Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna - gdzie tkwi błąd


Recommended Posts

Witam w Nowym Roku. Wszystkiego najlepszego :)

 

Mam problem z wentylacją. Powoli braknie mi pomysłów jak temu zaradzić.

 

W jednym z pokoi na piętrze (pech chce że w akurat w sypialni). Temperatura powietrza jest wyraźnie niższa niż w reszcie domu. Nawet o 3-4 stopnie. Jest to pokój z balkonem na jednej ścianie i kominem w przeciwległej ścianie. Balkon dobrze zaizolowany.

 

Nad tym pomieszczeniem znajduje się ocieplony (w granicach rozsądku) strych, na którym stoi rekuperator (praktycznie nad sypialnią). Czerpnia powietrza znajduje się nad balkonem, a wyrzutnia powietrza skierowana jest do jednego z kanałów komina, który (jak napisałem wcześniej) idzie w drugiej ścianie sypialni.

 

Zgodnie z projektem, w sypialni znajdują się dwa anemostaty (sypialnia ma około 35m2). Rekuperator to Dospel Optimal 400. Chodzi on na około 5-10% mocy. Więcej nie potrzeba. Nie ma dyskomfortu. Nic na szybach się nie skrapla.

 

Tyle tytułem wstępu :)

 

Do czasu uruchomienia wentylacji, nie było problemów. Po około 3 latach od zamieszkania znalazłem czas i uruchomiłem wentylację. Od tego czasu zaczęły się problemy z temperaturą. Nawet jak rekuperator jest wyłączony!

 

Pierwszą rzeczą jaką zrobiłem, było zdławienie anemostatów. Z racji tego, że znajdują się one stosunkowo blisko centrali wentylacyjnej, brałem pod uwagę, że mogą "wiać" za mocno. Przytykałem je do momentu, aż zaczęła się pojawiać para na szybie od okna. Nic to nie pomogło.

 

Kolejne podejrzenie padło na czerpnię powietrza. Z racji porothermu w ścianach, czerpnię zrobiłem tak, że po wykuciu odpowiedniej dziury na całą długość przepustu przez ścianę, włożyłem rurę stalową, którą obrobiłem pianką. Od zewnątrz licuje się ta rura z tynkiem, od wewnątrz ze ścianą strychu. Dopiero w tak przygotowany otwór wsadziłem rurę (flex) od czerpni powietrza.

 

Teraz chcę jeszcze przerobić wyrzutnię powietrza. Mam zamiar zatkać od spodu kanał, którym wylatuje z domu powietrze. W tej chwili jest on drożny na całej długości. Co prawda na dole nie ma wyczystki (bo z założenia był to kanał na przewody do anteny itd) i teoretycznie powietrze nie powinno lecieć w dół.

 

Anemostaty są zamontowane w suficie. Przez warstwę ocieplenia (strych-sypialnia) przechodzi rura flex, która jest nałożona i wklejona (srebrną taśmą) w anemostat.

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Co jeszcze sprawdzić? Może coś przegapiłem?

 

Na upartego, mógłbym zmienić lokalizację rekuperatora, Teoretycznie jest też możliwość zmiany lokalizacji czerpni i wyrzutni powietrza, choć wiązałoby się to z praktycznie demolką całej instalacji na piętrze. Biorę to jako ostateczną ostateczność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pirometr lub termowizja i sprawdź, czy wyrzutnia nie robi dużego mostku a ściana w tym miejscu za chłodziarkę. Sprawdź przy okazji też, czy faktycznie balkon nie robi za mostek. I na koniec sprawdź ogrzewanie.

Jaka dokładnie jest izolacja, między czerpnią a murem i między wyrzutnią a murem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...