Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy wentylacja w kuchni jest wymagana prawnie?


Recommended Posts

Pablo_11

nie można łączyć WM z grawitacją wówczas WM nie działa

- spróbuj włączyć wentylację w samochodzie i otworzyć jednocześnie okna, czy WM będzie działać prawidłowo ?

 

chester45

jeżeli zrobisz jeszcze jeden otwór to masz kanał "zbiorczy" (niedopuszczalny).

- każdy przewód wentylacji grawitacyjnej powinien mieć swój wlot ( "kratka" ) i wylot ( " w dachu " ) bez dodatkowego "otworowania" przewodu, inaczej również źle pracuje, ciąg jest zakłócony, jednym słowem nie spełnia swojej roli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pablo_11

nie można łączyć WM z grawitacją wówczas WM nie działa

- spróbuj włączyć wentylację w samochodzie i otworzyć jednocześnie okna, czy WM będzie działać prawidłowo ?

 

Jak jest WM zrównoważona to będzie działać niezależnie czy okno otwarte czy nie. Z tym, że niekiedy zaburzając ją otrzymujemy wynik lepszy lub gorszy.

Ja nie widze przeszkód otwierania okien przy WM.

Okap z kratka jednak moze okazać się niebezpieczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat otwieranie okien nie ma nic wspólnego z WM. Chyba nikt nie wyobraża sobie, że (nawet pracujące całodobowo Heliosy) zapewnią komfort bez wietrzenia mieszkania.

Pytam, bo mam w garderobie praktycznie nieużywany (załącza się razem ze światłem na dosłownie minutę) wentylator Helios (cichy i kosztowny) i chętnie bym go przeniósł do domku. A w jego miejsce wstawił kratkę albo zaślepił. Ale widzę, że ciężka formalnie sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co mówi przepis że nie można łączyć okapu z kanałem grawitacyjnym to ok. Moje pytanie jest następujące dlaczego nie można łączyć? Dla przykładu mam kanał grawitacyjny w kuchni i dlaczego nie można podłączyć okapu do niego? Jaki powód spowodował zakaz w przepisie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co mówi przepis że nie można łączyć okapu z kanałem grawitacyjnym to ok. Moje pytanie jest następujące dlaczego nie można łączyć? Dla przykładu mam kanał grawitacyjny w kuchni i dlaczego nie można podłączyć okapu do niego? Jaki powód spowodował zakaz w przepisie.

 

Nie można wtykać wywiewu okapu to jedynego kanału grawitacyjnego, bo wtedy zablokujesz ten kanał. Jeśli masz osobny kanał na okap, a osobny na wentylację grawitacyjną, to możesz podpiąć. Instalator WM mówił (ale niech ktoś sprawdzi) że tak naprawdę przewód wywiewny z okapu powinien mieć środek wyłożony rurą niepalną, bo tam się zbierają tłuszcze, które mogą się zapalić. Nie jestem pewien czy na tę rurę wewnętrzną jest jakiś przepis czy tylko taki wymysł instalatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można wtykać wywiewu okapu to jedynego kanału grawitacyjnego, bo wtedy zablokujesz ten kanał. Jeśli masz osobny kanał na okap, a osobny na wentylację grawitacyjną, to możesz podpiąć.

 

Widać brak ci wyobraźni i pomysłowości co zresztą przyświecało twórcom tego przepisu a jest on bezmyślny tak jak głowy profesorów którzy ten przepis podsuneli politykom.

Ja u siebie w domku jednorodzinnym mam okap wpięty do kanału grawitacyjnego i wiesz co, tu będą dopiero czary bo nie mam kanału grawitacyjnego zablokowanego. Rozwiązanie jest banalnie proste. Przed okapem mam poziomy zawór zwrotny i dalej rura idzie do kanału wentylacyjnego i zanim wejdzie w niego jest trójnik gdzie z boku jest kratka wraz z zaworem zwrotnym. Jak włączam okap otwiera się zawór zwrotny nad okapem a zamyka ten w trójniku przy suficie a jak wyłączam okap zamyka się zawór zwrotny nad okapem a otwiera ten w trójniku i wtedy działa grawitacyjnie. Banalnie proste rozwiązanie które nie ogarnęły mózgi profesorków ale fakt papiery mają za siedzenie na uczelniach i wymyślają głupoty.

Teraz nawet w sprzedaży jest własnie taki zawór zwrotny do kanałów kwadratowych który właśnie umożliwia działanie zarówno okapu jak i kanału grawitacyjnego jednocześnie bez stosowania 2 zaworów zwrotnych . Kiedyś dostałem ulotkę o tym w sklepie z wentylacją kosztuje chyba 70zł.

Edytowane przez olo75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...