Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam .

 

W przyszłym roku zamierzamy ocieplić fundamenty oraz podłogi bo w domu strasznie ciagnie zimno od podłóg . Dodam że dom postawiony w roku 1987 wiec zapewne posadzka i na Niej wata szklana albo nic a na tym są deski . Od stron zewnętrznych od podłóg jest grzyb bo grunt na jakim jest dom nie rozpieszcza u wszystkich sąsiadów dookoła jest grzyb w domu . Albowiem jest glina a na głębokości ok 2 m ił który wiadomo nie przepuszcza bardzo wody i jest non stop mokro :) Sprawa wygląda tak że chcemy obkopać fundamenty z ojcem i ocieplić czy tam odizolować no i na posadzki dać jakieś ocieplenie . Pytanie do publiczności czym zrobić fundamenty i czym te podłogi ? Mam w rodzinie brata który ma firmę i robi izolacje tą pianą poliuretanową i wiadomo byłoby taniej . Tylko pytanie czy dobrze to działa jeśli chodzi o fundamenty no i oczywiście o podłogi . Bo z podłogami był pomysł żeby od nowa dać styropian i od nowa trochę wylać cementem czy czymś tam, ale jako ze on to robi i trafia sie że można taniej więc pytam co lepsze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fundamenty odkopać, oczyścić uzupełnić ubytki a następnie położyć papę termozgrzewalną.

Jeśli planujesz także ocieplenie fundamentów to ta to styropian pokryty siatkąz klejem a następnie folia kubełkowa.

Od strony folii kubełkowej zasypać grunt rodzimy.

 

Odnośnie podłogi to zależy od warstw. Pod deskami możliwe jest wiele opcji, od wyłożenia cegłami, gruzem lub pospółką.

Jeśli tak jest to należało by usunąć do głębokości min. 0,5m w zależności od napotkanego gruntu rozłożyć geowłókninę i uzupełnić 20cm warstwą piasku.

Na to do pełna keramzytu. a następnie legary i podłoga z desek.

Jeśli koniecznie ma być wylewka cementowa bo taniej to należało by na warstwie piasku zrobić chudziaka czyli płytę podłogową.

Następnie izolacja z papy termozgrzewalnej, styropian i docelowa wylewka podłogowa z miksokreta.

 

Wilgoć i grzyb to sprawa izolacji. W tych latach wykonywano już izolację poziomą pomiędzy fundamentem a ścianami nadzienia lub bazowała ona na mało nasiąkliwych materiałach fundamentowych więc należało by się jej przyjrzeć bliżej po odkopaniu i ewentualnie zdecydować na jej uzupełnienie poprzez iniekcję lub inne metody.

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za poradę, ale zadałem pytanie również czy na starą posadzkę po prostu zalać tą pianą poliuretanową no i to samo fundamenty bo tak samo się teraz coraz częściej izoluje tą pianą fundamenty tym bardziej że mam możliwość zrobienia tego taniej bo ktoś z rodziny bo to robił :) Dom jest nie ocieplony a jak dam styropian na fundamenty to będzie zaciekało mi się wydaje bo będzie u dołu wystawał styropian niby tym klejem ale jednak by odstawało wiadomo deszcz to będzie między styropian wlatywać i miedzy mur a on sam i na to samo wyjdzie czy się mylę ? Na podłodze była wiadomo jak kiedyś wata szklana pod deskami która pewnie przegniła a pod spodem cement bo w kuchni patrzyliśmy :) Wiec ponawiam macie doświadczenie z pianą ? Ocieplenie i izolowanie fundamentu i podłogi ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz jakie są ceny styropianu który położysz sam. Jeśli piana wyjdzie ci taniej to rób nią.

Jeśli ściany nie są ocieplone to z ociepleniem fundamentów można poczekać ale odkopywanie drugi raz sensu także nie ma, w związku z czym wielkich efektów ociepleni owych po izolacji samej podłogi się nie spodziewaj.

Styropian do fundamentów jest twardy i wodoodporny a ewentualne zaciekanie pomiędzy zabezpieczyć do czasu ocieplania ścian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz co u mnie właśnie jest problem z podłogami bo ciągnie niesamowicie zimno od nich dlatego trzeba od czegoś spróbować ocieplić planujemy cały dom, ale wiadomo koszta trzeba podzielić coś teraz coś później bo sąsiady co ocieplili to mówią że sporo mniej opału idzie ale też na ocieplenie domu zapłacić ponad 20 tysi to nie takie hop siup :) tym bardziej że od ziemi jest też problem z grzybem wiec będzie kucie od podlogi, to też może być spowodowane raz że woda non stop stoi dwa fundamenty są całe pod ziemią myslę że to też ma jakis wpływ :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plastikowe szczelne okna, kiepska wentylacja i niedostateczne ogrzewanie potrafią czynić takie szkody.

Tak jak wspomniałem budynek jest stary ale nie aż tak więc należy upewnić się co tworzy izolację poziomą pomiędzy fundamentem a ścianami nadziemia.

Jeśli budynek nie ma zwykłego cokołu a podłoga zaczyna się na równo z gruntem to takie efekty mogą powstawać poprzez wilgoć z opadów deszczu i ochlapywanie murów.

Co z rynnami ?

Gdzie idzie woda z opadów .... jakaś studnia chłonna czy po prostu kolano i pod budynek.

 

Takich kruczków dla grzyba jest wiele i kwestia wyeliminowania tego właściwego a następnie chemia........ innego sposobu nie ma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...