Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie buforem z grzałkami elektrycznymi?


norbbii

Recommended Posts

Witam

Czytania 6m-cy i głowa ciut mądrzejsza ale i też małe ogłupienie.

Jedni wolą tak zaś zachwilę inni to krytykują itd.

Ja wreszcie podjąłem decyzję i zakupiłem bufor 1000l plus 3grzałki po 6kw do tego cwu 300l z wężownicą na solary i grzałka 3kw.

I takie coś będę instalował u siebie.

W przyszłym roku panele pv 9.8kw z grantu.

Latem będzie chodził cwu na solarach a zimą bufor na grzałkach i cwu.

Pomieszczenie niecałe 120m piętrowe.

Ogrzewanie tylko grzejniki z głowicami elektronicznymi.

Taryfa g12w i dopiero co złożyłem wniosek o podniesienie obciążenia do bodajże 63ampery do tej pory było 20,6.

W domu wszytko na prąd.

Grzałki chce sterować pogodowką plus aby chodziły w taniej taryfie.

Od poniedziałku ruszam z demontażem starego kotła oraz cwu plus remont kotłowni , kafelki, powiększenie drzwi i cała reszta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 283
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam

Czytania 6m-cy i głowa ciut mądrzejsza ale i też małe ogłupienie.

Jedni wolą tak zaś zachwilę inni to krytykują itd.

Ja wreszcie podjąłem decyzję i zakupiłem bufor 1000l plus 3grzałki po 6kw do tego cwu 300l z wężownicą na solary i grzałka 3kw.

I takie coś będę instalował u siebie.

W przyszłym roku panele pv 9.8kw z grantu.

Latem będzie chodził cwu na solarach a zimą bufor na grzałkach i cwu.

Pomieszczenie niecałe 120m piętrowe.

Ogrzewanie tylko grzejniki z głowicami elektronicznymi.

Taryfa g12w i dopiero co złożyłem wniosek o podniesienie obciążenia do bodajże 63ampery do tej pory było 20,6.

W domu wszytko na prąd.

Grzałki chce sterować pogodowką plus aby chodziły w taniej taryfie.

Od poniedziałku ruszam z demontażem starego kotła oraz cwu plus remont kotłowni , kafelki, powiększenie drzwi i cała reszta

Ustrojstwa do grzania skomplikowane niczym stacja kosmiczna MIR i tyle pewnie też kosztuje, zamiast raz taniej i konkretniej.

Ale człowiek to nie odgadnione stworzenie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czytania 6m-cy i głowa ciut mądrzejsza ale i też małe ogłupienie.

Jedni wolą tak zaś zachwilę inni to krytykują itd.

Ja wreszcie podjąłem decyzję i zakupiłem bufor 1000l plus 3grzałki po 6kw do tego cwu 300l z wężownicą na solary i grzałka 3kw.

I takie coś będę instalował u siebie.

W przyszłym roku panele pv 9.8kw z grantu.

Latem będzie chodził cwu na solarach a zimą bufor na grzałkach i cwu.

Pomieszczenie niecałe 120m piętrowe.

Ogrzewanie tylko grzejniki z głowicami elektronicznymi.

Taryfa g12w i dopiero co złożyłem wniosek o podniesienie obciążenia do bodajże 63ampery do tej pory było 20,6.

W domu wszytko na prąd.

Grzałki chce sterować pogodowką plus aby chodziły w taniej taryfie.

Od poniedziałku ruszam z demontażem starego kotła oraz cwu plus remont kotłowni , kafelki, powiększenie drzwi i cała reszta

 

Pewniejszy byłby kominek z dgp plus kamerdyner. A najlepszy, dobry piec i czuła żona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie dziś i jutro ostatnie palenie w kotle.

W poniedziałek remonty plus sprzedaż tego co mi pozostało.

Kocioł Defro Optima 12kw plus dmuchawa i czopuch oraz sterownik k3p zpid idzie od razu w poniedziałek.

Cwu też w poniedziałek.

Zostaną dwie pompy zawór czterodrogowy z siłownikiem elektrycznym afrisso plus regulator pokojowy spk lux Defro oraz trochę czujek.

Tak jak ktoś wyżej napisał nie chce mi się już kotłowania i wszytko inne co z tym związane.

Zdaję sobie sprawę że będzie drożej ale wygoda też ma swoją cenę

Teraz za oknem sypie lekki śnieżyk i 2st temp na zewnątrz także pora iść rozpalić od góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głównie dla tego że wszystko w jednym kosztuje zdrowo.

Do tego uważam że w ten sposób automatycznie zmniejszę sprawność bufora gdyż częściej będzie wychładzany i napewno mniej ilościowo wody pójdzie na grzejniki.

Mam tylko grzejniki.

Następnie na dachu mam tylko dwa panele solary i ogrzewać nimi tak duży bufor mija się z celem.

Bufora chce tylko używać zimą i tylko aby ogrzewał grzejniki.

Trzy grzałki po 6kw po to aby czasami nie zabrakło czasu w taniej taryfie na zagrzanie bufora.Oraz umieszczenia ich na odpowiednich wysokościach. Szybsze zagrzanie góry i tym samym szybciej cieplej na grzejnikach.

300l cwu grzałka 3kw na zimę a latem sprawę załatwią solary.

Grzałki chce spiąć szyną din z podlicznikiem i stycznikiem tak aby grzałki załączały się tylko w drugiej taryfie

Pompa np sterowana za pomocą elektroniki Salus lub coś innego.

Tak sobie to wymyslilem.

Mam nadzieję że będzie oki.

Instalacja cała w miedzi. Na grzejnikach elektroczne głowice z regulacją temperatury nawet na każdy dzień osobno.

W sumie grzejników jest 11szt.

Aktualnie jak pale w Defro to za zaworem temperatura zasilania grzejników Wacha się od 38-45st .

W mocne mrozy sięgało 50st ale to żadko i wystarczało.

Na jednym załadunku ekogroszku w gorniaku 20kg przy takiej jak dziś temp to na 20h wystarczało.

Ale dość mam tej kotłowni i robię tak a nie inaczej.

Do tego w przyszłym roku pv 9.8kw z Grantu z warunkiem min wymiany starego kotła na eko poza węglem.

Gazu u mnie nie ma.

Pompy odrzucilem z różnych względów.

 

 

 

Dom niecałe 120m2 czterech domowników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic drożej nie wyjdzie a ponadto ma racjonalnie rozłożony układ.

Juras44 potrzebuje wysokotemperaturowe źródło ciepła bo ma grzejniki a nie podłogowe, a CWU by mu zabierała tą energię.

Z tego powodu rozdziela to na dwa niezależne elementy. Dodatkowo uzyskuje dużą większą pojemność układu której nie uzyska z jednym zbiornikiem.

Jedynie co to przyjmuje za dużą moc grzałek dla CO , 12KW by w zupełności wystarczyło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam

Jestem już wreszcie po modernizacji kotłowni.

Modernizacja to mało powiedziane.

Przebudowa kompletna.

Wszystko stare usunięte łącznie z drzwiami tynkiem okablowaniem kaflami.

Wszystko na nowo położone plus ocieplenie podłoża 20cm styropian siatka i około 10cm betonu. Na to kafle. Ściany również w kaflach łącznie z kominem. Nowe oświetlenie itd.

Udało się wcisnąć cwu 300l z jedną wężownicą zasilaną solarami z nowym glikolem.CWU zimą zasilane będzie zamontowaną grzałką 3kw.CWU odpowiedzialne jest tylko za wodę bierzącą. Ogrzewanie domu zrobiłem osobnym 1000l buforem który o dziwo z wielkim trudem udało się też zmieści.Bufor zasilany 3grzalkami po 6kw.

Sercem sterowania bufora jest rozdzielnia w której mam stycznik sterowany zegarem ustawionym w tzw taryfie g12w.

Wodę z bufora rozprowadza pompa grunfosd alfa2.

Odbierająca komendę z regulatora pokojowego bezprzewodowego też ustawionego w g12w.

W czwartek instalacja została uruchomiona.

Woda w buforze miała około 10st.C

Zagrzanie bufora do 50st C na samym dole zajęło 3h. W tym czasie grzałki pochłonęły niecałe 45kwh.I tak na początku sobie testowalem.Niesamowicie bardzo szybko są nagrzane grzejniki w pomieszczeniach.

Aktualnie zjechałem temp 40stC na buforze i tak teraz testuję.

W związku z tym iż mam trzy grzałki to głównie załącza się tylko ta ostatnia i podgrzewa do 40stC bardzo krótko pozostałe a szczególnie ta najwyżej praktycznie jest na czuwaniu.

Także przez 2,5dnia testowania stabilna jest temp 40stC.A na górze bufora i po srodku jest jakieś 45st i poszło mi około 70kwh do tej pory w g12w.

Z tego widać wyraźnie że uruchomienie instalacji pochłonęło najwięcej energii elektrycznej.Teraz kiedy już woda w buforze jest dużo cieplejsza to utrzymanie temperatury j/w w ciągu doby pochłania około 30kwh.

Także tak teraz mam u siebie i tak będę grzał w zimie.

A w przyszłym roku instalacja pv 9,8kw na dotację.

Zresztą ta kotłownia to wstęp pod solary z dotacją.

Zobaczymy jak będzie się to spisywało.

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam...

...Wodę z bufora rozprowadza pompa grunfosd alfa2.

Odbierająca komendę z regulatora pokojowego bezprzewodowego też ustawionego w g12w.

...

Nie rozumiem tego. Pompa obiegowa CO (bo chyba o tym piszesz) ma się załączać w zależności od temperatury w domu, bez względu na porę dnia. Tylko grzałki mają grzać w taniej strefie i one muszą być dostosowane czasowo do G12w.

Nie wiem jak masz to zrobione, ale z twojego wpisu zrozumiałem, że woda prosto z bufora jest puszczana na grzejniki, a powinna być przez zawór 3D. Za pomocą zaworu 3D powinieneś sterować temperaturą grzejników, a temperatura w buforze powinna być na tyle wysoka, żeby starczyło energii cieplnej na czas, gdy grzałki są wyłączone czyli w strefie "drogiej" taryfy G12w

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperaturą grzejników steruje głowicami elektronicznymi plus regulator pokojowy który steruje pompą CO.

Nie mam zaworu 3d. Mam proste ogrzewanie bufor jest tylko podłączony pod grzejniki i nic więcej.

Osobno mam CWU zasilane solarami 8 grzałka 3kw na zimę.

Bufor ładowany jest w taryfie g12w do określonej temp i kiedy regulator pokojowy zgłosi niedogrzania wtedy załącza pompę i następuje rozładowywanie bufora ale do momentu złapania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero co wróciliśmy od znajomych.

W salonie temp 19,8st Gdyż regulator ustawiony byl na 19,5stC.

Żona mówi że trochę chłodno to ustawiłem na 21,6stC i niecałe 10minut i temp uzyskana.

Mega szybko reakcja na ogrzanie.

Bufor naładowany do 45stC na górnej grzałce i grzejniki bardzo szybko stały się gorące.

W tym czasie załączyła się dolna grzałka na jakieś 5minut i dojrzała do 40stC dół.

Naprawdę mega szybko jest ciepło w domu.

Nie trzeba tak długo czekać jak przy kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperaturą grzejników steruje głowicami elektronicznymi plus regulator pokojowy który steruje pompą CO.

Nie mam zaworu 3d. Mam proste ogrzewanie bufor jest tylko podłączony pod grzejniki i nic więcej...

Jak dla mnie zrobiłeś sobie bardzo niekomfortowe to ogrzewanie. W zimie, gdy będzie mroźno, aby energii w buforze wystarczyło na czas gdy grzałki będą wyłączone, bedziesz musiał ustawić wysoką temperaturę. Może 60, a moze 70*C. I taka temperatura bedzie na grzejnikach. Głowice termostatyczne mają "pilnować" temperatury w pomieszczeniu, a nie temperatury grzejników. Jeśli okaże się, że będziesz musiał mieć w buforze 70*C, to co będzie jesli ktoś dotknie się grzejnika? 70*C dość mocno parzy. Kup sobie termostatyczny zawor 3d i załóż na wyjściu z bufora. To niewielki koszt, ale bardzo poprawia komfort w mieszkaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak na bogato to:

zawór 3D z siłownikiem i sterownik który ogarnie ogrzewanie według krzywej grzewczej.

 

Na bogato, ale i najbardziej komfortowo to :

regulatory strefowe z siłownkami na kazdym grzejniku

zawór termostatyczny na wyjsciu z bufora.

 

Wtedy mamy regulacje ciągła temperatury w kazdym pmieszczeniu i najwiekszy komfort., sterowanie krzywą grzewczą to tylko połsrodek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...