Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podłogówka + Kaloryfery, czy tylko podłogówka


Karwos00

Recommended Posts

Gość Arturo72
No chyba nie do końca Cię rozumiem.

2 odwierty po 100m - wykonam za ok 10 000zł

Do tego pompa ok 30 000

 

Razem 40 000. (pisząc 50-60 - zakładałem droższe odwierty - ale zmam firmę która robi za 40zł/1mb. Pompa musi być markowa Nibe Viesman itp - inne nawet za 10000 - za 4-5lat może się okazać że nie ma kto tego serwisować.

 

Za piec na pelet zapłacę 10 000. Zakładając że na pompę wydam 40 000 - dołożyć muszę 30 000, ale zakładając że nie wykonam kominu - koszt różny to różnica trochę się zmniejsza.

 

Oczywiście ja jestem bardzo na Tak dla PC ale chciałbym mieć przynajmniej w łazience grzejniki oprócz - tego właśnie znajomemu brakuje a używa PC od 4 lat. W życiu by jej nie zamienił na nic innego - ale 2 grzejniki by chciał mieć.

Sorki,ale brak słów dosłownie....

Nie mam pojęcia czy ludzie są aż tak bardzo ograniczeni czy mieszkają w jaskiniach bez dostępu do teraźniejszego świata

???

 

http://allegro.pl/pompa-ciepla-panasonic-aquarea-9kw-h-z-montazem-i6988093807.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielu tu na forum ma obawy czy PC da radę sama ogrzać dom. Da i to bez problemu.Jak nie wiesz co zrobić to zostaw sobie ten komin (koszt nie jest taki duży), ale podłogówkę zrób wszędzie. Drabinki w łazience też mogą być. Zanim wybudujesz dom to jeszcze może się coś zmienić w cenach energii. Najlepiej potem oszacować zapotrzebowanie na energię i do tego dobrać źródło ciepła. Jedno jest pewne, najtańsze jest niskotemperaturowe czyli podłogowe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Wielu tu na forum ma obawy czy PC da radę sama ogrzać dom. Da i to bez problemu.Jak nie wiesz co zrobić to zostaw sobie ten komin (koszt nie jest taki duży), ale podłogówkę zrób wszędzie. Drabinki w łazience też mogą być. Zanim wybudujesz dom to jeszcze może się coś zmienić w cenach energii. Najlepiej potem oszacować zapotrzebowanie na energię i do tego dobrać źródło ciepła. Jedno jest pewne, najtańsze jest niskotemperaturowe czyli podłogowe.

Głupota zostawiać komin na etapie adaptacji.

Ludzie,liczcie A przede wszystkim myslcie !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewania płaszczyznowe nie musi oznaczać rezygnacji z ogrzewania grzejnikowego i odwrotnie. Przy założeniu, że grzejemy w obu obiegach tą samą TZ, taka instalacja mieszana jest tańsza od ogrzewania podłogowego umieszczonego na całej powierzchni posadzki i jest pozbawiona jej wad.

 

Absolutnie nic nie stoi na przeszkodzie, by przy małych potrzebach grzewczych obydwa systemy działały w jednym pomieszczeniu wspólnie, wspólnie je ogrzewając,

działając jednocześnie lub osobno, zgodnie z akurat preferowaną przez użytkownika strategią grzania - pracując w tej samej temperaturze zasilania, poprowadzone z jednego rozdzielacza.

Dopiero suma maksymalnej mocy grzewczej, jednego i drugiego systemu grzejnikowego da moc potrzebną do ogrzania pomieszczenia podczas maksymalnego

zapotrzebowania na ciepło. Jest to HYBRYDOWA DYSTRYBUCJA CIEPŁA

Po osiągnięciu zadanej temperatury wnętrza, rola grzejnika sprowadza się do precyzyjnego uzupełniania bieżących strat ciepła. W związku z niewielkimi potrzebami cieplnymi, coraz mniejsze grzejniki grzeją jedynie przez ułamek doby – nieco dłużej podczas mrozów, szczególnie nocą, natomiast w okresach przejściowych dogrzewają obiekt w sumie bardzo krótko. Okresy, w których centralne ogrzewanie nie musi grzać w ogóle, są coraz dłuższe.

Wyższa, niż ustabilizowana poprzez ustawienie sterowników temperatura wnętrza, wystąpi jedynie na wyraźne żądanie użytkownika, poprzez użycie komponenty dynamicznej ogrzewania hybrydowego.

W miarę znacznego potanienia i zwiększania możliwości systemów sterowania rozlicznymi parametrami domu, grzejąca permanentnie i bardzo słabo sterowalna podłogówka stanie się przeżytkiem.

 

Pozdrawiam

Bogusław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grzejąca permanentnie i bardzo słabo sterowalna podłogówka stanie się przeżytkiem.

 

permanentne, to Bogusławie, jest twoje szerzenie głupot na tym forum i zaklinanie rzeczywistości.

Kolejna sprawa, to jest nieprawdą, że podłogówka jest słabo sterowalna (gdybyś użytkował 100%, to byś wiedział)

Zapewne, kiedyś i podłogówka wodna stanie się przeżytkiem, tak samo jak to się dzieje obecnie z grzejnikami, ale zanim to się stanie, najpierw całkowicie znikną z projektów nowych domów jednorodzinnych, grzejniki wodne.

Czas się zacząć z tym faktem godzić panie Bogusławie. Myślę , że do emeryturki spokojnie pociągniesz biznes, bo w starych, już istniejących instalacjach, ludziska będą wymieniać stare kaloryfery na nowe. No i jeszcze nadzieja w deweloperach i budownictwie wielorodzinnym podłączonym do sieci miejskiej. Ale nowym indywidualnym inwestorom nie mieszaj już w głowach. Jest obecnie tyle możliwości sposobów ogrzewania, że tradycyjne grzejniki w zasadzie nie są brane pod uwagę, przez świadomych inwestorów. Oczywiście trafiają się tacy, omamieni przez "pana Heńka", starego hydraulika, czy innego Bogusława, ale oni szybko żałują swych decyzji, lecz sprzedawców i instalatorów już nie obchodzi, zarówno zwiększony koszt użytkowania jak i częsty brak komfortu (wiem, wiem, wiem .... komfort cieplny to pojęcie względne i indywidualna sprawa każdego człowieka, jednak większość nie lubi wahań temperatury w domu )

 

ps

mam w domu kanałowe Regulusy przy oknach tarasowych, i wiem co to jest warte podczas zasilania niską temperaturą

Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pożyjemy, zobaczymy. Sprzedajemy grzejniki do pomp ciepła m.in. Szwedom...

 

Nieprawda. Przede wszystkim ciepły dom. Moc grzewcza wynika z powierzchni grzewczej grzejnika ( także wymiennika).

dT1 oC / m2 każdego !! grzejnika - to około 10W mocy.

Regulusy ścienne mają największą powierzchnię wymiany ze wszystkich grzejników występujących na rynku, dlatego też są najbardziej odpowiednim wyborem do instalacji o obniżonej Tz. Grzeją w drodze konwekcji i promieniowania z powierzchni.

Wymienniki kanałowe mają relatywnie małą powierzchnię wymiany, jednakże nie zdarzyło się by ktoś na nie narzekał. Umieszczone w kanale grzewczym nie grzeją przez promieniowanie z powierzchni jak to ma miejsce przy grzejnikach ściennych lecz jedynie w drodze konwekcji swobodnej. Moc można znacznie zwiększyć wentylatorem - wymuszonym obiegiem powietrza.

Wszystko jest kwestią prawidłowego doboru i grzania zgodnego z potrzebami i zwyczajami domowników.

 

Pozdrawiam

Bogusław

Edytowane przez boguslaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej wklejono link pompy ciepła panasonic 9kW nie jest w pełni funkconalnym urządzeniem - Do CWU - opcja, dodatkowe sprawy - opcja - oczywiście za dopłatą. Prędzej Model T-cap 9kw 3 fazy bądź podobna - ceny od 23-32 tyś w zależności od opcji.

 

ARTURT72 - dzięki za "podpowiedzi" ale ciągłe wytykanie ludziom bezmyślności jest dość..... bezmyślne. Uważasz że nie liczyłem i nie widziałem cen w internecie?

 

Wiele rzeczy zrobiłem taniej niż inni z takim samym skutkiem - chociażby projekt. Ale to nie znaczy że kupno okrojonego modelu za 17000 by potem go rozbudować jest szczytem oszczędności.

Likwidacja komina - nie jest to zbyt droga zabawa w stosunku do całej budowy a może się okazać że jednak komin kiedyś się przyda - a budowa potem na zewnątrz jest średnim pomysłem. Poza tym po drugiej stronie komina jest pokój - może przyjdzie komuś ochota postawić tam kominek.

Jeżeli ktoś chce udzielać rad to chwała mu za to - ale niech to będą rady poparte doświadczeniem - nie zawsze zrobienie czegoś najtaniej jest dobrym rozwiązaniem.

 

Dzięki za informacje - skłaniam się rzeczywiście do ogrzewania w 100% podłogowego - z praktyki wiem że im coś jest mniej skomplikowane tym działa dłużej i lepiej. Cały czas chodzi mi po głowie PC woda/powietrze do CWU i CO i do tego panele fotowoltaiczne (niestety połacie dachu patrzą na wschód i zachód - no może tak trochę południowy wschód i północny zachód).

Oczywiście na to jest jeszcze czas i będzie o czym myśleć, ale wydaje mi się, że ogrzewanie jest chyba jednym z najważniejszych rzeczy do przemyślenia - po uruchomieniu będzie działało ciągle aż do śmierci.

PC powietrzne poza okresem zimowym działa praktycznie bez grzałek - a do ogrzania CWU wystarczą cykle w taryfie nocnej. Obawiam się jedynie zimy gdy się okaże że pompa działa praktycznie na samych grzałkach - wiem oczywiście, że Ci którzy mają PC powietrzne nie narzekają i 20-22 st w domu mają.

Sam używam prądu w G12W w mieszkaniu - wielu mówiło że to się nie opłaca i to jest dobre tylko w domach grzanych na prąd - ale okazuje się, że rachunek spadł, dodatkowo w garażu też G12W i samochód z 24kw bateriami ładuje się praktycznie za 8zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Wcześniej wklejono link pompy ciepła panasonic 9kW nie jest w pełni funkconalnym urządzeniem - Do CWU - opcja, dodatkowe sprawy - opcja - oczywiście za dopłatą. Prędzej Model T-cap 9kw 3 fazy bądź podobna - ceny od 23-32 tyś w zależności od opcji.

 

ARTURT72 - dzięki za "podpowiedzi" ale ciągłe wytykanie ludziom bezmyślności jest dość..... bezmyślne. Uważasz że nie liczyłem i nie widziałem cen w internecie?

 

Wiele rzeczy zrobiłem taniej niż inni z takim samym skutkiem - chociażby projekt. Ale to nie znaczy że kupno okrojonego modelu za 17000 by potem go rozbudować jest szczytem oszczędności.

Likwidacja komina - nie jest to zbyt droga zabawa w stosunku do całej budowy a może się okazać że jednak komin kiedyś się przyda - a budowa potem na zewnątrz jest średnim pomysłem. Poza tym po drugiej stronie komina jest pokój - może przyjdzie komuś ochota postawić tam kominek.

Jeżeli ktoś chce udzielać rad to chwała mu za to - ale niech to będą rady poparte doświadczeniem - nie zawsze zrobienie czegoś najtaniej jest dobrym rozwiązaniem.

Nie wiem o czym mówisz pisząc "bez opcji cwu",być może nie rozumiesz zbytnio tego.

Pompa ciepła z linka to jest pelnoprawna pompa p-w do c.o+cwu a jedynie montaż nie obejmuje podłączenia zasobnika cwu i samego zasobnika ;)

Jako takie doświadczenie mam gdyż mieszkam już w nowym domu 5 lat,właśnie z pompa ciepła p-w a nie dość tego to jeszcze w domu bez komina w kotłowni,ktorego nie zbudowalem bo "kotłowni"nie mam za to z kominkiem w salonie ;)

 

Ja gaz mam przy działce i tam pozostał bo budowalem dom z myślą o grzaniu go...prądem bo było taniej niż gazem ;)

To tak jako podsumowanie ws podniecaniem się gazem ziemnym :)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Cały czas chodzi mi po głowie PC woda/powietrze do CWU i CO i do tego panele fotowoltaiczne (niestety połacie dachu patrzą na wschód i zachód - no może tak trochę południowy wschód i północny zachód).

Oczywiście na to jest jeszcze czas i będzie o czym myśleć, ale wydaje mi się, że ogrzewanie jest chyba jednym z najważniejszych rzeczy do przemyślenia - po uruchomieniu będzie działało ciągle aż do śmierci.

PC powietrzne poza okresem zimowym działa praktycznie bez grzałek - a do ogrzania CWU wystarczą cykle w taryfie nocnej. Obawiam się jedynie zimy gdy się okaże że pompa działa praktycznie na samych grzałkach - wiem oczywiście, że Ci którzy mają PC powietrzne nie narzekają i 20-22 st w domu mają.

I widzisz jak wiesz,że nic nie wiesz :)

Pompa p-w nie tylko latem grzeje bez grzalek ale i zimą i to nawet przy -26st.C nie zalaczyla się u mnie grzalka do "wspomagania" ogrzewania,zresztą przez ostatnie 5 lat nie zdarzyło mi się,żeby kiedykolwiek grzalka się wlaczyla.

Wspomaganie użyłem celowo w cudzysłowiu bo tylko do tego grzalka ma służyć czyli żeby grzalka nie musiala "wspomagać" ogrzewania to trzeba kupić pompę ciepła o takiej mocy grzewczej żeby zaopatrzyla dom wg jego potrzeb co do mocy.

Dla niektórych to jest proste ale widać,że niektórzy tego nie rozumieją :)

 

Panele FV przy pompie ciepła to bzdura,zużycie energii za c.o zimą to u mnie ok.2000kWh czyli jakieś 600zl i co tu zmniejszać i po co ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rozszerzenie odpowiedzi i argumenty.

Takie do mnie przemawiają.

Co do gazu - siostra ma od 6 lat w nowym domu i nie zamieni na nic innego. rachunek za prąd roczny to 2000 za CWU i CO. Mają tylko kaloryfery. Kominek z rozprowadzeniem na górę - ale likwidują bo może 10 razy użyli przez 6 lat.

 

Jak widać każdy chwali swoje i na pewno jest w tym racja - i gaz i pompa i nawet pelet jest dobry. O elektryce nie myślałem ale widząc opinie innych to też jakaś alternatywa.

Najbardziej jednak skłaniam się w stronę pompy ciepła. Rekuperacji nie planowałem.C odo fotowoltaiki - nie jest to dla mnie żaden priorytet.

Co Do pompy ciepła - rodzice w gminie mogą sobie założyć z dopłatą gminy 85% - pompy z gruntowym wymiennikiem 2x100 - koszt to ok 15000zl. Gdyby u mnie tak było - bym się nie zastanawiał. Jednak oglądając jak działają te nowe pompy powietrzne i że sprawdzają się do -25 - coraz bardziej mi się to podoba. Oczywiście byłoby to jedyne źródło ciepła. Z kominka zrezygnowałem.

 

Podpowiedz proszę jako użytkownik - jak jest z głośnością jednostki zewnętrznej. Filmy na YT tego nie oddadzą. Czy jest to hałas który się raczej ignoruje czy może z czasem denerwuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Podpowiedz proszę jako użytkownik - jak jest z głośnością jednostki zewnętrznej. Filmy na YT tego nie oddadzą. Czy jest to hałas który się raczej ignoruje czy może z czasem denerwuje?

Zerknij na moją pierwszą stronę w dzienniku,mam ją ustawioną za garażem na ścianie bez okien.

Będąc w domu nie słyszę jej wogole,ogólnie jak chodzi pod pełnym obciążeniem to odgłos sprężarki podobny jest do starej lodówki Mińsk :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...