Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Przemarzanie ścian w kostce a wentylacja murów - czy to ma sens?


slawes

Recommended Posts

Witajcie

 

Posiadam dom kostkę z lat 70tych przemarzają w nim ściany a objawia się to tym, że wilgoć w postaci zielonych nalotów pojawia się na ścianach w różnych częściach domu (na środku ścian w salonie na parterze, w narożnikach na piętrze) nie ma reguły , generalnie w różnych punktach. Wiele osób doradza mi wykonanie elewacji która podobno pomoże w tym przypadku (choć nie każdy mój "doradca" jest tego zdania). Ja wykonanie elewacji chciał bym odwlec w czasie (jeszcze kilka lat - mama nadzieję) bo mam w planach powiększenie domu w dwóch miejscach. Dowiedziałem się, że na to przemarzanie może pomóc wentylacja "luftu" który jest murze domu - co o tym myślicie? A może coś innego mi doradzicie?

 

i jeszcze kilka faktów zapewne istotnych w tym temacie:

- Dom z lat 70tych typu kostka w centrum miasta

- mur 38cm z cegły dziurawki + luft + pół pustaka

- podpiwniczony (piwnica sucha i raczej ciepła)

- nowy dach z blachodachówki ocieplony wełną itp

- nowe okna

- nowe instalacje wewnątrz w tym właśnie ogrzewanie (rury, kaloryfery, pice gazowy)

- kaloryferów w domu dostatek

- wilgoci w powietrzu była sprawdzana i jest w domu w normie

- dom posiada też wentylację grawitacyjną choć tylko w kilku pomieszczeniach

 

to chyba wszystko...

 

Mam nadzieję, że coś mi pomożecie bo już mi ręce opadają... :( Dom kupiłem i do obecnego stanu wyremontowałem 3 lata temu i taki dylemat teraz... i jeszcze każdy radzi coś innego... o najwspanialszych radach typu "weź kredyt" nie wspominając.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suche ściany nie przemarzają więc sądzić można że masz jednak problem z wilgocią i brakiem odpowiedniej wentylacji. Warto zacząć mierzyć ją w sposób ciągły - kup dobry higrometr i sprawdź co jest z tą wilgocią. Dom trzeba ocieplić, zamiast rozbudowywać, popytaj o wentylację mechaniczną z rekuperacją - w starych domach czasem jest konieczna by pozbyć się pleśni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

 

Ciekawostką jest to, że ściany w miejscach gdzie wychodzi wilgoć są wyraźnie zimniejsze niż w miejscach gdzie tej wilgoci nie ma ?! Nie trzeba tego sprawdzać termometrem bo czuć to po dotknięciu ręką bardzo wyraźnie.

 

Ale nikt nie wypowiedział się na temat tej wentylacji w murze. To są takie odwierty w górnej części domu. Na niektórych domach widziałem już coś takiego tylko nie wiem czy to wentylacja muru czy może dachu? Co to jest i czy to ma sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
"Dowiedziałem się, że na to przemarzanie może pomóc wentylacja "luftu" który jest murze domu" - TO JEST BUJDA NA RESORACH . Piszesz że odwlekasz termin z elewacją czyli brak ocieplenia i tu główna przyczyna. Ktoś pisze że suche ściany nie przemarzają i to następna bujda. Piszesz że te miejsca od wewnątrz są wyraźnie zimniejsze -wszystko się zgadza, sama fizyka. Właśnie ten proces zaczyna się w górnych rogach dlatego że tam po 1 jest utrudniony ruch powietrza czyli ogrzewania i wentylacji, i po 2 największy mostek cieplny od stropu betonowego. Zaczyna więc wykraplać się wilgoć, a że wilgotne to rośnie mostek cieplny i następuje lawinowo samonapędzający się mechanizm. Więc do czasu kiedy nie będzie wykonana odpowiednia izolacja to szkoda dyskutować na ten temat. Edytowane przez sacha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...