Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rura Sonodec a wylewka?


Recommended Posts

Witam, mam już rozprowadzoną instalacje do reku na poddaszu, niepokoi mnie jedynie przewód sonodec (miękki), który idzie do dużej skrzynki, czy jak wyleje posadzke na strychu to go nie zgniecie i tym samym przestanie działać wentylacja? Jak to rozwiązać. Styropian mam zaplanowany 8cm + 10 cm + 10 cm. Czy dokładne obłożenie styropianem i zrobienie daszku ze styropianu nad rurą zda egzamin? Z góry dzięki za odpowiedzi, nie daje mi to spokoju.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jego specjalnie nie ocieplam, po prostu cała instalacja jest rozprowadzona na nieużytkowym poddaszu, na to pójdzie warstwa ocieplenia 28 cm i wylewka pewnie około 5 cm. To, że ma zerową wytrzymałość już zdązyłem się zorientować, nie wiem tylko czy jest możliwość takiego zabezpieczenia tego przewody w warstwie styropianu, żeby wylewka mu nic nie zrobiła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy jest możliwość takiego zabezpieczenia tego przewody w warstwie styropianu, żeby wylewka mu nic nie zrobiła.

 

A jaka grubość płyty styropianowej na to wejdzie? Pewnie możesz dać jakąś sklejkę jeszcze dla wzmocnienia na czas robienia wylewki. Bo jak wylewka zwiąże, to przeciez to płyta betonowa i się nie zapadnie w tym miejscu - problemem może być jak majster tam nadepnie, a tam tylko np. 8cm styropianu o szerokości 20cm. Raczej się to pod nim zapadnie - nawet, jak dasz XPS czy EPS200.

Ale fundujesz sobie większy problem - ile nad tym przewodem będziesz miał izolacji? Powinno być minimum 20cm. Tu będzie ci dużo ciepła uciekało a nawiewy i wywiew będą się wychładzały. A tego najgorszym efektem (IMO nawet gorszym niż uciekające PLN) będzie wykraplanie się tam wody.

 

Zrób połączenie na odpowiednio wyliczonej ilości (o podobnym polu powierzchni przekroju) peflex czy innej niskiej rurze żeby zostało wystarczająco wysokości na termoizolację.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rura jest dana po to by tlumic ewentualne halasy w instalacji. Ona sama w sobie jest juz dobrze ocieplona a nad nia bedzie jeszcze 12 cm styropianu. Lacznie na stropie bedzie 28 cm, wszedzie jest rozprowadzone tymi rurami flex zielonymi, jedynie do tych duzych skrzynek rozdzielczych jest doprowadzona ta rura sonodec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ona sama w sobie jest juz dobrze ocieplona

 

2,5cm to nie jest dobre ocieplenie. To jest złudzenie ocieplenia.

 

a nad nia bedzie jeszcze 12 cm styropianu.

 

14,5 cm łącznie to ciągle za mało. Tym bardziej, że w widać, że sonodec przecina się z pe-flexem. Tam wejdzie tyle co nic. Skrzynki rozdzielcze też nędznie izolowane. Pamiętaj, że tędy będą przepływały ogromne ilości powietrza które straci temperaturę w obydwie strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pół centymetra materiału 0,029 W/mK to dalej tyle, co nic. Promieniowanie cieplne nie rozchodzi się w styropianie ani wełnie, więc alu nie ma co odbijać.

 

Cudów nie ma. Jakby dało się kilkoma centymetrami załatwić izolację, to nie byłoby standardem 15-20 cm izolacji murów i 30-40 dachów i stropów.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2,5cm to nie jest dobre ocieplenie. To jest złudzenie ocieplenia.

To ocieplenie wystarczające. Ma zapobiegać kondensacji i sprawdza się w 100%.

 

Jeżeli rury nawiewu i wywiewu będą prowadzone w strefie ciepłej to nie wymagają żadnej izolacji.

Rury czerpni i wyrzutni w strefie ciepłej muszą być bardzo mocno izolowane.

Rury nawiewu i wywiewu w strefie zimnej - gruba izolacja.

Rury czerpni i wyrzutni w strefie zimnej typu strych bez okien. Czerpnia bez izolacji, wyrzutnia z cienką izolacją. W strefie zimnej typu piwnica - izolowane np. 5 cm. wełny.

Edytowane przez JanWerbinski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poddasze będzie nieużytkowe więc nie wiem czy uważać to za strefe ciepłą czy zimną. Rekuperator będzie w pomieszczeniu gospodarczym a przewody nawiew/wywiew widać jak są poprowadzone na zdjęciach. Nie daje mi to spokoju, nie chce spieprzyć czegoś, czego później nie da się poprawić. Wydawało mi się, że 28 cm styropianu to już w miare ok izolacja.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli musiałbym mieć około 50 cm styropianu bo skrzynki rozdzielcze jak kojarze to mają 22 cm... Takie rozwiązanie niestety odpada, nie ma technicznej możliwości ani finansowej. Czyli pozostanie mi się pogodzić ze stratami ciepła w tych miejscach, mam nadzieję, że nie będą to wielkie straty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli pozostanie mi się pogodzić ze stratami ciepła w tych miejscach, mam nadzieję, że nie będą to wielkie straty

 

Oczywiście wychładzanie do przyjemnych dla kieszeni nie należy.

Ale IMO jeszcze większy problem to towarzyszące schładzaniu wywiewu skraplanie pary wodnej. Przy dobrze zrobionej instalacji wychładzanie następuje dopiero w rekuperatorze który jest do tego przystosowany i kondensat odprowadza do kanalizacji. W przypadku Sonodec woda sobie przez perforację wsiąknie w wełnę. Ciepło, wilgotno - tylko czekać na pojawienie się życia. Niby to tylko wywiew. Ale na pewno chcesz tego?

 

Ja bym szukał sposobu na dobrą izolację przewodów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uda mi się upchnąc jeszcze dodatkowo 4 cm więc ogólnie będzie 32 cm styropianu, nad rurami sonodec będzie około 15 cm, nad skrzynkami rozdzielczymi około 10 cm, nad skrzynkami rozprężnymi około 22 cm. Więcej już nie upchnę bo nie zmieszczę wylewki. Czy taka izolacja będzie w miare ok ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...