Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Salon z aneksem 40m, płyta gazowa i wentylacja


Recommended Posts

Dzień dobry,

Mam pytanie do specjalistów odnośnie założenia płyty gazowej w mieszkaniu w domku jednorodzinnym.

Niezależne mieszkanie w domu jednorodzinnym. Salon z aneksem ok. 40m2 (2 okna) z otwartym przedpokojem 10m2.

Wentylacja mechaniczna (wymuszona wiatrakiem, w kuchennym rogu pomieszczenia) jest to jedynie spiro wyprowadzone na zewnątrz budynku.

Mam płytę elektryczną której mam już dość. Nie wygodnie się na niej gotuje i generuje duże rachunki.

Chciałbym zainstalować płytę gazową 4 palnikową na gaz butlowy.

 

Czy jest to bezpieczne w tym konkretnym przypadku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale masz płytę elektryczną, taką żarzącą się, ceramiczną? To lepiej zmień na indukcyjną.

A jak już koniecznie chcesz gaz. To powiedz czy wentylacja w tych pomieszczeniach salon i kuchnia jest mechaniczna czy grawitacyjna? Piszesz "wentylacja mechaniczna w rogu", ale domyślam się, że jest to wyciąg okapu? Jaka jest wentylacja w Twoim budynku bo jakaś musi być (grawitacyjna, mechaniczna, lub hybrydowa). Czy ta rura "spiro" (podejrzewam, że rura jest "flex", ale wszyscy mówią na flex: "spiro") jest jedyną wentylacją w tych pomieszczeniach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym mieszkaniu (zostało wydzielone osobno od całości domu) nie ma grawitacyjnej wentylacji. Tutaj jest tylko właśnie to "spiro" wyprowadzone na zewnątrz budynku i to nie w pionie bo nie było takiej możliwości a w poziomie, dlatego jest dodatkowo wsadzony w to wentylator który jest uruchamiany włącznikiem na ścianie. I tak, jest jedyna wentylacja w tym mieszkaniu + nie do końca szczelne okna :D. Płyta jest stara elektryczna (taka z metalowymi palnikami nagrzewającymi się do wysokiej temperatury)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jest tylko właśnie to "spiro" wyprowadzone na zewnątrz budynku i to nie w pionie bo nie było takiej możliwości a w poziomie, dlatego jest dodatkowo wsadzony w to wentylator który jest uruchamiany włącznikiem na ścianie. I tak, jest jedyna wentylacja w tym mieszkaniu + nie do końca szczelne okna :D.

Wentylator uruchamiany okresowo, tzn. brak jest wentylacji. Przy gazie musi być wentylacja, choćby grawitacyjna, ale działająca non-stop. Jeśli nie włączysz włącznika, to nie masz wentylacji. Musisz rozwiązać problem wentylacji. Albo zdecyduj się na jakiś lokalny rekuperator (i chyba to będzie łatwiejsze), albo grawitacyjna (to wymagałoby pionowych kanałów WG, co pewnie jest nie do przebicia). Od razu mówię (bo ten temat przerabiałem): możesz mieć gaz + (WG lub WM) + wywiew okapu. Wentylacja przy gazie jest konieczna, aby usunąć ewentualne uchodzące resztki gazu przed spaleniem jak i po spaleniu. Mówisz "gaz butlowy": czyli propan-butan cięższy od powietrza, to pewnie trzeba będzie szczeliny na dole drzwi. Ale jak ty chcesz "gaz butlowy", to sądzę że tańsze i bezpieczniejsze będzie grzanie na płycie indukcyjnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wam za odpowiedzi.

Tak, wentylacja w mieszkaniu jest beznadziejna, dlatego rezygnuję z płyty gazowej na propan butan. Wiem, że smród takiego gazu jest okropny a z tak beznadziejną wentylacją to na pewno będzie się pojawiał, dlatego kupię indukcję. Wszystkie gary do wymiany no ale cóż. Najbardziej mi żal rewelacyjnej włoskiej patelni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...