Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Suszenie tynków wewnętrznych


Recommended Posts

Cześć,

 

Położyłem tydzień temu tynki wewnętrzne i wydaje mi się, że będzie mały problem z ich osuszeniem przy obecnym stanie domu, ale od początku....

 

Domek jest parterowy, strop stanowią drewniane belki, poddasze jest nieużytkowe i nad nim jest folia paroprzepuszczalna + dachówka ceramiczna.

 

Na belkach ma być po wyschnięciu płyta OSB i albo wełna pod albo celuloza nad.

 

Miałem nadzieję, że wilgoć będzie wychodziła górą, ale przy ostatnich temperaturach woda zaczeła się skraplać i zamarzła na membranie i w środku mam cały czas 99% wilgotności.

 

Myślałem o nagrzewnicach olejowych i osuszaczach, ale przy braku ocieplenia na górze podjerzewam, że ciężko będzie nagrzać dom z odkrytą górą, wszystko będzie uciekało.

 

Aktualnie wietrzę dom conajmniej 2x dziennie, tylko przy wilgotności powietrza ~90% dużo to nie daje. Nie mam pomysłów co robić dalej...

 

Tynków poszło około 290m2 grubość 1/2cm, cementowo wapienne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Niestety samo wietrzenie prawie nic nie dawało. Na strop zostały położone płyty osb, które zamknęły prawie całkiem konstrukcje, w środku ustawiłem nagrzewnice olejową i 2 osuszacze, różnicę widać po 2 dniach, wietrzenie o tej porze roku, 2/3 razy dziennie to zdecydowanie za mało.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez ogrzewania z samym wietrzeniem będzie ciężko. Opary wilgoci uchodząc do góry trafiła na membranę ale ze względu na temperatury zamknęła pory zamarzając.

Grzejnik olejowy to za mało a wykończy cię finansowo, jeśli masz tam komin to ustaw jakąś kozę rozpalając przynajmniej 2 razy w tygodniu.

Innym dobrym źródłem ciepła jest piecyk na naftę tzw. Zibro Kamin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup za kilka złotych folię budowlaną i takerem przymocuj do belek drewnianych tak aby zrobić "sufit"

Wstaw osuszacze i susz, jednak wydaje mi się że lepiej skupić się na pojedynczych pomieszczeniu jak na całości, tj. wstaw osuszacz do danego pokoju/pomieszczenia i go zamknij kurtyną np. z folii.

Tak osuszysz znacznie szybciej a warto się śpieszyć przed mrozami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez nagrzewnice olejową miałem na myśli dmuchawe na paliwo. Piecyk naftowy przy obecnych cenach nafty wychodzić minimalnie taniej niż grzanie elektryką.

 

Pojedyncze pomieszczenia są na tyle małe, że nie bardzo mogę je oddzielnie tą nagrzewnicą grząć i tu się pojawia problem i muszę suszyć wszystko na raz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Jeżeli ktoś trafi na ten wątek, to małe podsumowanie ....

 

Suszenie tynków przy nie do końca zamkniętym pomieszczeniu to porażka, wietrzenie raz na jakiś czas nie pomaga za dużo, podejrzewam, że do wiosny dalej by były mokre.

 

Rozwiązałem to zamknięciem góry płytami i utrzymywaniem w domu 18 stopni, tynki zaczeły dość mocno podsychać, ale dalej szło to za wolno. Dopiero całkowite, szczelne zamknięcie budynku i docieplenie góry pomogły. Do środka wstawiłem koze, w domu utrzymuje średnio 25 stopni i z dwóch osuszaczy wylewam po 50 litrów wody na dobe. Osuszacze z wydajnocią 30l/24h można znaleźć po 450 pln na allegro, a po osuszaniu je sprzedać dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Panie,

 

aby skutecznie pozbyć się wilgoci, potrzebne jest zarówno wietrzenie (lub zostawienie przynajmniej rozszczelnionych okien), jak również ogrzewanie. Dobrym pomysłem może być podłączenie do komina małej „kozy” lub zainwestowanie w mały piecyk gazowy (na butlę). Taki piecyk jest mobilny, więc można go przestawiać w ciągu dnia do różnych pomieszczeń. Dopiero po całkowitym wyschnięciu tynków będzie Pan mógł przystąpić do dalszych prac wykończeniowych.

 

Pozdrawiam serdecznie,

E-rzecznik FFiL Śnieżka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Szanowny Panie E-Rzecznik Śnieżka,

 

Bardzo proszę nie pisać tutaj głupot. Nie suszy się pomieszczeń piecykami gazowymi, proszę poczytać ile pary wodnej powstaje przy spalaniu gazu. Rozszczelnienie okien nie daje prawie nic, ilości pary wodnej przy mokrych tynkach jest ogromna, u mnie nawet membrana na całej połaci dachu nie była w stanie odebrać tej wilgoci i wszystko się skraplało na jej poziomie.

 

Co do agresywnego suszenia tynków ... dałem im spokój przez pierwsze 2 tygodnie, dając czas na związanie. Pęknięć praktycznie nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...