Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elektrycznie, sympatycznie


Recommended Posts

Ogólnie pomysł ciekawy, ale ma parę wad. Konkretnie: garaż w bryle budynku, brak pralni/kotłowni i brak miejsca na nasze 500+. Książek :lol2: Jak to dodasz to wychodzi mniej więcej przeróbka pierwszej koncepcji ;)

Jasne :) Chciałam tylko sprostować, że kotłownia tam jest i to nie taka mała - 9,2 m2 (pomiędzy garażem a czwartą sypialnią, dostępna z korytarza). Wasza sypialnia 18,5 m2, gabinety + dwumetrowy regał na książki przy wejściu z wiatrołapu do strefy dziennej, więc książek weszłoby sporo :) A pokoje dzieci 11,5 m2, Ale to tylko sprostowanie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 753
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie ma mowy, żeby dzieciaki musiały do swoich sypialni przechodzić przez część dzienną i to na dodatek „przez całą strefę dzienną”. To byłaby bardzo skomplikowana droga :D

 

Myślałam, że wejście do domu jest przy garażu - przechodzi się przez salon i obok otwartej kuchni. Pomyliłam wiatrołap z klatką schodową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne :) Chciałam tylko sprostować, że kotłownia tam jest i to nie taka mała - 9,2 m2 (pomiędzy garażem a czwartą sypialnią, dostępna z korytarza). Wasza sypialnia 18,5 m2, gabinety + dwumetrowy regał na książki przy wejściu z wiatrołapu do strefy dziennej, więc książek weszłoby sporo :)
Aaa! Założyłem, że to tam jest wejście (żeby z garażu do domu też się dało wejść bezpośrednio) ;) Ale co do książek, to podtrzymuję. To co proponujesz, to ich upychanie po kątach. My zaś chcemy raczej znaleźć miejsce, gdzie będzie je można wyeksponować ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tern, Iscra...

Iscry "kopniętą" bryłę zauważyła, ale już po fakcie. Tak to już jest, gdy otworzy się stronie z wątkiem jednego dnia a drugiego bez odświeżania pisze posta w kilku podejściach :p

 

Tern, mam dla Ciebie propozycję nie do odrzucenia :D

Poniżej jest rysunek, na którym wpakowałam Cię do spiżarni ;) a spiżarnię wyrzuciłam z domu.

Trochę też pokombinowałam z kotłownią (a właściwie pomieszczeniem technicznym), przez którą teraz przechodzi się z garażu do wiatrołapu. Dzięki temu garaż można porządnie zmniejszyć.

dom Iscry_Koncepcja 29.01_dzienna.jpg

Kanciapę Terna można obudować od strony salonu i jadalni (a nawet korytarza) półkami z książkami. Nawet drzwi do kanciapy mogą być ukryte wśród półek (jak znajdę odpowiedni obrazek to wstawię).

 

 

Z innych pomysłów...

Wiatę można postawić pomiędzy domem a garażem, a nie tylko z boku garażu. Mamy wtedy nieogrzewany garaż całkowicie (nie licząc dachu) odseparowany od budynku mieszkalnego, ale suchą stopą można przejść do wejścia (przez wiatę).

Nie trzeba też robić dodatkowych drzwi garaż-dom, chociaż z pom. technicznego można aby np. pod wiatą suszyć pranie).

 

Kuchnię zostawiłabym z możliwością zamknięcia (drzwi przesuwne).

Częścią nocną się nie zajęłam, chociaż o zmianach w sypialni głównej myślałam dokładnie w ten sam sposób, co już ukazano na rysunkach (zamiana sypialni z łazienką i garderobo-korytarzykiem) :)

 

 

Tern, masz rację "kompletnie nieprzemyślany projekt" to nadużycie, powinno być "nie do końca przemyślany" :)

 

OBRAZKI ukrytego w książkach przejścia:

biblioteczka jako sekretne przejście do biblioteki.jpg drzwi w biblioteczce.jpg

i jak to zrobić:

biblioteczka we wnęce_tajemne przejście.jpg

dom Iscry_Koncepcja 29.01.jpg

Edytowane przez moniss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iscra, Tern, lokalizując dom wzdłuż zachodniej granicy macie relatywnie najmniej "posiekany" trawnik, a cień rzucany przez budynek będzie dopiero późnym popołudniem, a i tak nie obejmie całego trawnika. Porównajcie to co wkleiła Pestka, widać tam jak podzielony jest trawnik w rożnych wersjach. Rozumiem jednak, że chcecie zlokalizować dom wzdłuż wschodniej granicy i miejsca na dyskusję tu nie ma.

 

Pytanie też co planujecie posadzić przy granicy działki. Jeśli będzie to coś wysokości ogrodzenia, to cień będzie niewielki, jeśli wyższe drzewa, to po kilku latach bedą wyższe niż dom parterowy, a zatem i cień od nich będzie większy. Na zdjęciu waszej działki z googla widać jaki cień rzucają istniejące domy, możecie zobaczyć z jakiego okresu jest to zdjęcie (pora roku, dnia), jakiś obraz sytuacji to daje.

 

Rozrysowanie pomieszczeń u mnie było bardzo przykładowe, bardziej chodziło mi o ideę zlokalizowania pomieszczeń wspólnych na ogród, a sypialni dzieci w drugą stronę.

Planując wejście do domu inaczej niż wjazd może w ogóle pokusić się o dwa wejścia (jak u Mother), jedno domowe przy garażu, trochę takie gospodarczo-kotlowniane, bliżej strefy prywatnej, a drugie bardziej dla gości i przykładowego listonosza, bardziej w strefie dziennej.

 

Sypialnie dzieci od południa latem nagrzeją się zdecydowanie bardziej, niż zlokalizowane od zachodu. Jesienią i wiosną za to, maja szansę na trochę słońca po południu, kiedy jest się w domu.

 

W układzie w H wstawionym na działkę sporo terenu zostaje od północy, do tego wejście do domu w "tunelu". Taki sam "tunel" od strony południowej może być super ogrodem zimowym (zobaczcie u Tar, u niej jest szkło na dwóch ścianach, ale chodzi o ideę) z pięknymi widokami na ogród, idealnym w okresie, kiedy na dworze zimno, ale słonecznie.

 

W układzie domu wyrysowany przez Mrufkę fajnie widać, że można zlokalizować dom o w miarę prostej bryle, a więc lepszej pod kątem energooszczedności i tańszej w realizacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tern, mam dla Ciebie propozycję nie do odrzucenia :D

Poniżej jest rysunek, na którym wpakowałam Cię do spiżarni ;) a spiżarnię wyrzuciłam z domu.

Trochę też pokombinowałam z kotłownią (a właściwie pomieszczeniem technicznym), przez którą teraz przechodzi się z garażu do wiatrołapu. Dzięki temu garaż można porządnie zmniejszyć.

Przy obecnych parametrach technicznych budynków robienie takiego bąbla na spiżarnię mija się z celem: koszt rośnie, a w środku i tak będzie ciepło ;) Ale już reszta pomysłów jest bardzo ok. Jeszcze tylko z tym zastrzeżeniem, że kotłownia będzie z pralnią, więc wejście do niej z garażu to raczej ostateczność niż pierwszy wybór ;)

 

Kanciapę Terna można obudować od strony salonu i jadalni (a nawet korytarza) półkami z książkami. Nawet drzwi do kanciapy mogą być ukryte wśród półek (jak znajdę odpowiedni obrazek to wstawię).
Obawiałbym się, czy zdołam wygonić dzieciaki z tak cudnej tajnej bazy :lol2:

 

ZWiatę można postawić pomiędzy domem a garażem, a nie tylko z boku garażu. Mamy wtedy nieogrzewany garaż całkowicie (nie licząc dachu) odseparowany od budynku mieszkalnego, ale suchą stopą można przejść do wejścia (przez wiatę).

Nie trzeba też robić dodatkowych drzwi garaż-dom, chociaż z pom. technicznego można aby np. pod wiatą suszyć pranie).

Tu muszę przemyśleć, czy taką opcję dopuszczam (bo pierwsza reakcja była "Mowy nie ma!" :p). Sęk w tym, że regularne podróże całą rodziną powodują, że regularnie w środku nocy ładuję/rozładowuję samochód. To co najmniej 4 kursy po graty do/z ciepłego przedsionka. Wiąże się to z ciągłym otwieraniem/zamykaniem drzwi (w tym przy zajętych obu rękach i zębach :p). W układzie, w którym garaż jest przy domu, ale jednak odseparowany termicznie, mamy niezły bufor i tego ciepła trochę mniej szkoda, mniejszą odległość do przejścia, a i przeziębić się trudniej ;) Ale jeśli umożliwiłoby to lepsze wykorzystanie północnej części działki, to gra może być warta świeczki.

 

Iscra, Tern, lokalizując dom wzdłuż zachodniej granicy macie relatywnie najmniej "posiekany" trawnik, a cień rzucany przez budynek będzie dopiero późnym popołudniem, a i tak nie obejmie całego trawnika. Porównajcie to co wkleiła Pestka, widać tam jak podzielony jest trawnik w rożnych wersjach. Rozumiem jednak, że chcecie zlokalizować dom wzdłuż wschodniej granicy i miejsca na dyskusję tu nie ma.
Wiesz, już nawet na tym, co wkleiła Pestka widać, że mniej domu mieści się, jeśli ustawimy go wzdłuż zachodniej granicy. A cień zacznie się już od 13, przynajmniej zdaniem kalkulatorów w internecie ;) Ustawienie wzdłuż wschodniej granicy ma IMHO mniej oczywistych wad ;)

 

Planując wejście do domu inaczej niż wjazd może w ogóle pokusić się o dwa wejścia (jak u Mother), jedno domowe przy garażu, trochę takie gospodarczo-kotlowniane, bliżej strefy prywatnej, a drugie bardziej dla gości i przykładowego listonosza, bardziej w strefie dziennej.
Coś takiego planujemy, ale wiele zależy od końcowego układu pomieszczeń.

 

Sypialnie dzieci od południa latem nagrzeją się zdecydowanie bardziej, niż zlokalizowane od zachodu. Jesienią i wiosną za to, maja szansę na trochę słońca po południu, kiedy jest się w domu.
Oj, tu się nie zgodzę. Latem słońce zagląda od południa stosunkowo krótko. W zależności od dokładnego ustawienia domu, do ok 13-14. Czyli zimą przez większość dnia, a latem szybko daje spokój. Za to jak masz okna od zachodu... Przerabiamy to u moich rodziców i teściów. Piekarnik do mniej więcej 18, a im mniejszy pokój, tym mocniej czuć. Dziękuję, powiszę ;)

 

W układzie domu wyrysowany przez Mrufkę fajnie widać, że można zlokalizować dom o w miarę prostej bryle, a więc lepszej pod kątem energooszczedności i tańszej w realizacji.
Ale my wiemy, że się da ;) Problem w tym, żeby jednocześnie spełnić nasze wymagania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W naszym domu nie ma problemu przegrzewania latem pomieszczeń nawet tych małych na poddaszu mimo mocnego słońca. Duże znaczenie ma tu oczywiście wysokość pomieszczeń. Nasza sypialnia i łazienka na parterze mają tylko 275 cm wys. Świetnie działa wysokość pomieszczeń na poddaszu, gdzie wszędzie są 30 stopniowe skosy dachowe i stąd pomieszczenia, nawet małe, nie duszą się i nie przegrzewają.

 

W domu, gdzie jest więcej przestrzeni inaczej rozkładają się temperatury. Pomieszczenia możecie zaprojektować wyższe. Teraz projektując dom dążyłabym do 3 m wysokości.

 

U nas rozkład okien jest taki, że słońce długo świeci w większości pomieszczeń.

Na parterze od płd-wsch są okna kuchenne – jedno na wsch, drugie na poł-wsch. Wpada tu też słońce późnym popołudniem z jednego z 2 okien dachowych nad salonem.

Na poddaszu od płd-wsch jest potrójne okno wykuszowe od jednej sypialni i okno pralni.

Na płd-wsch jest też jedno standardowe okno salonu.

To są okna, z których widać wjazd na działkę i dojazd do garażu, oraz ponad połowę, jakieś 1000m2. Bardzo sobie to cenię.

Okna tarasowe z salonu wychodzą na płd-zach.

Na płn-zach mamy na parterze okna naszej sypialni i łazienki, oraz 2 okna dachowe nad salonem. Na poddaszu w tym kierunku okna są z dwóch sypialni.

Poza tym na poddaszu są też okna dachowe we wszystkich kierunkach poza płd-wsch.

W kierunku płn-wsch dom nie ma okien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Wpadłam dziś na taką stronę https://www.bernt-nielsen.dk/hustyper/

 

90% projektów to parterówki. Układy są liniowe, w H, w L i jest też załamany jak A. Powierzchnie max 220 m2. Jest czym się poinspirować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym taką bryłę zaproponowała, tylko nie potrafię pomieszczeń wyrysować.

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=406229&d=1517426826

 

 

[ATTACH=CONFIG]406229[/ATTACH]

 

Kiedyś proponowałam podobny kształt.

Mam wrażenie że takie niestandardowe kształty budynków najlepiej wyglądają z płaskim dachem ale pewnie i spadzisty da się dobrze zaprojektować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś proponowałam podobny kształt.

Mam wrażenie że takie niestandardowe kształty budynków najlepiej wyglądają z płaskim dachem ale pewnie i spadzisty da się dobrze zaprojektować.

 

Nie chcą ci się te dwie bryły ładnie połączyć, bo w takim układzie architekci środek najczęściej zostawiają na część dzienną, nocną rozdzielają pomiędzy oba ramiona.

Typehuse-S-G180.jpg

USproject.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawiam się dlaczego sypialnie robicie od ulicy?

 

Elfir, a maz na to jakieś rozwiązanie? 4 sypialnie i... To jeszcze jedna zaleta tej działki „jak się nie odwrócisz d... z tyłu”.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...