Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

WG - wieje z 3 kratek


Recommended Posts

Drodzy,

 

taka sytuacja:

Budynek piętrowy ( parter, pełne piętro, poddasze nieużytkowe - do kalenicy 9,5m), garaż w bryle, 3 murowane kominy wentylacyjne ( po cztery kanały na komin ).

Poniżej rzut parteru, żeby zobrazować w których miejscach są kratki, na piętrze kolejne kratki w pomieszczeniach "brudnych". W oknach nawiewniki - łącznie w 7 oknach ( w każdym pokoju poza łazienkami ).

Budynek docieplony, drzwi zewnętrzne docelowe, brama garażowa również, brak drzwi wewnętrznych ( również tych pomiędzy garażem a domem ), grzejemy, w budynku temp 18-19 stopni. Wszędzie wentylacja działa poza 3 kratkami które są w części tzw. garażowej i z nich wieje zimne powietrze. Te jedyne nie są wpuszczone w komin tylko wypuszczone ponad dach garażu kominkami wentylacyjnymi ( są one naturalnie niżej niż pozostałe 3 kominy murowane ).

 

Przechodząc do rzutu parteru , krótka legenda:

- niebieskie kratki went w kominach murowanych - te wywiewają powietrze z domu

- czerwone kratki wypuszczone kominkami wentylacyjnymi ( ocieplone rury ) ponad dach garażu - z nich wieje

- żółte nawiewniki w oknach

 

parter wentylacja.jpgNowy obraz (2).jpg

 

Wydaje się, że wszystko powinno działać OK - jest nawiew ( nawiewniki w każdym pokoju ) i kratki went w pomieszczeniach "brudnych". Czy te 3 kratki które są najniżej ( w garażu ) zakończone kominkami przejęły funkcję nawiewu pomimo nawiewników okiennych?

 

Co z tym fantem zrobić..?

Edytowane przez suzanita
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom jest cieplejszy do garażu, wentylacje niebieskie ida przez wysokie kominy w których jest dobry ciąg, to ciągnie. Kominki czerwone mają ciąg symboliczny, teoretycznie z różnicy temperatur garaż / powietrze nad garażem, drzwi do garażu nie są hermetyczne czyli ciągnie do domu bo niebieskie wysysają. Po co praktycznie wentylacja z garażu ? Wjeżdżasz przodem i gasisz silnik. Wyjeżdzasz czyli kluczyk, zapalasz i wyjeżdżając tyłem zabierasz spaliny. Wiem , wiem mokry samochód itd. , bajki. Bajki. Na szybko mój pomysł to szczelne drzwi garaż /mieszkanie. Docelowo wentylacje czerwone do przeróbki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co praktycznie wentylacja z garażu ? Wjeżdżasz przodem i gasisz silnik. Wyjeżdzasz czyli kluczyk, zapalasz i wyjeżdżając tyłem zabierasz spaliny. Wiem , wiem mokry samochód itd. , bajki. Bajki. Na szybko mój pomysł to szczelne drzwi garaż /mieszkanie. Docelowo wentylacje czerwone do przeróbki.
Bo takie sa wymogi prawa budowlanego.

 

Ta wentylacja nie będzie działać. Dużo wywiewów, za mało nawiewów. Nie oszukujmy się, ilość i powierzchnia nawiewów symboliczna względem wywiewów.

 

Na szybko mój pomysł to szczelne drzwi garaż /mieszkanie. Docelowo wentylacje czerwone do przeróbki.
to jeszcze pogorszy, bo w/g rysunków wieje tez w łazience i w garderobie.

 

jedynym wyjściem jest zwiększyć powierzchnie nawiewów. Niestety straty ciepła będą duże, ale to urok WG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te dwa pomieszczenie z czerwoną wentylacją ( łazienka i garderoba) są odizolowane od garażu - ocieplony strop oraz ściana od strony garażu. Temp. jak w części mieszkalnej. Garaż jest ogrzewany ale oczywiście temp jest niższa niż w domu. Dodatkowo jest ocieplony - podwieszony sufit i 30 cm wełny.

 

Pytanie teoretyczne - czy w sytuacji wstawienia docelowych szczelnych drzwi między domem a garażem i strychem sytuacja może się zmienić? Fakt teraz powietrze krąży po całej chałupie od garażu do strychu.

 

Mam jednak wrażenie, że złą robotę robią te kominki tzn. gdyby te kanały były w wyższym kominie to problemu by nie było..ale może sie mylę?

 

Czy zamontowanie kratek/anemostatów z zaworem zwrotnym w tych trzech kanałach rozwiąże problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie teoretyczne - czy w sytuacji wstawienia docelowych szczelnych drzwi między domem a garażem i strychem sytuacja może się zmienić? Fakt teraz powietrze krąży po całej chałupie od garażu do strychu.
tak, zacznie wiać z innych kratek/kanałów

 

Mam jednak wrażenie, że złą robotę robią te kominki tzn. gdyby te kanały były w wyższym kominie to problemu by nie było..ale może sie mylę?
tak, mylisz się. Z pustego to i Salomon nie naleje.

Czy zamontowanie kratek/anemostatów z zaworem zwrotnym w tych trzech kanałach rozwiąże problem?
nie, nie rozwiąże problemu, jedynie zmieni się rozkład miejsc skąd będzie wiało.

 

żeby coś wywiało, to gdzieś musi nawiać. Nic nie bierze się znikąd.

 

Musisz gdzieś zrobić kratki nawiewne. Niestety WG to bardzo droga impreza pomimo tego, ze jest bezobsługowa. W lato nie działa, a zimę mrozi i trzeba mocniej grzać.

 

 

edit:

pozatykaj kratki w salonie, jedną w kuchni, w pomieszczeniu przejściowym miedzy garażem a wiatrołapem, w garażu(te z których wieje) i w pokojach jeśli masz. To nie kosztuje, ale zmniejszy ilośc wywiewanego powietrza co zmniejszy podciśnienie w domu.

Edytowane przez Slawko123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kanał wentylacyjny ma powierzchnie 14cmx14cm= 196cm2 razy ilość kanałów: nawiewnik 1cmx30cm-30cm2 razy ilość nawiewników. Sama policz ile cm2 masz wywiewu i ile nawiewu.

 

Czyli wychodzi na to, że nawiewnik w każdym pomieszczeniu to za mało?
zdecydowanie za mało.

 

a obrzęd gromniczny, to latasz ze świeca po chałupie i patrzysz jak hula powietrze, z tym, ze obrzęd to raczej do szukania nieszczelności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, to skoro wiecie to podzielcie się ta wiedzą...:p

Co mam zobaczyć i jak to zinterpretować?

 

Slawko123 , ma racje - wiadomo gdzie nawiewa. Teraz zrobię obrzęd i... no właśnie co? Przecież wiemy że z 3 dmucha a pozostałe kanały wyciągają. Druga sprawa to czy jest sens w tym momencie latać ze świecą gdy:

- brak drzwi garaż-dom

- brak drzwi - piętro-strych

?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to, ze brak drzwi w niczym nie przeszkadza.

Za dużo wywiewa i za mało nawiewa.

Rozszczelnij albo otwórz/uchyl okno np. w salonie i zobacz czy te kratki które nawiewają zaczną wyciągać.

jeśli tak, to tak jak wcześniej pisałem, za mało nawiewu. jeśli nie to znaczy to pierwsze i jeszcze na dodatek zbyt wyziębione i za krótkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sens jest.

ZOBACZYSZ coś czego normalnie nie widać.

Piętro - strych można płytą styropianową zamknąć. Na piankę choćby.

 

"grzejemy, w budynku temp 18-19 stopni."

To Ty bogata osoba jesteś... :lol:

Jak dom nie jest zamknięty od góry (brak drzwi piętro-strych), to tam jest dziura jak wrota od stodoły!

ŻADEN nawiewnik nie da tyle, ile tamtędy wyleci! (i zabierze ze sobą kasę wsadzoną w grzanie).

 

Jest taki cud techniki jak... balon na ciepłe powietrze.

Lata...

A waży dobrze PONAD TONĘ!!!

Kubaturę ma podobną do domu - ok. 500m3

Siła, która go unosi musi być WIĘKSZA jak jego waga.

Dom jest dobrym przybliżeniem takiego balonu.

Nie poleci, bo za ciężki, ale BARDZO CHCE!

Z taką siłą powietrze (ciepłe) wnętrz naciska na najwyższy sufit.

Także na te drzwi, co ich... nie ma.

W otworze tych drzwi, to Ci tę świeczkę zdmuchnie, jak mi się wydaje...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż...pracę wykończeniowe w domu trwają wiec grzać trzeba :D

Wczoraj np. piec jak byłam na budowie nie grzał, w ciągu ostatniego tyg. nie podał większej temp. na podłogę niż 29 stopni

 

Ale własnie dochodzimy do kwestii, o którą pytałam wcześniej - czy fakt, że nie ma drzwi/szczelnego zamknięcia na strych to te "wrota od stodoły ", jak to ładnie określiłeś, tworzą jeden wielki kanał wywiewny, który powoduje, ze może nawiewać tymi 3 kominkami? Czyli mamy niewspółmiernie wielki wylot ciepłego vs nawiew?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nigdzie nie napisane, ze strych nieocieplony. Z opisu i z rysunku wynika, ze wszystko ocieplone, łącznie z dachem. Druga sprawa, jeśli dach nie ocieplony i dziurawy, to drzwi na strych nic nie dadzą, bo nad schodami tez jest dach. Poza tym, gdyby tam była "wielka dziura" to wszystkimi(prawie) kratkami by wiało.

Straty ciepła to jedno, ale wentylacja to drugie. Owszem, ciepłe powietrze ma parcie do góry, ale w pewnym momencie nazbiera się go tam na tyle dużo, ze przestanie iść ku górze, i pewnie tak się dzieje, bo wywiewa kratkami na dole. No chyba, że dach nieocieplony i nieszczelny jak durszlak.

 

Otwórz to okno i zobacz czy wieje z tych kratek, to tylko parę minut roboty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...