Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją a ogrzewacze gazowe typu Mora


Recommended Posts

Witam,

Jest wiele tematów odnośnie WM, ale nigdzie nie znalazłem odpowiedzi na pytanie czy można ją stosować w mieszkaniu, w którym do ogrzewania służą ogrzewacze gazowe z zamkniętą komorą spalania i wyrzutem spalin przez ścianę. Jeśli można to czy są jakieś warunki, które muszą zostać spełnione?

Załączam szkic mieszkania. Czerwone kreski to piecyki, a X to kuchenka gazowa.

 

Bez tytułu111.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Urządzenia gazowe z zamkniętą komorę spala-

nia, przez co rozumie się urządzenia typu C, mogą być

instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, nieza-

leżnie od rodzaju występującej w nich wentylacji, pod

warunkiem zastosowania koncentrycznych przewo-

dów powietrzno-spalinowych, z zachowaniem wyma-

gań § 175

 

Problem w tym, że nie wszyscy kominiarze owe paragrafy znają ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że nie wszyscy kominiarze owe paragrafy znają ;)

Kominiarze nie mają również uprawnień do kontrolowania wentylacji mechanicznej (tylko projektant z odpowiednimi uprawnieniami). Więc jeśli masz WM, to w ogóle nie powinieneś rozmawiać z kominiarzem. Ja też walczyłem z kominiarzem (odpaliłem mu 30 zł za badanie), zarządem wspólnoty. Wszyscy oni ani nie znają przepisów, a tym bardziej nie rozumieją co w tych przepisach jest napisane. Kominiarz ma tylko uprawnienia do kontrolowania wentylacji grawitacyjnej.

 

Prawo budowlane Art.62:

6. Kontrolę stanu technicznego przewodów kominowych, o której mowa w ust. 1 pkt 1 lit. c, powinny przeprowadzać:

1) osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim - w odniesieniu do przewodów dymowych oraz grawitacyjnych przewodów spalinowych i wentylacyjnych;

2) osoby posiadające uprawnienia budowlane odpowiedniej specjalności - w odniesieniu do przewodów kominowych, o których mowa w pkt 1, oraz do kominów przemysłowych, kominów wolno stojących oraz kominów lub przewodów kominowych, w których ciąg kominowy jest wymuszony pracą urządzeń mechanicznych.

 

Wracając do Twojego przypadku. Są dwie różna sprawy: przepisy i bezpieczeństwo. Z przepisami wydaje się ok. Teraz kwestia bezpieczeństwa: piece są z zamkniętą komorą spalania, to już jest bardzo bezpiecznie. Jeszcze bezpieczniej gdyby były z przewodami koncentrycznymi (chodzi o to aby powietrze zasysane do piecyka "otaczało" powietrze wydalane). A sugestia jest, abyś w każdym pomieszczeniu gdzie jest taki piec dał mierniki tlenku węgla. U mnie przy piecu z zamkniętą komorą spalania taki czujnik wskazywał zawsze 0 (zero). A przy piecu z otwartą komorą czasem wahał się w okolicy 10-30 ppm (alarm jest od 100 ppm).

Edytowane przez Lew2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...