Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie buforem z grzałkami elektrycznymi?


norbbii

Recommended Posts

Dzień dobry wszystkim.

Mam problem i może ktoś mi doradzi. Kupiłem przez internet grzałki do bufora. Po dość długim oczekiwaniu przyszła paczuszka, a w niej grzałki, ale nieco pogięte. Załączam zdjęcia obrazujące problem. Reklamować i zwracać, czy nie przejmować się, montować i grzać?

 

9bf40ca4fb1a08cbmed.jpg

 

d0d2c2c5d5dbbc3bmed.jpg

a8d5877786d30229gen.jpg

Edytowane przez gondoljerzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
  • Odpowiedzi 283
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam wszystkich na forum,

 

nawiązując do postów odnośnie opłacalności grzania buforem oraz wypowiedzi innych osób o wyższości w tym względzie pompy ciepła, chciałbym zrozumieć gdzie robię błąd w obliczeniach, ponieważ wg mnie pompa ciepła w stosunku do grzania prądem się nie opłaca.

Jestem na etapie zbierania informacji o budowie domu i przygotowania do wyboru projektu i szukam rozwiązań w zakresie ogrzewania.

 

Biorąc pod uwagę następujące założenia:

- dom około 130-150 mkw użytkowych WT2021

- wszędzie wodna podłogówka

- C.O - 5500 kWh (osoby tu pisząca maja niższe wyniki)

- C.W.U - 3000 kWh

- ceny energii na dziś 0.8/0.38 zł (najdroższe jakie znalazłem)

 

Po rozmowach ze znajomymi, którzy otrzymali oferty od instalatorów na pompy ciepła PW w roku 2021 to koszt całości C.O i C.W.U to około 28-33 k zł. Tutaj link do cen zestawów użytkownika forum sprzedającego pompy, gdzie ceny się pokrywają - http://cncpompyciepla.pl/promocyjne-zestawy/

Patrząc na cenę gruntówki od firmy Konceptus mamy 33-38 k za całość - https://konceptus.com.pl/zestawy/

 

Patrząc na instalację typu bufor ciepła:

- bufor 500-800 l wykonany przez zakład ślusarski oraz ocieplenie - 3500 zł - przykład https://www.p2ar.pl/oferta/zbiorniki-buforowe/

- zbiornik CWU 200l - tutaj nie wiem jaki będzie dobry ale powiedzmy 2000 zł - przykład https://www.sklepbaterie.pl/p/44603/biawar-24391

- grzałki, pompki, naczynia itp. - 2500 zł

- robocizna 3000 zł

W sumie mamy około 11 k zł.

 

Czyli różnica to jest około 17-27 k zł

 

Korzystając z arkusza z pierwszego posta tego wątku

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?148452-Pompa-ciep%C5%82a-CZY-elektryka-WEJD%C5%B9-I-POLICZ-SAM

i biorąc pod uwagę że oba rozwiązania mamy w taniej taryfie oraz nie wliczając kosztów przeglądów pompy najlepszy rezultat jaki mi wyszedł to stopa zwrotu na poziomie 10 lat. Biorąc pod uwagę moją lokalizację (Enea) bliżej mi do 13 lat.

 

Jako, że jestem laikiem w tym temacie i po prostu czytam forum :) chciałbym dowiedzieć się gdzie robię błąd i dlaczego gubię te "opłacalność" pomp ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich na forum,

 

nawiązując do postów odnośnie opłacalności grzania buforem oraz wypowiedzi innych osób o wyższości w tym względzie pompy ciepła, chciałbym zrozumieć gdzie robię błąd w obliczeniach, ponieważ wg mnie pompa ciepła w stosunku do grzania prądem się nie opłaca.

Jestem na etapie zbierania informacji o budowie domu i przygotowania do wyboru projektu i szukam rozwiązań w zakresie ogrzewania.

 

Biorąc pod uwagę następujące założenia:

- dom około 130-150 mkw użytkowych WT2021

- wszędzie wodna podłogówka

- C.O - 5500 kWh (osoby tu pisząca maja niższe wyniki)

- C.W.U - 3000 kWh

- ceny energii na dziś 0.8/0.38 zł (najdroższe jakie znalazłem)

 

Po rozmowach ze znajomymi, którzy otrzymali oferty od instalatorów na pompy ciepła PW w roku 2021 to koszt całości C.O i C.W.U to około 28-33 k zł. Tutaj link do cen zestawów użytkownika forum sprzedającego pompy, gdzie ceny się pokrywają - http://cncpompyciepla.pl/promocyjne-zestawy/

Patrząc na cenę gruntówki od firmy Konceptus mamy 33-38 k za całość - https://konceptus.com.pl/zestawy/

 

Patrząc na instalację typu bufor ciepła:

- bufor 500-800 l wykonany przez zakład ślusarski oraz ocieplenie - 3500 zł - przykład https://www.p2ar.pl/oferta/zbiorniki-buforowe/

- zbiornik CWU 200l - tutaj nie wiem jaki będzie dobry ale powiedzmy 2000 zł - przykład https://www.sklepbaterie.pl/p/44603/biawar-24391

- grzałki, pompki, naczynia itp. - 2500 zł

- robocizna 3000 zł

W sumie mamy około 11 k zł.

 

Czyli różnica to jest około 17-27 k zł

 

Korzystając z arkusza z pierwszego posta tego wątku

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?148452-Pompa-ciep%C5%82a-CZY-elektryka-WEJD%C5%B9-I-POLICZ-SAM

i biorąc pod uwagę że oba rozwiązania mamy w taniej taryfie oraz nie wliczając kosztów przeglądów pompy najlepszy rezultat jaki mi wyszedł to stopa zwrotu na poziomie 10 lat. Biorąc pod uwagę moją lokalizację (Enea) bliżej mi do 13 lat.

 

Jako, że jestem laikiem w tym temacie i po prostu czytam forum :) chciałbym dowiedzieć się gdzie robię błąd i dlaczego gubię te "opłacalność" pomp ciepła.

Wg obowiązujących warunków technicznych i wskaźnika EP nie dostaniesz pozwolenia na budowę jak będziesz chciał grzać wg projektu bufor prądem z sieci. A żeby uzyskać EP trzeba uwzględnić drugie eko źródło ciepła jak biomasa, czy energia z słońca, wiatru, powietrza czy wody. Czyli koszty dodatkowe do bufora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam, że w jednym i drugim wariancie będzie klimatyzacja i na podstawie tego uda się ogarnąć PNB.

Przyjmując jednak, że się nie uda to trzeba dorzucić kozę - liczę ze wszystko razem to będzie 4 k zł

W innym wątku dowiedziałem się, że gruntówka od Konceptusa kosztuje 33 k przy korzystnej glebie, więc pewnie bliżej 40 k przy gorszych warunkach.

 

Finalnie mamy 15 k vs 30 k vs 40 k

 

Teraz dla Enei prąd vs pc pw mam mniej więcej 9 lat zwrotu

Edytowane przez pablopikaso
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pablopikaso

Grzeję trzeci rok i nie zamienił bym bufora z grzałką na pc gdyż u mnie ta różnica jest akceptowalna jeżeli chodzi o koszt (patrz stopka)

Mniej więcej dobrze liczyłeś koszty i różnicę, więc masz ku temu odpowiednią wiedze by przyjąć najbardziej rozsądny sposób.

Inną sprawą są czynności formalne ale to musisz ogarnąć lokalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam, że w jednym i drugim wariancie będzie klimatyzacja i na podstawie tego uda się ogarnąć PNB.

Przyjmując jednak, że się nie uda to trzeba dorzucić kozę - liczę ze wszystko razem to będzie 4 k zł

W innym wątku dowiedziałem się, że gruntówka od Konceptusa kosztuje 33 k przy korzystnej glebie, więc pewnie bliżej 40 k przy gorszych warunkach.

 

Finalnie mamy 15 k vs 30 k vs 40 k

 

Teraz dla Enei prąd vs pc pw mam mniej więcej 9 lat zwrotu

 

Nie uwzględniasz jeszcze jednego ważnego parametru. Czy masz własne pieniądze na droższą instalację, czy musisz pożyczyć.

Jeżeli zakup zwróci Ci się w ciągu 8-9 lat i masz na to pieniądze to bym inwestował. A jeżeli musisz pożyczyć to bym nie ryzykował, bo aktualnie mamy stopy procentowe kredytów na nie naturalnie niskim poziomie i na 100% w ciągu kilku lat znacznie wzrosną (patrz inflacja). Aktualnie mamy niską stopę bazową i wysokie marże banków, jeżeli stopy bazowe wrócą do poziomów choćby inflacji to całkowite oprocentowanie będzie bardzo wysokie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8-9 lat miało by sens przy pompie gruntowej, gdzie żywotność ocenia się na 25-30 lat. Dla pompy powietrze/woda to już dyskusyjne. Jest trochę sprowadzanych z zachodu używanych pomp na portalach aukcyjnych. Urządzenia właśnie ośmio, dziesięcio, nastoletnie. Z jakiegoś powodu poprzedni właściciele z nich zrezygnowali.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8-9 lat miało by sens przy pompie gruntowej, gdzie żywotność ocenia się na 25-30 lat. Dla pompy powietrze/woda to już dyskusyjne. Jest trochę sprowadzanych z zachodu używanych pomp na portalach aukcyjnych. Urządzenia właśnie ośmio, dziesięcio, nastoletnie. Z jakiegoś powodu poprzedni właściciele z nich zrezygnowali.

Od marca 2013 śmigam na pompie p-w.

Zużycie do tej pory na c.o+cwu to na dzisiaj tyle:

20210619_024437_copy_1512x2016.jpg

Grzejąc grzałką, byłoby to razy 3 conajmniej.

 

Sprzedawać kurę, która znosi złote jajka ?

Nie widzę potrzeby :)

Edytowane przez Arturo1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Sprzedawać kurę, która znosi złote jajka ?

Nie widzę potrzeby "

 

Ja to rozumiem.

Zastanawiam się skąd bierze sie tyle "używanych" pomp ciepła na różnych portalach.

Zamienili kury z jaj złotych na diamentowe?

:lol:

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...
Zakładam, że w jednym i drugim wariancie będzie klimatyzacja i na podstawie tego uda się ogarnąć PNB.

Przyjmując jednak, że się nie uda to trzeba dorzucić kozę - liczę ze wszystko razem to będzie 4 k zł

W innym wątku dowiedziałem się, że gruntówka od Konceptusa kosztuje 33 k przy korzystnej glebie, więc pewnie bliżej 40 k przy gorszych warunkach.

 

Finalnie mamy 15 k vs 30 k vs 40 k

 

Teraz dla Enei prąd vs pc pw mam mniej więcej 9 lat zwrotu

 

Generalnie nawet jedna klimatyzacja stosowana do grzania powinna jeszcze bardziej wydłużyć czas zwrotu. Pomieszczenia dla bufora i pompy nie będą różniły się wielkościami wiec na etapie projektowania nie musisz się decydować na 100% na dany system. Pojawiają się różne programu gminne, ministerialne i może uda się coś ugrać. Nie neguje abolutnie żadnego rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Cześć. Jestem na etapie budowy parterówki 130m2 powierzchni użytkowej. Dom na płycie fundamentowej o grubości 22cm na styropianie 20 cm, na podłodze 20 cm styropianu i 5cm wylewka anhydryt z zatopioną podłogówką wodną, ściany silka 24 + styropian grafit 25cm, strop tervia wełna 50cm. Poddasze nieużytkowe i nieogrzewane. Rekuperacja z odzyskiem ciepła. Okna w warstwie izolacji 3 szybowe, największe przeszklenia skierowane na południe i zachód. Czy mogli byście mi doradzić w kwestii bufora ciepła do takiego domu, rozważam 1000 l bufor zasilany grzałkami 7,5 kw i 3 kw. Osobno c.w.u 200l grzałka 2kw + wężownica do kolektorów.

Pozdrawiam serdecznie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Witam mam pytanie posiadam fotowoltaike 10 kwp i piec na eko groszek myślę na zmianą ogrzewania na prąd ( pięć elektryczny lub bufor ciepła z grzałkami ) stary dom 130m2 tylko gdzejniki ocieplony stropian 10cm dach wełna 18 cm 4 tony eko groszku na sezon i chciałbym się dowiedzieć co by było lepsze i jakie koszta modernizacji i jakie koszta ogrzewania takim piecem lub buforem może ktoś pokaże jakie miał zużycie prądu na rok grzanie plus cwu i normalne użytkowanie

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam pytanie posiadam fotowoltaike 10 kwp i piec na eko groszek myślę na zmianą ogrzewania na prąd ( pięć elektryczny lub bufor ciepła z grzałkami ) stary dom 130m2 tylko gdzejniki ocieplony stropian 10cm dach wełna 18 cm 4 tony eko groszku na sezon i chciałbym się dowiedzieć co by było lepsze i jakie koszta modernizacji i jakie koszta ogrzewania takim piecem lub buforem może ktoś pokaże jakie miał zużycie prądu na rok grzanie plus cwu i normalne użytkowanie

 

Pozdrawiam

 

Taką ilością pv, to nie dasz rady.

Zakładając że masz węgiel 24MJ i sprawności kotła na poziomie 65%, wychodzi, że z 4 ton groszku masz 17300kWh.

Tyle.

Nawet przy super dbaniu o kocioł i jego super sprawności, można założyć 80% sprawności, co nie jest realne.

Wtedy te 10kWp, to lipa.

Potrzebujesz ponad 20tys kWh

Mam nadzieję, że rozwiałem Twoje wątpliwości.

Instalatorzy pv, brak słów.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...