Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Problem z wentylacją w mieszkaniu w bloku.


Recommended Posts

Witajcie - kupiliśmy mieszkanie w bloku (z 1992r.) i mamy problem z jednym kanałem wentylacyjnym.

Zamiast wyciągać... ten kanał wtłacza powietrze do mieszkania. Blok ma 3 piętra, nasze mieszkanie jest na parterze. Pozostałe 2 kanały - działają poprawnie tzn. wyciągają powietrze.

 

Mieszkania podobno mają osobne kanały, ale ten wwiew niesie niestety zużyte powietrze :( Skoro kanały są osobne - skąd w nim zużyte powietrze ?! Jak ustalić jego źródło? Jeśli kanały są indywidualne to wentylacja powinna chyba zaciągnąć czyste powietrze z zewnątrz?

 

Rozmawiałem z sąsiadem, który mieszka tam od początku i twierdzi że problem pojawił się jak ludzie zaczeli wymieniać okna na PCV - pierwotnie były drewniane - niezbyt szczelne i wtedy problemu nie było. Obecnie przy wymianie okien wymagane są nawiewniki.

Czy to może być faktycznie problem i czy spółdzielnia może wymusić na lokatorach dostawienie nawiewników ?

A może ja powinienem zamknąć swoje nawiewniki ? Może to coś da?

 

Podpytywałem o temat w Spółdzielni i nie byli jednoznacznie w stanie nic powiedzieć. Coś tam przebąkiwali że jak kanał jest zimny to może się tak dziać oraz, że "fizyki się nie oszuka" i trzeba się przyzwyczaić. Nie wyobrażam sobie, aby się do tego przyzwyczaić. To jest ogromny problem.

 

Mam następujące pytania:

1) Co może być powodem? Na co można zwrócić uwagę zarządcy (spółdzielni)? Co mogliby zrobić?

Czy możliwe jest że kanały faktycznie są osobne i jeden z ciągiem wstecznym zaciąga wyjście z innego kanału? Czy to może być niebezpieczne (zasysanie spalin)? Czy można przebudować komin by takie coś się nie działo?

2) Płacimy co miesiąc czynsz i za sprawne działąnie wentylacji odpowiada spółdzilnia. Nie może być tak, że oni biorą pieniądze i mówią, że "trzeba się przyzwyczaić".

To oni odpowiadają za prawidłowe działanie pionów wentylacji. Co mogę z tym zrobić ? Jak egzekfować ?

3) Mieszkanie było kupione od Spółdzielni w drodze przetargu. Czy można żądać odszkodowania za taką "ukrytą" wadę, żądać jej usunięcia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odpowiedzi poniżej

Witajcie - kupiliśmy mieszkanie w bloku (z 1992r.) i mamy problem z jednym kanałem wentylacyjnym.

Zamiast wyciągać... ten kanał wtłacza powietrze do mieszkania. Blok ma 3 piętra, nasze mieszkanie jest na parterze. Pozostałe 2 kanały - działają poprawnie tzn. wyciągają powietrze.

 

Mieszkania podobno mają osobne kanały, ale ten wwiew niesie niestety zużyte powietrze :( Skoro kanały są osobne - skąd w nim zużyte powietrze ?! Jak ustalić jego źródło? Jeśli kanały są indywidualne to wentylacja powinna chyba zaciągnąć czyste powietrze z zewnątrz?

Albo okap sąsiada w "Twoim" przewodzie, albo ciąg wsteczny w tym przewodzie wentylacyjnym zaciąga z dachu zapachy wywiewane z sąsiedniego kanału

 

Rozmawiałem z sąsiadem, który mieszka tam od początku i twierdzi że problem pojawił się jak ludzie zaczeli wymieniać okna na PCV - pierwotnie były drewniane - niezbyt szczelne i wtedy problemu nie było. Obecnie przy wymianie okien wymagane są nawiewniki.

Czy to może być faktycznie problem i czy spółdzielnia może wymusić na lokatorach dostawienie nawiewników ?

A może ja powinienem zamknąć swoje nawiewniki ? Może to coś da?

 

Podpytywałem o temat w Spółdzielni i nie byli jednoznacznie w stanie nic powiedzieć. Coś tam przebąkiwali że jak kanał jest zimny to może się tak dziać oraz, że "fizyki się nie oszuka" i trzeba się przyzwyczaić. Nie wyobrażam sobie, aby się do tego przyzwyczaić. To jest ogromny problem.

 

Mam następujące pytania:

1) Co może być powodem? Na co można zwrócić uwagę zarządcy (spółdzielni)? Co mogliby zrobić?

Czy możliwe jest że kanały faktycznie są osobne i jeden z ciągiem wstecznym zaciąga wyjście z innego kanału? Czy to może być niebezpieczne (zasysanie spalin)? Czy można przebudować komin by takie coś się nie działo?

 

Sasiad ma rację, do prawidłowej wentylacji potrzeba "równowagi" powietrza - tyle powietrza, ile wyciągają kratki wywiewne w pomieszczeniach "brudnych" (kuchnia, łazienka), tyle trzeba dostarczyć do mieszkania - nawiewnikami, uchylonymi oknami itp do pomieszczeń "czystych" (pokoje) pamiętając o umożliwieniu przepływu powietrza pomiędzy pomieszczeniami (kratki lub podcięcia w drzwiach). Aktualnie rolę nawiewnika w Twoim mieszkaniu przejął jeden kanał wentylacyjny, zapewne ten z najsłabszym ciągiem (dostarczając przy okazji zapaszek od sąsiada, może też dostarczyć spaliny lub cokolwiek innego, co znajdzie się w jego zasięgu). Najważniejsze jest poprawne dostarczenie odpowiedniej ilości powietrza do mieszkania - przebudowa komina nie zmieni działania kratki (jeśli poprawisz w niej ciąg, sytuacja zmieni się o tyle, że będzie wiało inną kratką, która będzie "słabsza")

 

2) Płacimy co miesiąc czynsz i za sprawne działąnie wentylacji odpowiada spółdzilnia. Nie może być tak, że oni biorą pieniądze i mówią, że "trzeba się przyzwyczaić".

To oni odpowiadają za prawidłowe działanie pionów wentylacji. Co mogę z tym zrobić ? Jak egzekfować ?

Nie "na gębę" - pisemnie. Na pismo (pewnie kilka będzie potrzebnych) muszą odpowiedzieć pismem, więc jakieś działania może podejmą, żeby głupot nie odpisywać. Możesz też zdobyć opinię kominiarską w temacie działania problematycznego kanału.

3) Mieszkanie było kupione od Spółdzielni w drodze przetargu. Czy można żądać odszkodowania za taką "ukrytą" wadę, żądać jej usunięcia?

Na drodze cywilnej zawsze - ale przedtem skonsultuj się z jakimś prawnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja wygląda tak:

W mieszkamiu są 3 kanały wentylacyjne: Salon, Łazienka, pomieszcznie Gospodarcze.

Spółdzielnia w warunkach technicznych (połączenie kuchni i pokoju - burzenie ściany działowej) kazała nam podpiąć wyciąg pod istniejącą kratkę i dodatkowo wykonać kolejną kratkę w tym pomieszczeniu kosztem zamurowania innej kratki i wybicia jej po drugiej stronie ściany. Podobno podyktowane jest to przepisami, że pokój z aneksem musi mieć dwie kratki. Dodam że nasza kuchania bedzie elekryczna (płyta ceramiczna), więc odchodzi problem gazu.

Wszystko zaznaczyłem na rysunku:

https://zapodaj.net/9652cf10df4ee.jpg.html

 

 

Test wykonany: po uchyleniu okna wszystkie 3 kanały działają prawidłowo. Oznacza to, że na dwóch kanałach (i drzwiach!) jest tak duże ssanie, że zaciąga powietrze trzecim kanałem (tym w salonie). W tym momencie w drzwiach wejściowych nie mamy progu i tamtędy również wywiewa powietrze.

 

Myślę, żę zrobimy tak: w momencie gdy w drzwiach zamontujemy próg - przestanie tamtędy wywiewać- jeśli sytuacja się nie zmieni - powtórzę test otwartego okna, jeśli nadal będzie problem to zainstalujemy dodatkowy trzeci nawiewnik. Czy można to zrobić w już zainstalowanym oknie ?

Ewentualnie będę kombinował nad zredukowaniem wywiewu z pozostałch w tym momencie sprawnie działających kanałach (instalacja anemostatów).

W którym kierunku lepiej pójść ?

W każdym przypadku podłączając okap do nawiewnika w salonie zainstaluję zawrór zwrotny by blokować ewentualne zapędy do cofki.

Jaki typ zaworu lepiej wybrać? Przeponowy czy z klapką? Zastanawiam się komu powierzyć instalację tego zaworu.

 

Czy w kanale w łazience (obecnie działa sprawnie) mogę podłączyć wentylator? Uruchamiany czasowo w momencie gdy ktoś przebywa w pomieszczeniu. Z tego co wiem mieszkania mają osobne kanały wentylacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostaw to bez wspomagania.

Zimą działa samo i bardzo wydajnie.

Wytnij po prostu po kawałku uszczelki w oknach zamiast bawić się w nawiewniki.

Nawet jest NORMA, która to NAKAZUJE dla wentylacji grawitacyjnej i szczelnych okien.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...