Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wstępne założenia koncepcyjne do planowanego projektu domu jednorodzinnego


Recommended Posts

Witam!

 

W zeszłym roku nabyłem wraz z małżonką działkę o powierzchni równej 10 a (1000 m2). Geometria, przybliżone wymiary i orientacja w załączniku. Północ oczywiście skierowana na północ, jak to na mapkach :)

 

Jesteśmy obecnie na etapie wyboru koncepcji projektu domu jednorodzinnego.

Niestety wszelkie gotowce odpadają, no chyba że da się jeszcze w gąszczu tysięcy gotowych, masakrycznych rozwiązań pseudoarchitektonicznych, powstałych w większości metodą Pana Copypaste`a, wybrać coś co da się rozsądnie zaadaptować do działki i naszych potrzeb i wymagań.

Trzeba będzie też zmienić WZ.

 

Wymagania wstępne są następujące:

- parterowy

- pow. użytkowa max. ok. 130 - 140 m2

- dach skośny (czterospadowy?, WZ nie dopuszczają płaskiego, może da się to zmienić)

- energooszczędny (pasywny?)

- płyta fundamentowa

- ogrzewanie prąd (kable grzejne, być może PC?, brak gazu w okolicy)

- garaż jedno - lub dwustanowiskowy (dostawiany) z przejściem do części mieszkalnej

 

Planowane pomieszczenia:

- kuchnia

- jadalnia

- salon

połączone w jedną funkcjonalną całość

- sypialnia + garderoba

- pokój dziecięcy x 2

- pokój dodatkowy (gabinet)

- łazienka

- ubikacja

- pomieszczenie techniczne wraz z mini warsztatem

- pralnia/suszarnia

- spiżarka?

- garaż wraz z pomieszczeniem magazynowo - gospodarczo - technicznym

- wiatrołap

 

 

Proponowane usytuowanie, przybliżone wymiary budynku na działce w załączniku.

Czarny pogrubiony to obrys granicy działki, zielony linia zabudowy, czerwony bryła budynku wraz z garażem i niebieski taras.

 

Oczywiście są to póki co pierwsze przymiarki, ale od czegoś trzeba zacząć. W kolejnych postach postaram się wrzucić proponowane rozplanowanie układu pomieszczeń w domu.

 

Póki co czekam na odzew w postaci podpowiedzi, rad i krytyki (konstruktywnej)

 

 

mapka1 - Kopia.jpg mapka2 - Kopia.jpg

Edytowane przez brencik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a dlaczego pionowo a nie poziomo dom?

 

WZ.

Obecnie szerokość zabudowy 16 m, w planie mam już 18 m na moich rysunkach. Nie sądzę że da radę zwiększyć do 24 m.

Powierzchnia zabudowy też w WZ jest 200 m2, potrzebuję około 250 m2 :cry:

 

No i na dodatek ściana północna, która ma być bez okien, dziwnie by wyglądała przy szerokości kilkunastu m. Trudno też zagospodarować we wnętrzu logicznie pomieszczenia w tym wypadku, jakiś pokój musiałby być bez okna :)

Edytowane przez brencik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz takie wymagania co do pomieszczeń w domu tak jak piszesz zabudowa pewnie będzie w okolicach 250m2, no chyba że chcesz pokoje po 10m2 to i 4 sypialnie się upchnie na 200m2 zabudowy.

Ja projektu też szukałem kilka miesięcy i w końcu się udało.

Oczywiście że najlepiej jest robić wszystko od nowa ale koszty raz, zawsze coś wyjdzie w trakcie budowy do poprawki dwa, trzy tylko sprawdzony architekt - ile tutaj na forum jest ludzi którzy robili indywidualny i później się okazało że sporo elementów było źle policzonych co trwało bardzo długo - to wszystko zależy od bardzo wielu czynników.

 

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym była na twoim miejscu celowałabym coś w tym kierunku:

a89f6a7877de463cgen.jpg

 

Żeby odciążyć nieco sypialnie dzieci, można szafy na rzadziej używane rzeczy (plecaki) i zabawki (np. używane wspólnie, jak gry planszowe) zrobić w ciągu korytarza (mogą mieć np. 40 cm głębokości)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym była na twoim miejscu celowałabym coś w tym kierunku:

Chyba proporcje wymiarów się troszkę rozjechały :o

 

U mnie po rozpatrzeniu wielu różnych wariantów stanęło na koncepcji następującej:

 

rozkład pomieszczeń.jpg

 

gdzie:

 

1 - pokój dziecięcy

2 - garderoba

3 - sypialnia

4 - pokój dziecięcy

5 - łazienka

6 - pralnia/suszarnia

7 - pokój (gabinet)

8 - WC

9 - spiżarka/schowek

10 - pomieszczenie techniczno - warsztatowe

11 - pokój dzienny zwany przez Januszy salonem

12 - jadalnia

13 - kuchnia

14 - wiatrołap

15 - garaż

16, 17 - pomieszczenia magazynowo - gospodarczo - techniczno -warsztatowe

Edytowane przez brencik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mój rysunek to szybki schemat w paincie a nie projekt.

 

Kuchnia z bezpośrednim oknem na południe może być nieprzyjemna w użytkowaniu latem.

 

Mój nawet nie jest w paincie a jednak udało mi się zachować proporcje realnych wymiarów nie tworząc "tramwaju" :jawdrop:

No i nigdzie nie pisałem że to projekt. To tylko "Wstępne założenia koncepcyjne do planowanego projektu domu jednorodzinnego" :yes:

 

Na twoim rysunku kuchnia też jest od południa i w tej konfiguracji działki niestety inaczej się praktycznie nie da.

 

Kombinuję jeszcze nad położeniem poziomym budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • 3 weeks później...
  • 1 month później...
  • 3 weeks później...
  • 1 month później...
  • 3 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...