Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Izolacja przewodów wentylacyjnych


Recommended Posts

Witam

 

Chciałbym prosić o pomoc.

 

Planuję wykonać wentylację mechaniczną. Rozprowadzenie przewodów mam już wstępnie rozplanowane. Chodzi mi tutaj o izolację.

 

Dom jest parterowy z nieużytkowym poddaszem. Centrala będzie w kotłowni. Rozprowadzenie powietrza przewodami HD-PE fi 75mm, w warstwie styropianu.

 

Dach nie będzie izolowany. Izolowany będzie strop 20 cm styropianu + 5 cm wylewki. W tej warstwie chciałbym waśnie umieścić przewody. Czy ta grubość będzie wystarczająca?

 

 

Z góry dziękuję za pomoc.

 

 

Pozdrawiam

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalecenia dotyczące umiejscowienia rekuperatora i izolacji.

Pomieszczenia od +20 do + 15stC - przewody wywiewne i nawiewne 20mm, czerpni 50mm , wyrzutni 20-30mm

Pomieszczenia od +14 do 1stC - odpowiednio : 50mm , 50mm, 20mm

Pomieszczenia od 0 do - 20stC - odpowiednio : 20+200mm* , 20mm , 20+200mm*

* - minimum 200mm wełny mineralnej, jako obłożenie lub obudowanie przewodów układanych na poddaszu nieizolowanym termicznie.

Żródło : SPW - W/I.2011

Plus to - zaleca się lokalizację central w pomieszczeniu ogrzewanym lub dobrze zaizolowanym, w którym jest dodatnia temp. w ciągu całego roku. Ma to ZNACZĄCY wpływ na efektywność oraz uniknięcie nadmiernego wychłodzenia zimą jak i przegrzania latem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja mam trochę podobne pytanie , mam poddasze z wydzieloną przestrzenią , jedno pomieszczenie okolo 80 m raczej wykorzystywane jako strych. Rekuperator będzie w ogrzewanej kotłowni a przewody będą rozprowadzone po strychu , nie planuje izolacji pomiędzy strychem a parterem dach jest izolowany nakrokwiowo płytami pur o grubości 16 cm . Czy ma sens izolować przewody na poddaszu ? czy ma sens podłączać pod rekuperator także strych żeby była tam cyrkulacja powietrza.?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ma sens izolować przewody na poddaszu ? czy ma sens podłączać pod rekuperator także strych żeby była tam cyrkulacja powietrza.?

 

Jak będzie na tym poddaszu temperatura zbliżona, jak w domu - to nie musisz izolować. Jak będzie chłodniej, to będą straty ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak rozumiem rozłożenie od razu na stropie, czyli nad kanałami będzie ok. 11 cm izolacji.

Ja dałbym na dach/strop więcej niż 20 cm izolacji, bo to trochę bieda ... tak min. 30 cm i będzie ok.

 

 

Tak, przewody bezpośrednio na stropie. Czyli jak dam 30 cm styropianu (na przewodach będzie 22 cm) to będzie ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...