Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy przepusty są dobrze rozstawione? Rekuperacja


Recommended Posts

Witam.

 

W przyszłym tygodniu będziemy robić strop monolityczny, obecnie firma robi nam zbrojenie i deskowanie stropu. Udaliśmy się do jednej z firm, aby rozrysowała przykładowy rozstaw otworów na rury dla rekuperatora. Dom parterowy, czerpnia i wyrzutnia w garażu najprawdopodobniej. W kotłowni i garażu wentylacja grawitacyjna, oraz w kuchni komin wentylacyjny nie podłączony do rekuperacji. Tak zalecają firmy. Zastanawia mnie czy rozstawienie przepustów jest prawidłowe, obawiam się, że już teraz musielibyśmy zdecydować z jakich rur chcemy korzystać, oferowano Nam Peflex, w drugiej firmie Spiro. Czy samo umiejscowienie podanych otworów w stropie na tym etapie wystarczy? Projekt będziemy mieć później, a nie chcielibyśmy wiercić w stropie żelbetowym, gdyż słyszałam, że koszt jest spory,a poza tym łatwiej zrobić przepusty teraz..

 

Z drugiej strony poczytałam trochę o samej instalacji i nie wiem czy dobrze wszystko rozumiem odnośnie potrzebnych nawiewów i wywiewów. Jak dalej przeliczyć ilość potrzebnej wymiany powietrza? Proszę o sprawdzenie.

 

Nawiewy: 8

salon x3

pokój x1

pokój x1

sypialnia x1

gareroba x1

spiżarka x1

 

Wywiewy: 5

kuchnia x1

łazienka x1

łazienka x1

schowek x1

wiatrołap x1

 

 

Dołączam rozrysowane otwory (fi 125mm to otwór ok.150, rura fi200 - otwór ok. 300, rura fi 100 - otwór ok. 120) oraz rzut parteru.

 

 

wentylacja.jpgrzut.jpgrzut 2.jpg

rzut.jpg

Edytowane przez mawi5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kuchni komin wentylacyjny nie podłączony do rekuperacji.

 

To musisz zamknąć kuchnię i to szczelnymi drzwiami. Strefa z wentylacją grawitacyjną nie może być połączona ze strefą z wentylacją mechaniczną. IMO to zły pomysł - lepiej całą powierzchnię wentylować mechanicznie. Jak nie masz kotła z otwartą komorą spalania to w kotłowni też bym dał wentylację mechaniczną.

 

Nie mieszałbym średnic - wszędzie taka sama (125 to chyba standard najczęściej montowany).

W salonie 2 nawiewy to aż nadto.

W kuchni wywiew dałbym przy oknie.

 

Najważniejsze są przepusty do wyrzutni i czerpni. Bo te kanały muszą być izolowane (im grubiej, tym lepiej) i mają sporą średnicę. Tak 160 średnicy przyjmij jako minimum a nie zaszkodzi 200 i do tego dookoła z 5cm izolacji daje 260 albo 300mm średnicy (a lepiej jeszcze więcej, jak uda się wcisnąć).

Jak zapomnisz o zostawieniu miejsca na izolację to wyrzutnia i czerpnia będą wychładzały strop czy mur i będzie się tam skraplać woda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej kuchni każda firma doradza komin wentylacyjny grawit. do okapu, lub też pochłaniacz i powiem szczerze, że też mi to nie pasuje bo skoro mamy odgradzać szczelnie garaż i kotłownię od reszty domu w której będzie reku to dlaczego w kuchni zezwalają na podpięcie okapu do komina graw.? W kotłowni będziemy mieć kocioł gazowy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej kuchni każda firma doradza komin wentylacyjny grawit. do okapu, lub też pochłaniacz i powiem szczerze, że też mi to nie pasuje bo skoro mamy odgradzać szczelnie garaż i kotłownię od reszty domu w której będzie reku to dlaczego w kuchni zezwalają na podpięcie okapu do komina graw.? W kotłowni będziemy mieć kocioł gazowy.

 

Dobrze mówią. Okap podłącz do kanału wywiewu wentylacji grawitacyjnej. Na czas nieużywania okapu kanał ma być zamknięty przepustnicą lub (np. u mnie) klapą typu DAOS. Pochłaniacze są do niczego. W praktyce po krótkim okresie nie działają, bo nikt nie będzie zmieniał wkładów węglowych co miesiąc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...