Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Powietrze do nawiewu kanałem pod ziemią?


Recommended Posts

Zastanawialiście się nad tym żeby powietrze nawiewane wstępnie ogrzać prowadząc je w kanale pod ziemią?

Zimą byłoby ono podgrzane a latem byłoby schłodzone. Mówię tu o systemie centralnym nawiewu.

Można dać rury spiro te z kwasówki żeby jakieś podziemne zwierzaki nie uszkodziły. PCV mają wielokrotnie słabszą przenikalność cieplną tak więc najlepiej te spiroflex. Latem takie powietrze chłodzone w ziemi robiłoby prawie za klimatyzację. Można wtedy zrobić na takim przewodzie dławienie zimą a latem zwiększać przepływ wymuszając jakimś wentylatorem.

Co o tym myślicie?

 

Kiedyś myślałem żeby można dać taką rurę pod ziemią żeby wstępnie ogrzać powietrze do spalania do kominka ale do wentylacji też byłaby dobra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakie nawiewniki masz na myśli a opory faktycznie mogą zatrzymać ciąg w kanałach wentylacyjnych.

 

Zostaje wpiąć do tego wentylator i położyć jedną rurę w ziemi jako tą nawiewną w nią drugą rurę wywiewną i wymusić obieg wentylatorem. Ziemia ociepli powietrze nawiewane a rura w środku nawiewnej odda ciepło do nawiewanego. Coś jak w kotłach kondensacyjnych czy turbo oddawanie spalin i ogrzewanie nimi powietrza do spalania tylko dodatkowym elementem ocieplania powietrza będzie ziemia.

Edytowane przez olo75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I już masz wentylację mechaniczną nawet z jakimś odzyskiem ciepła :)

 

A co do nawiewników, to miałem na myśli wymagane Rozporządzeniem w sprawie WT

§ 155.

[...]

3. W przypadku zastosowania w pomieszczeniach innego rodzaju wentylacji niż wentylacja mechaniczna nawiewna lub nawiewno-wywiewna, dopływ powietrza zewnętrznego, w ilości niezbędnej dla potrzeb wentylacyjnych, należy zapewnić przez urządzenia nawiewne umieszczane w oknach, drzwiach balkonowych lub w innych częściach przegród zewnętrznych.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...