Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jakie ogrzewanie w nowym domu parterowym 130-140 m2?


brencik

Recommended Posts

Witam!

 

Póki co jesteśmy z małżonka dopiero na etapie wybierania koncepcji domu ale już należy myśleć nad setką innych, ważnych kwestii.

 

Jedną z nich jest system ogrzewania budynku.

 

Dom planujemy niskoenergetyczny, może aż nie pasywny ale na pewno energooszczędny.

Wiadomo, termoizolacja, okna, rekuperacja, brak mostków itp co jest podstawą obecnie.

 

Osobiście skłaniam się na grzanie czystym prądem (kable w wylewce, II taryfa), lecz przez myśl przeszła mi też koncepcja pompy ciepła (powietrznej).

Niezależnie PC PW dla CWU.

Dodatkowo jakaś klima (kanałowa?) do chłodzenia latem i ogrzewania w okresach przejściowych.

 

Okazało się natomiast jakiś czas temu że okolicy, a nawet w ulicy jest gaz. I sąsiedzi nowobudowani będą się podłączać. Ja musiałbym niestety od drogi jakieś 30 m swojego gazociągu jeszcze pociągnąć (koszty).

 

Proszę o sugestie i pomoc w wyborze doświadczonych forumowiczów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 123
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam!

 

Póki co jesteśmy z małżonka dopiero na etapie wybierania koncepcji domu ale już należy myśleć nad setką innych, ważnych kwestii.

 

Jedną z nich jest system ogrzewania budynku.

 

Dom planujemy niskoenergetyczny, może aż nie pasywny ale na pewno energooszczędny.

Wiadomo, termoizolacja, okna, rekuperacja, brak mostków itp co jest podstawą obecnie.

 

Osobiście skłaniam się na grzanie czystym prądem (kable w wylewce, II taryfa), lecz przez myśl przeszła mi też koncepcja pompy ciepła (powietrznej).

Niezależnie PC PW dla CWU.

Dodatkowo jakaś klima (kanałowa?) do chłodzenia latem i ogrzewania w okresach przejściowych.

 

Okazało się natomiast jakiś czas temu że okolicy, a nawet w ulicy jest gaz. I sąsiedzi nowobudowani będą się podłączać. Ja musiałbym niestety od drogi jakieś 30 m swojego gazociągu jeszcze pociągnąć (koszty).

 

Proszę o sugestie i pomoc w wyborze doświadczonych forumowiczów.

 

W gaz bym się nie pchał.

Jeśli obliczenia wskazują że grzanie prądem jest dla ciebie finansowo do przełknięcia to ok.

Jeśli nie to przy dobrej izolacji i rekuperacji zmieścisz się z pompą ciepła pewnie w 25 tysiacach.

Przy takiej zimie jak jest teraz - 100% sezonu ogrzejesz dom kanałówką. Wypasione wersje to około 10 tysi.

Poźniej możesz pomyśleć o fotowoltaice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy dobrej izolacji myślę że rachunki za ogrzewanie prądem niewiele przekroczą te które by były w przypadku gazu. No i koszt inwestycyjny niewielki w ogrzewanie elektryczne.

W pompa ciepła to już nieco więcej ceregieli no i koszty inwestycyjne większe. W 25 tyś pewnie się da ale z czego widzę to dobre pompy np. Panasonica kosztują 30 - 50 tyś. a gdzie reszta instalacji.

O PV także myślałem, także w kontekście odsprzedaży energii bo magazynowanie np. latem nie wchodzi praktycznie w grę (chyba że wybuduję wielki basen w ogrodzie :rolleyes: )

Co do zimy, to faktycznie, to jakiś żart. Ale za to portfel się cieszy.

Tu http://kalkulator.cncpompyciepla.pl/ sobie co nieco policzyłem i wyszło mniej więcej:

zapotrzebowanie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To ile ma być metrów?

Ale tak czy inaczej sieplowlasciwe.pl to przybliżenie, na podstawie którego może wylądować na manowcach, bo tak dalekie ma wyniki od przyzwoitego OZC. W końcu nie podajesz tam nawet rodzaju i powierzchni okien, nie podajesz dokładnych parametrów muru ani izolacji, drzwi też z grubego palca (zobacz jaki rozrzut mogą mieć stalówki), nie można wybrać izolacji stropu (które ma mniejsze straty niż połaci), bez sensu pyta o powierzchnię zabudowy (czyli np. razem z tarasami) a potem bierze to do obliczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

W pompa ciepła to już nieco więcej ceregieli no i koszty inwestycyjne większe. W 25 tyś pewnie się da ale z czego widzę to dobre pompy np. Panasonica kosztują 30 - 50 tyś. a gdzie reszta instalacji.

 

Ja za Panasonica zapłaci 25tysi. Sądze że teraz zwykły Panasonic 9tka nie będzie dużo przekraczał zakres. Razem ze zbiornikiem cwu i robocizna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ile ma być metrów?

.

Liczy bez sensu bo nie uwzględnia ścian wewnętrznych (chyba)

bez sensu pyta o powierzchnię zabudowy (czyli np. razem z tarasami)

.

Taras nie liczy się do powierzchni zabudowy.

Tak samo podjazd i trawnik :D

No i w końcu sam wiele razy polecasz ludziom ten kalkulator więc nie czaję teraz Twojej bulwersejszyn :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taras nie liczy się do powierzchni zabudowy.

 

Masz rację, mój błąd. Co nie zmienia faktu, że bez sensu jest podawanie powierzchni zabudowy.

 

No i w końcu sam wiele razy polecasz ludziom ten kalkulator więc nie czaję teraz Twojej bulwersejszyn :lol2:

 

Nigdy go nie polecałem. Regularnie polecam Build Deska.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawe jak CNCpompy ciepla ubrały sobie cieplowlasciwie.pl...

 

Oczywiście takie kalkulatory dają tylko z grubsza pogląd, ale dzięki nim można szybko i łatwo zorientować się jaki będzie przybliżony koszt ogrzewania. To znowu pozwoli zorientować się, czy np miesięczne koszty eksploatacji prądem są na akceptowalnym dla nas poziomie. Jeśli tak, to nie szedł bym w inny system CO. Prąd jest najtańszy inwestycyjnie i najmniej problemowy eksploatacyjnie (ewentualny serwis).

 

Polecę/zaproponuję kolejny kalkulator:

http://ziemianarozdrozu.pl/kalkulator-zuzycia-ciepla

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Artur a widziałeś coś takiego? Na DK - 50 cos takiego spotkałem. Ludzie to mają popierdzielone pomysły

 

[ATTACH=CONFIG]407567[/ATTACH]

I to zdrowo pop...ale nie od dzisiaj to wiem,zwłaszcza po studiowaniu obu forumow ;)

Do "babuni" jedzie z cysterna gazu na placu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
ciekawe jak CNCpompy ciepla ubrały sobie cieplowlasciwie.pl...

 

Oczywiście takie kalkulatory dają tylko z grubsza pogląd, ale dzięki nim można szybko i łatwo zorientować się jaki będzie przybliżony koszt ogrzewania. To znowu pozwoli zorientować się, czy np miesięczne koszty eksploatacji prądem są na akceptowalnym dla nas poziomie. Jeśli tak, to nie szedł bym w inny system CO. Prąd jest najtańszy inwestycyjnie i najmniej problemowy eksploatacyjnie (ewentualny serwis).

 

Polecę/zaproponuję kolejny kalkulator:

http://ziemianarozdrozu.pl/kalkulator-zuzycia-ciepla

 

O masz... jakiś mało optymistyczny ten kalkulator ;) Wyliczył mi koszt ogrzewania gazem większy niż ciepłowłaściwe o niemal 400zł/rok.

W temacie porównania gaz vs prąd jest to 2400 vs....6500 :jawdrop: przy 0,60zł/1kWh przy 0,30 4250zł

Edytowane przez Pytajnick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...