Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ściana działowa z betonu komurkowego.


Recommended Posts

Witam. Planuję postawić ścianę działową z betonu komurkowego, bo jest lekki i równy. Myślę, żeby na jakąś cienką warstwę kleju to ułożyć, ściana nie musi być super równa, zależy mi, żeby sie z tego nie kurzyło.

 

Czy jak mam beton komurkowy o wymiarach 10x20x60 to mogę na ścianę działową poukładać tak, żeby grubość jej miałą 10cm, i czy wogóle futryna i dźwi się utrzymają, bo materiał wydaje się być tani i lekki, więc bym się nie namęczył. Jeżeli ten będzie za cienki, to może wziąć 12x20x60

 

ściana.jpg

 

Jakby mi mógł ktoś w kilku słowach przybliżyć temat, najchętniej to bym bloczki ułożył na klej smarowany wałkiem, żeby jak najrówniej wyszło, tą ścianę zagruntował i przeciągnął gipsem, przeszlifował i dał jakąś dobrą farbę. Mam gdzieś resztki magnata ceramicznego. Nie będzie na niej żadnych kabli, rur itp rzeczy. potrzebuję tylko przedzielić pomieszczenie na 2. Czy na takiej ścianie można zawiesić coś na ścianie powiedzmy do 30kg?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Beton komórkowy jest materiałem lekkim odnosząc się do pojedyńczego bloczka natomiast cała ściana działowa o wysokości powyżej 2 - 2,5 mb będzie liczyła już ok 12 bloczków.

Ogólnie drzwiami się nie przejmuj ale wszystko zależne jest tu od rodzaju futryn.

W sprzedaży są zarówno futryny starego typu futryny stalowe o szerokości ok 10 cm, oraz nowe drewniane ościeżnice regulowane które można dopasować do niemal każdej szerokości ściany.

Podstawą jest aby przyszła ściana była związana z przynajmniej jedną ścianą idącą w poprzek.

Wiązanie realizujemy w trzech lub większej liczbie wysokości mocując warstwy bloczków do ściany za pomocą blach perforowanych lub prętów zbrojeniowych wiercąc otwory w ścianie poprzecznej oraz wyżłobiając bruzdy w bloczkach na poziomie zaprawy klejącej.

Najlepszą tolerancję mają bloczki o oznaczeniu TLMB natomiast pylenie lub inaczej miękkość bloczków należy dobrać w zależności od ich gęstości.

Lepiej gdyby była ona powyżej 500 co zapewnia odporność na tłuczenie, w miarę dobrą obróbkę oraz dźwiękochłonność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem "przyjemność" stawiać ściankę działową z bk gęstość 400 i szczerze to uważam, że tylko samobójca może coś takiego zrobić we własnym domu. Bloczki bardzo kruche, mocno pylą, a do tego ściana była tragiczna akustycznie. Może beton z większą gęstością coś by zmienił, ale generalnie do ścianek działowych zdecydowanie lepiej jest dobierać materiał bardziej jednolity i po prostu cięższy. Zresztą większość budów jakie znam miały ściany nośne z betonu komórkowego, a działowe już z silikatu albo Porothermu. A czy łatwiej robić ściany z betonu? Na pewno lżej :) Ale stawianie z porothermu, który na m2 ściany potrzebuje raptem 8 szt. pustaka to też nie jest jakaś filozofia. Ja dostawiałem taką działówkę z porothermu 11,5 cm, niecałe 5 metrów. Zużyłem na to niewiele ponad 90 pustaków, czyli tak naprawdę to jest jedna paleta...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...