Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak wyliczyć powierzchnię użytkową strychu , skosy dach


Recommended Posts

Cześć, mam pytanko.

Potrzebuje wyliczyć powierzchnie użytkowa strychu, który adaptuje pod biuro dla swojej jednoosobowej działalności gospodarczej.

Gdzieś mi się obiło o uszy ze powierzchnie użytkową liczy się od pewnej wysokości, jakieś procenty itp, ktoś mi to wyjaśni jak to dobrze policzyć ?

mój strych to prawie same skosy tylko na środku mam 2,4M,

z góry dziękuje za zainteresowanie

 

PICT0150.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powierzchnia poddasza w domu jednorodzinnym może niekiedy sprawiać trudności, można spotkać się z różnymi wartościami tego samego budynku lub projektu. Różnice wynikają z zastosowania różnych norm określających sposób obliczania powierzchni: PN-070 B-02365 z 1970r. lub PN ISO 9836 z 1997r.

Norma PN ISO 9836 z 1997r. jest nowsza, zatem niektórzy wskazują, że właśnie na jej podstawie należy obliczać powierzchnię użytkową. Jednak mimo iż weszła ona w życie w 1999 roku, zapis o dezaktualizacji poprzednio obowiązującej normy z 1970 roku, nigdzie się nie pojawił.

Według starszej normy PN-070 B-02365, powierzchnia netto poddasza obliczana jest z uwzględnieniem różnych wysokości w pomieszczeniu. Część pomieszczenia o wysokości 2,20 m wliczana jest w całości, część o wysokości od 1,40 m do 2,2 m wliczana jest już tylko w połowie, natomiast część o wysokości poniżej 1,4 m nie jest wliczana w ogóle.

 

Nowsza norma PN ISO 9836 nie uwzględnia już wysokości pomieszczeń " obliczana jest w stanie wykończonym, łącznie z tynkami na poziomie podłogi. Jeżeli poddasze obliczone jest według tej normy, warto uzyskać/podać dodatkową informację o tym, jaka część poddasza ma wysokość 1,9 m, a jaka poniżej tej wysokości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starsza norma liczenia określała że do wysokości 1,4m nie mierzy się a od 1,4mdo 2,2M ustala się 50%.

Nowsza norma określa że powierzchnia użytkowa wyliczana jest dopiero od 1,9m wysokości.

 

Jak się ustosunkowują do tego urzędy ? chce określić powierzchnię strychu do podatku od nieruchomości, (szczególnie w Krakowie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy wg. której normy liczysz.

Wg. starszej:

- powyżej 2,2 m 100%

- w obszarze 1,4-2,2 m powierzchnię dzielisz na pół.

- poniżej 1,4 m nie wliczasz.

 

wg. najnowszej: liczysz wykończone na gotowo m2 powierzchni podłogi, niezależnie od wysokości. Dla ułatwienia orientacji można osobno podać m2 obszaru poniżej 1,9 m2 wysokości. Np. Poddasze 60 m2 w tym 40 m2 o wysokości poniżej 1,9 m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Jak się ustosunkowują do tego urzędy ? chce określić powierzchnię strychu do podatku od nieruchomości, (szczególnie w Krakowie)

To postaraj się zorientować, co pod pojęciem "powierzchnia użytkowa" opisuje uchwała Rady Miasta/Gminy właściwa dla lokalizacji Twojego budynku dotycząca podatku od nieruchomości. Może napisali wg którego aktu prawnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...