Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja grawitacyjna w bloku- nawiew (nawietrzak)


Recommended Posts

Witam serdecznie.

 

Proszę o wypowiedzenie się w temacie, który rozwijam poniżej.

 

Mieszkam w bloku (wielka płyta- 5 pięter) gdzie wentylacja realizowana jest grawitacyjnie. Dodatkowo w łazience znajduje się gazowy przepływowy podgrzewacz wody z otwartą komorą spalania, a w pomieszczeniu kuchennym klasyczna kuchnia gazowa. Kominy wentylacyjne znajdują się klasycznie w kuchni i łazience (piecyk posiada swój komin spalinowy).

Ze względu na to, że okna są szczelne zastanawiam się jak wprowadzić wentylację w ruch. Klasycznie można zainstalować nawietrzaki w oknach ale ja mam inny plan, który chciałbym skonsultować.

Chciałbym poprowadzić rurę fi 100 z zewnątrz do przedpokoju (środek mieszkania). Tam zainstalować anemostat w suficie. Czy to ma sens?

Ewentualną opcją jest dołączenie elektrycznego kanałowego wentylatora i nagrzewnicy powietrza (elektryczna lub hydrauliczna). Jak to się ma do wentylacji grawitacyjnej i podgrzewacza z otwartą komorą?

Czy to w ogóle będzie działać? Generalnie zależy mi na dobrej wentylacji łazienki i kuchni ale nie chce tych pomieszczeń mocno wychładzać.

 

Bardzo proszę o opinie.

 

Poniżej szkic mieszkania.

szkic.jpg

Edytowane przez yec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rurę musiałbyś poprowadzić najlepiej do łazienki (gdzieś najbliżej podgrzewacza). Okna powinny mieć swoją drogą nawietrzaki. Rura otwarta w łazience będzie wychładzać bo wentylacja będzie z niej zaciągać powietrze. Musiałbyś zrobić otwieranie tej rury sprzężone z włączaniem się podgrzewacza gazowego ale jak to zrobić to nie mam pojęcia. To co masz teraz jest nie tyle nielegalne bo też ale jest niebezpieczne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja wypowiedz może była niejasna. Chciałbym poprowadzić kanał z zewnątrz budynku do wewnątrz rurą i zrobić zakończenie anemostatem w środkowej części mieszkania. Nie chcę instalować wentylatorów wyciągowych zamiast kratek wentylacyjnych tylko wentylator nawiewający powietrze z zewnątrz do przedpokoju.

To jest nielegalne, niebezpieczne i nie będzie działać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem wychładzania rozwiązałaby nagrzewnica w kanale nawiewnym

 

Swoją drogą jeżeli nie było by w nim wentylatora powinien działać jak zwykły nawietrzak ścienny tylko długi (ok 4m od wejścia do wyjścia kanału).

Edytowane przez yec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest nielegalne, niebezpieczne i nie będzie działać?

 

Nielegalne jest łączenie wentylacji mechanicznej z grawitacyjną. System wentylacji jest jeden - w całym bloku. Jak Ty sobie odpalisz wentylator, to komuś może dmuchać z kratek zamiast nimi wyciągać powietrze. Do tego może mu dmuchać Twoim tlenkiem i dwutlenkiem węgla z kociołka.

 

Nie ważne, gdzie zamontujesz w wentylacji grawitacyjnej (czy na nawiewie, czy wywiewie) wentylator - jest to zabronione. Nawiewnik też musi być zgodny z normą:

Rozporządzenie w sprawie WT:

§ 148

[...]

2. W pomieszczeniu, w którym jest zastosowana wentylacja mechaniczna lub klimatyzacja, nie można stosować wentylacji grawitacyjnej ani wentylacji hybrydowej.

[...]

§ 155

[...]

3.W przypadku zastosowania w pomieszczeniach innego rodzaju wentylacji niż wentylacja mechaniczna nawiewna lub nawiewno-wywiewna, dopływ powietrza zewnętrznego, w ilości niezbędnej dla potrzeb wentylacyjnych, należy zapewnić przez urządzenia nawiewne umieszczane w oknach, drzwiach balkonowych lub w innych częściach przegród zewnętrznych.

4. Urządzenia nawiewne, o których mowa w ust. 3, powinny być stosowane zgodnie z wymaganiami określonymi w Polskiej Normie dotyczącej wentylacji w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...