodzi od16-21.

 

"jak ustawisz wg twojego schematu to jak ustawisz na ktoras godzine wyl. to wylacza cala pompe a nie tylko kranik"

Sprawdzałeś czy jak na pompie masz ustawione CO i CWU a w harmonogramie robisz ustawienia tylko dla CWU i dasz wyłącz to wyłączy całą pompę?

Muszę to sprawdzić w takim razie u siebie. Ja u siebie tak jak pisałem całkiem mam wyłączoną pompę 16-21, w średniej mam obniżone CO o 2 i CWU też w tej średniej na maksa obniżone co powoduje, że do tej pory ani raz CWU w średniej mi się nie włączyło.

 

U mnie wylaczylo calkowicie pompe jak masz ustawiony tylko kranik w harmonogramie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Witam. Odgrzewam temat. Tutaj na stronie są dokładnie wyliczone stawki za 1kWh z przesyłem w Tauronie. Od 1 lipca 2024 r. są drastyczne zmiany w taryfie G13.

https://ceb.com.pl/ceny-pradu-od-1-lipca-2024-dla-taryfy-g13-duze-roznice-miedzy-strefami-czasowymi

Wygląda na to, że od przyszłego sezonu grzewczego jeżeli nic się nie zmieni, to do łask mogą wrócić pompy ciepła (lub sama grzałka) on-off zasilane z dolnym źródłem zasilanym np. z gruntu wraz z buforem tak, aby pracować tylko na strefie czasowej III.

Edytowane przez olek69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja cały czas konsekwentnie mam dalej G13 i nic nie zmieniam, mimo, że ceny w taniej taryfie G12w wyglądają jeszcze lepiej - ale ilość godzin taniej taryfy w moim przypadku robi róznicę. Ale też czekam na 1.07 i co będzie po tej dacie, jak to będzie wyglądać w praktyce.

 

Ja też zostaję. Dałem się namówić na EKO+LAS i płacąc co miesiąc 31,5 zł, przez chwilę z tego skorzystałem, potem weszły tarcze i wszystkich jednakowo traktowali, a że to nie był wymysł operatora tylko państwa to upustu 10% przez okres tarcz nie miałem a opłatę oczywiście pobierali. Teraz mam nadzieję, że sobie odbiję tę stratę, bo taniej niż 71 gr w strefie III czasowej z EKO+LAS nie znajdę.Pożyjemy to zobaczymy, może znowu bufor będzie miał u mnie duże znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zima g13 jest w godzinach 13-16 i 21-7.

Czy grzanie w nocy jak jest chłodniej ma sens jak w dzień jest zazwyczaj kilka stopni ciepłej?

Różnica kilku stopni może być między nocą a dniem. Bezwładność betonu duża bo mam go z 8cm. Może lepiej grzać w dzień a na noc obniżyć zasilanie o 2-3 stopnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...