Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy grzać w trzech strefach czyli o G13 dyskusja


maciejos36

Recommended Posts

Obecna dyskusja nic nie wnosi, ceny rozliczenia energii dla II połowy roku będą podane w czerwcu i wszystkie te powyższe dyskusje wtedy będą miały sens.

Podana link do strony (CEB...) przenosi nas do osoby wykonującej świadectwa energetyczne i ma osiągnąć cel biznesowy, nie koniecznie rzetelność informacji np. brak informacji o kosztach dystrybucji. Dokładniejsze informacje są dostępne u każdego dostawcy energii.

Tak samo pisanie że ...dom ma dużą akumulacje, więc obniżamy temperaturę na noc o 1*C, to rodzi się pytanie kiedy nadrobisz ten 1*C, w dzień gdy energia jest droga? Ewidentnie widać że pisze to teoretyk, nie użytkujący taki budynek.

Szkalujesz ludzi, a to nie jest dobra cecha. To nie jest prawda, co mi zarzucasz, zbyt płytko traktujesz ludzi. Żadnej biznesowej korzyści z tego tytułu nie mam. Nie sprzedaje energii, nie jestem monterem PV, pomp ciepła czy innym wykonawcą termomodernizacji. Umieściłem to na swojej stronie, bo niby gdzie mam to umieścić? Na Twojej? Też jak Wy jestem konsumentem energii elektrycznej, bo ogrzewam i przygotowuje c.w.u, z prądu sieciowego. Podwyżki, które Tauron na swojej oficjalnej stronie zamieścił (link na stronie lub do odnalezienia w sieci) nie są moim wymysłem. A tak à propos zapoznałeś się z treścią tym czy tylko pobieżnie czytasz?

Koszty dystrybucji są tam ujęte, wystarczy dobrze ze zrozumieniem przeczytać.

Po drugie, dlaczego zakładasz, że wszyscy mieszkają w domach o dużej akumulacji? Ja nie jestem teoretykiem, co już pisałem wcześniej i wynika, że czytasz wybiórczo i dopasowujesz sobie wybiórczo słowa do swojej tezy. Obniżanie temperatury o 1 °C daje nam średnio 7-8% obniżenia energii przez ten okres czasowy tej obniżki. Wiec możesz sobie policzyć do swojego domu, bo każdy budynek ma inną charakterystykę energetyczną, tak jak człowiek jak widać.

Przyjmując nawet 8% obniżkę energii przez 6 godzin w tych strefach co ta obniżka następuje w taryfie G11, jak można porównywać do obniżki 50% w zł w taryfie G13 w strefie czasowej III? Pomyśl, jak to się ma? Wiem pewnie część z Was nie ma bufora lub nie ma go gdzie wstawić, bo monterzy mówili eeee po co panu bufor :)

Po trzecie nie szukam na tym forum klientów, bo mam ich w naddatku. Więc kolejny raz się mylisz, Nie wiem, czy tak oczerniając kogoś, robisz to celowo, czy z niewiedzy, ale jak celowo to jesteś złośliwy i małostkowy.

Przekonasz się 1 lipca 2024 czy ceny podane na stronie Tauron, które podałem na stronie będą różnić się od tych, które zakładasz, że będą inne. Ja uważam, że nie będą się różnić. Ja sobie poradzę, bo wiem, jak to zrobić, żeby rachunki za prąd mnie nie zabiły. Wysłałem tą wiadomość, żeby był czas się przygotować co będzie za 5 miesięcy.

Edytowane przez olek69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 193
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jedna z wielu definicji SCOP:

 

 

SCOP, czyli Sezonowy Współczynnik Efektywności Pompy Ciepła, to stosunek ilości energii cieplnej, dostarczonej do ogrzewania budynku, do wielkości wykorzystanej przy tym energii elektrycznej w przeciągu określonego czasu, np. w ciągu roku. SCOP jest obliczany na podstawie średniej wartości COP w różnych warunkach temperaturowych i czasowych, uwzględniając cały sezon

 

Gdzie powyżej jest gdziekolwiek mowa o cenie 1kWh energii elektrycznej? :)

 

Nie przejmuj się to nie jest choroba śmiertelna z biegiem lat to mija, moja rada przeczytaj mój ostatni wpis bez pomijania żadnego słowa może wtedy się uda. Myślę że powinieneś zastanowić się dwa razy, zanim publicznie zaprzeczasz czemuś co można łatwo wyliczyć matematycznie, bo się ośmieszasz.

Myślę że powinieneś zacząć od przeczytania wszystkich swoich wpisów na ten temat. Dodatkowo zajmujesz się zawodowo jak mniemam czymś w zakresie ogrzewania choć link wyleciał z forum już

 

 

Ograniczasz się do praw fizyki, z którymi ja nie polemizuje, bo to jest jasne, ja pisze w kontekście finansowym, ale jak widać nie dociera to do ciebie.

Bądź więc konsekwentny i przestań używać SCOP, bo to nijak ma się do tego co piszesz. Od tego że spada cena kWh ee moje urządzenie nie osiąga wyższego COP/SCOP :)

 

Proste wyliczenia bardzo uproszczone (pomijać wiele czynników oraz sprawność instalacji ogrzewania i c.w.u.)

SCOP 4 w Taryfie G13 (III strefa czasowa) 71gr=1kWh, czyli za 4 kWh energii cieplnej masz za 71 gr czyli 8 kWh energii cieplnej = 1,42 zł

SCOP 8 w Taryfie G11 (stała strefa czasowa) 1 kWh energii elektrycznej = 1,40 zł, czyli za 8 kWh energii cieplnej masz za = 1,40 zł

 

Życzę powodzenia.

 

No właśnie proste wyliczenia gdzie mieszasz pojęcia SCOP i efektywności kosztowej

Według Ciebie gdybym miał piec na węgiel o sprawności 80% i palił w nim węglem zakupionym za 2000pln/tona to moja efektywność to nadal 0,8 ale jeśli wrzucam tam węgla z promocji który leżał w piwnicy przez 3 lata i kosztował 1000pln/tona to moja efektywność pieca wzrasta dwukrotnie do 160%? :) No nie wzrasta efektywność pieca ale koszt energii jest oczywiście niższy, tylko że to nic nie ma związku ze sprawnością ogrzewania.

Byli też komicy którzy twierdzili że grzałka w bojlerze CWU nie ma COP1 bo oni grzeją tylko w taniej taryfie i dlatego mają COP2. Komedia, po prostu komedia.

 

Załóż u siebie podlicznik energii elektrycznej do PC i ciepłomierz, potem zderz to z fakturami za prąd i napisz jaki był wynik eksperymentu

Edytowane przez exetterenak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna z wielu definicji SCOP:

 

 

SCOP, czyli Sezonowy Współczynnik Efektywności Pompy Ciepła, to stosunek ilości energii cieplnej, dostarczonej do ogrzewania budynku, do wielkości wykorzystanej przy tym energii elektrycznej w przeciągu określonego czasu, np. w ciągu roku. SCOP jest obliczany na podstawie średniej wartości COP w różnych warunkach temperaturowych i czasowych, uwzględniając cały sezon

 

Gdzie powyżej jest gdziekolwiek mowa o cenie 1kWh energii elektrycznej? :)

 

Pisałem "TAK JAKBY" SCOP - sztywno trzymasz się definicji i fizyki, której nigdzie nie zakwestionowałem, albo nie potrafisz lub nie chcesz dokonać przenośni i zobaczyć ten temat od strony finansowej gdzie to udowodniłem. Trudno nie będę się kopał z koniem.

 

Myślę że powinieneś zacząć od przeczytania wszystkich swoich wpisów na ten temat. Dodatkowo zajmujesz się zawodowo jak mniemam czymś w zakresie ogrzewania choć link wyleciał z forum już
Nic nie szkodzi mi na tym nie zależało. Szkoda, tylko że mniej ludzi będzie świadomych a więcej biednych.

 

 

 

Bądź więc konsekwentny i przestań używać SCOP, bo to nijak ma się do tego co piszesz. Od tego że spada cena kWh ee moje urządzenie nie osiąga wyższego COP/SCOP :)

Pisałem "TAK JAKBY" SCOP - sztywno trzymasz się definicji i fizyki, której nigdzie nie zakwestionowałem, albo nie potrafisz lub nie chcesz dokonać przenośni i zobaczyć ten temat od strony finansowej gdzie to udowodniłem. Trudno nie będę się kopał z koniem.

 

 

 

No właśnie proste wyliczenia gdzie mieszasz pojęcia SCOP i efektywności kosztowej

Według Ciebie gdybym miał piec na węgiel o sprawności 80% i palił w nim węglem zakupionym za 2000pln/tona to moja efektywność to nadal 0,8 ale jeśli wrzucam tam węgla z promocji który leżał w piwnicy przez 3 lata i kosztował 1000pln/tona to moja efektywność pieca wzrasta dwukrotnie do 160%? :) No nie wzrasta efektywność pieca ale koszt energii jest oczywiście niższy, tylko że to nic nie ma związku ze sprawnością ogrzewania.

 

Mieszasz i chyba robisz to specjalnie, wybierasz sobie co jest wygodne dla ciebie i nie potrafisz się z drugim zgodzić tylko dlatego, że niestety masz taką naturę. W każdym z postów porównywałem to do finansów i pisałem SCOP (tak jakbym miał SCOP) a ty z uporem maniaka chcesz mi udowodnić, że czytasz moje wypowiedzi ze zrozumieniem, ale tak nie jest.

Jeżeli masz 80% sprawność kotła (pomijając sprawność całego układu grzewczego) to przy węglu za 2000 zł koszt spalenia jednej tony kosztuje cię = 2000/0,8 czyli 2500 zł. Gdy tona kosztuje 1000 zł to koszt spalenia jednej tony kosztuje cię = 1000/0,8 czyli 1250 zł. Czyli kupując lub mając tanią energię mam na tym kotle "UWAGA!TAK JAKBY" dwukrotnie większą sprawność przeliczając to na koszty ogrzewania. Nie wiem, czy ktoś to zrozumiał co miałem na myśli, ale ty na pewno nie, że nie zawsze inwestując w bardzo drogie urządzenia, które w większości pracują na drogich taryfach i dodatkowo bardzo dużo kosztują (droga pompa ciepła, + drogie dolne źródło gruntowe + drogie PV), które stanowią ogromne koszty inwestycyjne, można osiągnąć oszczędność balansując taryfami i innym podejściem do tematu. A zwrot inwestycji będzie stosunkowo krótki, porównując to do drogich inwestycji (droga pompa ciepła, + drogie dolne źródło gruntowe + drogie PV), które nawet przy "darmowej energii" z PV będzie bardzo długi a wielu przypadkach to się nie zwróci, bo wcześniej się zepsuje lub nie będzie można wypchać tej energii do sieci, bo 260 V jest w okolicy.

 

 

Załóż u siebie podlicznik energii elektrycznej do PC i ciepłomierz, potem zderz to z fakturami za prąd i napisz jaki był wynik eksperymentu
Na szczęście nie mam pompy ciepła do c.o. :) Mam tylko pompę ciepła c.w.u podpiętą do rekuperatora jak pam Maciej z domrzeczywiściepasywny_pl i mi mam pod licznik, zużywa mi 5kWh/24h pracując non stop dogrzewając przez nagrzewnice mi dom. Edytowane przez olek69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obniżanie temperatury o 1 °C daje nam średnio 7-8% obniżenia energii przez ten okres czasowy tej obniżki.

 

Za to wzrost po powrotnym podniesieniu. Bilans bliski zera niezależnie od akumulacyjności. Obniżanie ma sens po to, żeby mniej (albo wcale) nie grzać w drogiej strefie. Bo ten wynik 7-8% do żenada. Powinien być blisko 100%.

 

Przekonasz się 1 lipca 2024 czy ceny podane na stronie Tauron, które podałem na stronie będą różnić się od tych, które zakładasz, że będą inne. Ja uważam, że nie będą się różnić. Ja sobie poradzę, bo wiem, jak to zrobić, żeby rachunki za prąd mnie nie zabiły. Wysłałem tą wiadomość, żeby był czas się przygotować co będzie za 5 miesięcy.

 

Masz już dane o taryfach dynamicznych? Skąd?

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za to wzrost po powrotnym podniesieniu. Bilans bliski zera niezależnie od akumulacyjności. Obniżanie ma sens po to, żeby mniej (albo wcale) nie grzać w drogiej strefie.

 

 

 

Masz już dane o taryfach dynamicznych? Skąd?

Nie dynamiczne tylko obecne https://www.tauron.pl/-/media/offer-documents/dokumenty-do-taryfy/taryfa-dokumenty/taryfa-sprzedawcy/gze-1-01-2021/20220201-gze-taryfa-sprzeda%C5%BC-gze-g-k-www.ashx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No to nic nie da się powiedzieć, ile będzie kosztowało grzanie od 1 lipca. Bo taryfy dynamiczne to game changer będzie najprawdopodobniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to nic nie da się powiedzieć, ile będzie kosztowało grzanie od 1 lipca. Bo taryfy dynamiczne to game changer będzie najprawdopodobniej.

Ale według mojej wiedzy taryfy dynamiczne wymagają wymiany licznika, bo tak jak w przypadku liczników np. we Francji mają specjalny sygnał tzw. taniej energii, a wprowadzenie taryf dynamicznych będzie wymagało zmiany liczników z naliczaniem godzinowym. Być może producenci kWh z PV już takie mają, ale ja tego nie wiem. Z tego co mi wiadomo, operatorzy mają czas do końca 2026 roku na wymianę wszystkich liczników z naliczaniem godzinowym i zastanawia mnie czy na wzór liczników we Francji będą miały sygnał "taniego prądu" tak, żeby nowoczesne urządzenia wyposażone w taki styk do tego sygnału wiedziały kiedy się uruchomić, a nie ręcznie planować harmonogram kiedy mam pobierać tą tanią energię. Więc według mnie taryfy dynamiczne nie wejdą masowo dla wszystkich lub nie będą na całym obszarze Polski. Jeżeli będą musiały być uruchomione w tym samym czasie to ja obstawiam raczej koniec 2026 kiedy to wszyscy będą mieli wymienione liczniki z naliczaniem godzinowym.

Edytowane przez olek69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To standard. Zawsze (przynajmniej PGE) wymienia licznik przy zmianie taryfy - nie bawią się w przeprogramowywanie zainstalowanego.

 

Z tego co mi wiadomo, operatorzy mają czas do końca 2026 roku na wymianę wszystkich liczników z naliczaniem godzinowym. Więc według mnie taryfy dynamiczne nie wejdą masowo dla wszystkich lub nie będą na całym obszarze Polski. Jeżeli będą musiały być uruchomione w tym samym czasie to ja obstawiam raczej koniec 2026 kiedy to wszyscy będą mieli wymienione liczniki z naliczaniem godzinowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi wiadomo, operatorzy mają czas do końca 2026 roku na wymianę wszystkich liczników z naliczaniem godzinowym. Więc według mnie taryfy dynamiczne nie wejdą masowo dla wszystkich lub nie będą na całym obszarze Polski. Jeżeli będą musiały być uruchomione w tym samym czasie to ja obstawiam raczej koniec 2026 kiedy to wszyscy będą mieli wymienione liczniki z naliczaniem godzinowym.

 

Przepraszam do 2030 "zaś w 2028 r. mają zostać wymienione liczniki u ok. 80 proc. odbiorców. Cała procedura ma się zakończyć się dwa lata później. " https://www.parkiet.com/energetyka/art38953101-miliardy-na-nowe-liczniki-smart

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam do 2030 "zaś w 2028 r. mają zostać wymienione liczniki u ok. 80 proc. odbiorców. Cała procedura ma się zakończyć się dwa lata później. " https://www.parkiet.com/energetyka/art38953101-miliardy-na-nowe-liczniki-smart

 

To wymóg, że wszystkim muszą wymienić "z automatu". Kto chce taryfę dynamiczną:

 

Art. 11t

[...]

6. Odbiorca końcowy przyłączony do sieci o napięciu znamionowym nie wyższym niż 1 kV [...] mogą wystąpić z wnioskiem do tego operatora o:

1) zainstalowanie licznika zdalnego odczytu;

[...]

7. Operator systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego lub właściciel urządzeń, instalacji lub sieci, w przypadku gdy użytkownik systemu przyłączony jest do urządzeń, instalacji lub sieci, na których nie wyznaczono operatora systemu elektroenergetycznego:

1) zainstaluje licznik zdalnego odczytu w terminie 4 miesięcy od dnia wystąpienia o to odbiorcy końcowego, o którym mowa w ust. 6;

[...]

Art. 56. 1. Karze pieniężnej podlega ten, kto:

[...]

30e) nie realizuje wniosku odbiorcy końcowego, o którym mowa w art. 11t ust. 6, w terminie i w sposób określony w art. 11t ust. 7 i 8;

 

Edyta.

Wygląda mi na to, że wniosek o wymianę licznika na taki ze zdalnym odczytem można (i warto) złożyć teraz, bez zmiany taryfy - wtedy będzie można szybciej zmienić taryfę na dynamiczną, jak już wejdą. Bo na zmianę taryfy, gdy pojawia się nowa, operator ma 60 dni.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wymóg, że wszystkim muszą wymienić "z automatu". Kto chce taryfę dynamiczną:

 

Art. 11t

[...]

6. Odbiorca końcowy przyłączony do sieci o napięciu znamionowym nie wyższym niż 1 kV [...] mogą wystąpić z wnioskiem do tego operatora o:

1) zainstalowanie licznika zdalnego odczytu;

[...]

7. Operator systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego lub właściciel urządzeń, instalacji lub sieci, w przypadku gdy użytkownik systemu przyłączony jest do urządzeń, instalacji lub sieci, na których nie wyznaczono operatora systemu elektroenergetycznego:

1) zainstaluje licznik zdalnego odczytu w terminie 4 miesięcy od dnia wystąpienia o to odbiorcy końcowego, o którym mowa w ust. 6;

[...]

Art. 56. 1. Karze pieniężnej podlega ten, kto:

[...]

30e) nie realizuje wniosku odbiorcy końcowego, o którym mowa w art. 11t ust. 6, w terminie i w sposób określony w art. 11t ust. 7 i 8;

 

Ok, to w takim razie jeżeli ktoś się zgłosi po taki licznik to wypadałoby wiedzieć, czy jest wyposażony w ten sygnał "taniej energii" i czy urządzenia w domu taki sygnał potrafią odebrać. Bo jeżeli nie ma to jak korzystać z tej taniej energii? Codziennie tworząc harmonogram włączania i wyłączania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wymóg, że wszystkim muszą wymienić "z automatu". Kto chce taryfę dynamiczną:

 

Art. 11t

[...]

6. Odbiorca końcowy przyłączony do sieci o napięciu znamionowym nie wyższym niż 1 kV [...] mogą wystąpić z wnioskiem do tego operatora o:

1) zainstalowanie licznika zdalnego odczytu;

[...]

7. Operator systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego lub właściciel urządzeń, instalacji lub sieci, w przypadku gdy użytkownik systemu przyłączony jest do urządzeń, instalacji lub sieci, na których nie wyznaczono operatora systemu elektroenergetycznego:

1) zainstaluje licznik zdalnego odczytu w terminie 4 miesięcy od dnia wystąpienia o to odbiorcy końcowego, o którym mowa w ust. 6;

[...]

Art. 56. 1. Karze pieniężnej podlega ten, kto:

[...]

30e) nie realizuje wniosku odbiorcy końcowego, o którym mowa w art. 11t ust. 6, w terminie i w sposób określony w art. 11t ust. 7 i 8;

 

Ok, to w takim razie jeżeli ktoś się zgłosi po taki licznik to wypadałoby wiedzieć, czy jest wyposażony w ten sygnał "taniej energii" i czy urządzenia w domu taki sygnał potrafią odebrać. Bo jeżeli nie ma to jak korzystać z tej taniej energii? Codziennie tworząc harmonogram włączania i wyłączania? Po drugie wydaje mi się, że tych tanich godzin nie będzie aż tak dużo, żeby wszystkie budynki z tego skorzystały tylko te najmniej energochłonne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo jeżeli nie ma to jak korzystać z tej taniej energii? Codziennie tworząc harmonogram włączania i wyłączania?

 

Popatrz na ceny godzinowe - codziennie najtaniej jest o tej samej porze. Nie musisz znać dokładnej ceny (ale pewnie z czasem pojawi się soft do smart gniazdek, czy skrypty do HA czy Domoticza czy innych urządzeń co na podstawie danych z Internetu będą mogły odpalić coś gdy cena spełni jakieś bardziej skomplikowane warunki).

 

wydaje mi się, że tych tanich godzin nie będzie aż tak dużo, żeby wszystkie budynki z tego skorzystały tylko te najmniej energochłonne.

 

Przy podłogówce - masz w sygnaturce.

Przy grzejnikach i buforze - też wyjdzie podobnie (chyba, że bufor za mały).

 

Najprawdopodobniej (nie da się mieć pewności bez możliwości przeliczenia konkretnych stawek różnych taryf) każdy będzie mógł skorzystać.

 

Ci z większą akumulacyjnością, podobnie jak teraz, więcej, ci z mniejszą mniej.

 

Ci z większym zapasem mocy całego sytemu grzewczego (nie tylko samego źródła), podobnie jak teraz, więcej, ci z mniejszym mniej.

Dla przykładu mogę pakować 11,7kW w podłogę i 6kW w zasobnik CWU w tym samym czasie, i podłoga nie może odmówić przyjęcia - przy PC dochodzi wiele czynników i nawet jak teoretyczny zapas mocy pompa ma, to nie wejdzie z mocą tak wysoko, jak system grzewczy ciepła nie odbierze.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrz na ceny godzinowe - codziennie najtaniej jest o tej samej porze.

 

Tak śledzę to codziennie, https://www.pse.pl/dane-systemowe/funkcjonowanie-rb/raporty-dobowe-z-funkcjonowania-rb/podstawowe-wskazniki-cenowe-i-kosztowe/rynkowa-cena-energii-elektrycznej-rce ale nie jest to zawsze tak samo i nie zawsze ta cena nazywana ceną "tanią" jest tania w tym samym przedziale czasowym. To musi odbywać się raczej poprzez zarządzenie, czyli ja powinienem zdecydować kiedy i do jakiej maksymalnej ceny uruchomić i taryfę dynamiczną, żeby mi np. zbuforowała bufor czy też inny magazyn energii, a nie na sztywno od tej do tej godziny. Kiedyś się na to natknąłem, ale teraz nie pamiętam, jak się nazywa ten styk sygnału "taniego prądu" w licznikach francuskich.

Popatrz na ceny godzinowe - codziennie najtaniej jest o tej samej porze. Nie musisz znać dokładnej ceny (ale pewnie z czasem pojawi się soft do smart gniazdek, czy skrypty do HA czy Domoticza czy innych urządzeń co na podstawie danych z Internetu będą mogły odpalić coś gdy cena spełni jakieś bardziej skomplikowane warunki).

No chyba ze tak, ale nie wiem, dlaczego, ale ten sygnał "taniej energii" z licznika mi tak utkwił w pamięci. Nowoczesne urządzenia mają możliwość odbioru takiego sygnału.

Edytowane przez olek69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak śledzę to codziennie, https://www.pse.pl/dane-systemowe/funkcjonowanie-rb/raporty-dobowe-z-funkcjonowania-rb/podstawowe-wskazniki-cenowe-i-kosztowe/rynkowa-cena-energii-elektrycznej-rce ale nie jest to zawsze tak samo i nie zawsze ta cena nazywana ceną "tanią" jest tania.

 

Znalazłeś dzień, gdzie najtańsza nie jest po północy a najdroższa 19-21?

 

Pytanie też, jak przejście znaczącej liczby konsumentów na taryfy dynamiczne zmieni RCE. Bo teraz można się spodziewać, że dzienne okienko i godzina czy dwie po 22:00 są "podbite" tanią strefą taryf strefowych.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co, jak się kończy taki tani prąd to pralka czy zmywarka się wyłącza? Czy dalej ciągnie drogi już prąd?

 

Dobre pytanie, ale ja nigdy sobie nie wyobrażałem, żeby tą dynamiczną taryfę wykorzystywać na takie błahe prace tylko te najbardziej energochłonne, czyli buforować na ogrzewanie i c.w.u.

Ale to tak samo będzie z e smart gniazdkami czy innymi Domoticzami. Skąd one będą wiedzieć jak długo w danym dniu ta tania taryfa będzie trwała? Wiem ze to algorytmami i pewnymi warunkami można to regulować. Ale to tylko dywagacje. Jak będzie to czas pokaże.

Edytowane przez olek69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...