Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ocena badania kamerą termowizyjną - prośba o pomoc


Recommended Posts

W jednym pokoju jest zwykle zimniej o 0,5 do 1 st. C. Szukałem przyczyny i zauważyłem, że u dołu jednego okna (patrząc na wprost na zdjęcia tego po lewej stronie) miedzy oknem a parapetem jest wyraźnie zimniej niż w innych oknach.

Zrobiłem więc badanie kamerą termowizyjną. Badanie nie było profesjonalne. Po prostu kolega wziął kamerę z firmy, gdzie używają jej do szukania wycieków w urządzeniach. Nikt z nas nie ma doświadczenia w ocenach budynków kamerą termowizyjną. Nie wiem, Czy ustawienia kamery były dobre itp.

Czy moglibyście zerknąć na te zdjęcia? Wydaje mi się , że okna (a zwłaszcza obrzeża okien są za bardzo czerwone). Mam tak we wszystkich oknach.

Z góry dzięki

FLIR0074.jpg

FLIR0076.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłeś pomiar z zewnątrz przy bardzo wąskim pasmie temperatur od -3 st do +3 st i wyszły Ci bardzo widoczne miejsca ale nie są one powodem do niepokoju. Nie masz typowego promieniowania spowodowanego nieszczelnością ale takiego nie zobaczysz od zewnątrz, musisz powtórzyć badanie tym razem od środka. Jak będziesz mierzył to nakieruj kamerę w trybie pomiaru auto na ścianę w najbardziej stabilnym punkcie tzn tam gdzie obszar jednakowego koloru będzie największy, zmierz temperaturę punktem lasera, ustaw emisyjność na współczynnik e odpowiadający tynkowi ok 0,85, zablokuj tryb auto i przejdź w tryb ręczny zakresu temperatur dla pomieszczenia typowego jest to między 15 a 30 stopni C i wtedy pomierz, przy ramach okien, narożnikach i przy podłodze, szukaj promieniowania o kształcie innym niż obrys tego co mierzysz. Dla nieszczelności powietrznych charakterystyczne są półkoliste nieregularne linie brzegowe - na obrysie okna będziesz miał zamiast linii prostej takie poszarpania różniej wielkości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiary termograficzne w budownictwie powinny byc wykonywane zgodnie z normą

PN-EN 13187 „Właściwości cieplne budynków - Jakościowa detekcja wad cieplnych w obudowie budynku - Metoda podczerwieni”

trzeba równiez uwzglednić własciowści samego detektora to juz zależy od producenta Flir/Testo/Fluke etc.

W wielkim uproszczniu:

- potrzebna jest różnica temperatur wew/zew najlepiej 15C lub wiecej

- przy badnaiu od zewnatrz w dzień wymagane jest pochmurne niebo (nisko zawieszone chmury) rozporszone promieniowanie słoneczne potrafi zaburzyc każdy pomiar niewspominajc już o bezposrednim. W słoneczne dni wogóle nie wykonuje sie badań od zewnątrz w budownictwie - zostaje noc co uniemożliwia wykonanie zdjecia w świetle widzialnym.

- w trakcie badania nie powinno występowac zamglenie, opady deszczu, czy silny wiatr

- powierzchnie powinny byc suche (chyba ze szukamy przecieków) woda ma wysoką pojemnac cieplną i duze ciepło parowania co natychmiast obniza teperature .

- nie należy badać powierzchni o stopniu odbicia wikszym niz emisyjność własna, należą do nich powierzchnie gładkie, wypolerowane tj powierzchcnia metali, szkliwo, szkło, lakiery etc,na takiej powierzchni odbija sie promieniowanie innych obiektów (w tym często operator kamery) dltego przy zmianie kąta obserwacji obraz ulega zmianie

W przypadku okien nie nalezy badać pakietu szybowego. Natomiast można połączenie ramy ze scianą ewntualnie samą rame o ile nie jest to gładkie PCW (PVC).

Przykład przedmuchu w narożniku okna:

1vis.JPG

 

1thermo.JPG

Edytowane przez irtherm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:rolleyes: No nie mówiłem?

Te wszystkie pomiary możecie sobie robić, żeby was głowa bardziej bolała.

Ale nie musicie - możecie cieszyć się życiem, zamiast prześcigać się, kto wybudował lepszy termos.

Wyreguluj temp. za pomocą rotametrów i :goodnight:

Edytowane przez Misterhajt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

=darek2009;7613602 Żeby temp. była taka sama w całym domu przykręcić rotamery tam , gdzie jest cieplej?

 

Mniej więcej TAK to się robi.

Jest jeszcze wiele innych czynników wpływających na temp., np. gdzie masz zamontowany regulator (on mierzy temp. w domu), ustawienie krzywej grzania (ustaw na 0,2 - instrukcja w internecie, ale ustaw temp minimalną w twoim regionie na minus 10*C w menu serwisowym), wpływ temp. pomieszczenia na grzanie (ustaw 3), a potem LEKKO kręć rotametrami, mając na uwadze, że podłoga ma dużą bezwładność cieplną, także nie kręć częściej niż co 24h.

Przy odrobinie szczęścia i wyczucia uda ci się ustawić to, zanim mrozy odpuszczą.

Tutaj masz takie fajne wyjaśnienie, o co się rozchodzi:

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/25741-logika-dzia%C5%82ania-automatyki-buderusa/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie miałbyś kilka nocy nie przespanych myśląc o tym gdzie ciepło ucieka.

Sam tak miałem jak kamerę termowizyjną dorwałem.

 

Ciepło bedzie "uciekać" i to przez każdy element bydynku tzn. drzwi, okna, ściany, podłogi,dach itd. dopuki isnieje różnica temperatur pomiedzyw wew. a zew. Kamera jedynie obrazuje miejsca gdzie intensywność wymiany ciepła jest wieksza co zwykle ma źrodło w błedach projektowych lub wykonawczych.

Otrzymany termogram trzeba umieć zinterpretować. Kamera dostosuje skale palety kolorystycznej automatycznie do tempratur min. do max. w polu widzenia obiektywu, to że jakiś element "świeci" na czerono lub żółto na danym termogramie nieozncza jeszcze tragedii.

A co do powszechnie stygmatyzowanego termosu - to jeden z najlepszych wynalazków (bark ruchomych częsci, całkowice pasywne działanie bez zewnetrznego źrodła energii i ta prostota). Jak inczej obniżyc zużycie energii tym samy koszty funkcjonowania budynku niz poprzez ciagłosc izoalcji od odpowiedniej grubosci ?

Edytowane przez irtherm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...