Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze i montażu klimatyzacji na poddaszu


Recommended Posts

Witam wszystkich forumowiczów.

Założyłem ten temat, ze względu iż jestem w trakcie poszukiwania klimatyzacji oraz ekipy bądź jakichś podpowiedzi jak i gdzie zamontować ową klimatyzację.

Jestem po wstępnych rozmowach z jedną firmą, która zajmuję się montażem aczkolwiek chciałbym się dowiedzieć coś więcej na temat klimatyzacji.

 

Pierwszym pytaniem jest:

Jakie miejsce na zewnątrz wybrać na montaż, chciałbym aby było jak najmniej widocznych przewodów na ścianie domu, myślałem o frontowej ścianie domu, ale podobno będzie duży problem z kablem ze słupa energetycznego załączam zdjęcie zewnątrz oraz wewnątrz domu

26104649_681722498882101_1515610023_o.jpg

26107781_681722585548759_240341522_o.jpg

Kolejną alternatywą jest montaż na ścianie bocznej domu i tu kolejne pytanie:

Czy jest możliwość poprowadzenia przewodów przez dach i doprowadzenia ich przez komin wentylacyjny lub montaż na owym kominie?

zewnątrz

26142340_681722535548764_1924219585_o.jpg

26142590_681722568882094_1085050551_o.jpg

26142541_681722578882093_235056060_o.jpg

 

Kolejnym pytaniem jest czy jednostka typu split wystarczy na powierzchnie mieszkalną wielkości 85 km2?

Jaka wybrać moc jednostki?

Jakie polecacie firmy oraz, jaki to będzie koszt wraz z montażem.

 

Pozdrawiam Kamil

26104649_681722498882101_1515610023_o.jpg

26107781_681722585548759_240341522_o.jpg

26142340_681722535548764_1924219585_o.jpg

26142590_681722568882094_1085050551_o.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że na tą powierzchnię to nie wystarczy żadna jednostka - musisz żyć bez klimy :)

 

Źle to ująłem, zależy mi żeby nawiew rozszedł się po kilku pomieszczeniach w tym salon pokój po prawej stronie (foto komina) oraz sypialnia. Pytanie to w którym miejsce będzie odpowiednie aby nawiew mógł rozejść się na jak największa powierzchnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

strasznie nerwowy jesteś, a i żadnej ironii nie ma w komentarzach. Wyluzuj troszkę.

Proszę mnie złe mnie nie zrozumieć ale chciałbym dostać jakieś informacje na temat klimatyzacji bo każdy ma inne zdanie i co chwile dowiaduje się, ze albo jest możliwość założenia albo nie ma wcale. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamontuj na tej dużej ścianie prawie bez okien lub na gruncie tuż obok niej. Split będzie dobry jeśli masz otwarty dom, dużą przestrzeń lub zostawiasz otwierane drzwi. Moim zdaniem jeśli dom masz dobrze ocieplony wystarczy moc grzewcza 3000-5000W. Jednostkę wewnętrzną zamontuj w centralnej części domu w największym pomieszczeniu. Jeżeli ma być głównie do grzania i ustawienie mebli to dopuszcza, to zamontuj pół metra nad podłogą, a nie pod sufitem.

Napisz czy to ma być głównie do chłodzenia, czy do grzania?

Maksymalna długość rur to około 20m, zależy od konkretnego typu klimy. Przy długości powyżej 5m trzeba dopuścić dodatkowy czynnik i liczyć się ze spadkiem sprawności/mocy np. o 10%.

Edytowane przez JanWerbinski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamontuj na tej dużej ścianie prawie bez okien lub na gruncie tuż obok niej. Split będzie dobry jeśli masz otwarty dom, dużą przestrzeń lub zostawiasz otwierane drzwi. Moim zdaniem jeśli dom masz dobrze ocieplony wystarczy moc grzewcza 3000-5000W. Jednostkę wewnętrzną zamontuj w centralnej części domu w największym pomieszczeniu. Jeżeli ma być głównie do grzania i ustawienie mebli to dopuszcza, to zamontuj pół metra nad podłogą, a nie pod sufitem.

Napisz czy to ma być głównie do chłodzenia, czy do grzania?

Maksymalna długość rur to około 20m, zależy od konkretnego typu klimy. Przy długości powyżej 5m trzeba dopuścić dodatkowy czynnik i liczyć się ze spadkiem sprawności/mocy np. o 10%.

Dziekuje za odpowiedz. Poddasze jest po generalnym remoncie jest, ocieplone wełną mineralna 10+15. Docelowo klimatyzacja ma służyć do chłodzenia w upalne dni, w ostatnie wakacje nie było możliwości spędzenia choćby godziny bez wentylatora przy temperaturze +25 na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do chłodzenia i pracy dorywczej a nie ciągłej moc którą zaproponowałem może ale nie musi być za mała. Możesz założyć większy klimatyzator, albo lepiej dwa osobne.

Czyli dwie osobne jednostki wewnętrzne oraz zewnętrzne? Czy chodzi o multisplit? Oczywiście zależy mi aby cena nie była zbytnio wygórowana aczkolwiek ekonomia i jakość tez jest ważna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może trzeba przemyśleć temat jednak w kierunku klimatyzacji kanałowej z opcją pompy ciepła i chłodzić i grzać w zależności od potrzeb?:confused:

Niestety nie mam strychu, ani możliwości dostania się tam aby zamontować kanały od klimatyzacji.

Jesteśmy w posiadaniu pompy ciepła, aczkolwiek z tego co wiem to chłodzi tylko gdy jest uruchomiona, a w letnie dni zbyt często nie grzeje się wody.

Z boku domu posiadamy strych, który jest na długości całego domu po prawej stronie patrząc od frontu, chyba, ze tam można by jakoś zmieścić kanały ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli dwie osobne jednostki wewnętrzne oraz zewnętrzne? Czy chodzi o multisplit? Oczywiście zależy mi aby cena nie była zbytnio wygórowana aczkolwiek ekonomia i jakość tez jest ważna.

 

Multisplit jest droższy od dwóch osobnych splitów i ma zwykle gorsze parametry efektywności energetycznej. Jedyna zaleta to mniej skrzynek na zewnątrz domu.

Musisz sobie policzyć.

Ja miałem dwa splity. Jeden zlikwidowałem, drugi zostawiłem. Prawdopodobnie dołożę klimatyzację kanałową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jestem po wycenie oraz spotkaniu z przedstawicielami dwóch firm z Dębicy. Mianowicie zdecydowałem się na klimatyzacje split 3,5 kW. Jeżeli nie będzie wyrabiać to zamontuje kolejny split ale w innym miejscu.

Pierwsza propozycja to

1. Gree Ścienny Lomo Economic model gwh18qd-k3dna5e

Cena 2900 zł brutto + 8% VAT z montażem

2. LG ścienny Standard Plus P12EN

Cena 2600 zł wraz z montażem bez VATu

3. Kasai model kfu-12hrdi 2600 zł wraz z montażem bez VATu.

Co myślicie szukać jeszcze czegoś innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jaką moc ma mieć w końcu ta klima? Bo Lomo podajsz 4,6kW

 

Tak czy inaczej - brałbym tę, która ma najwięcej mocy przy -20*. Bo nominalna nie ma znaczenia.

 

Sprawdziłem przed momentem. Zgadza się 4,6 kW. Będzie miało to większy wpływ na ekonomie pracy? Zależy mi na tym żeby nie odczuć bardzo na opłatach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...