Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wentylacja kiedy dom stoi pusty


Recommended Posts

Witam

Tak z ciekawości jak dom się zostawia pusty (niezamieszkany w okresie zimowym) to czy nie jest rozsądnie przymknąć wentylację grawitacyjną nie że całkowicie (po stronie wywiewu). Ciekawi mnie jak to jest w wentylacji mechanicznej czy jak ktoś wyjeżdża na tydzień dwa to ma włączoną cały czas wentylację czy jest jakiś bieg minimalny a może wyłącza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostawiamy na wyjazdy włączoną i właśnie po takich powrotach najbardziej widać różnicę.

Jak zostawialiśmy mieszkanie na tydzień-dwaz zamkniętymi oknami, to po powrocie w niewietrzonym domu robiła się niezbyt przyjemna atmosfera - panele, meble, dywany itd. na co dzień nawet sobie nie zdajemy sprawy ile z tego się wydziela.

 

Co innego cały sezon zimowy. Gdybym miał nie zaglądać do domu przez trzy miesiące, to pewnie bym wentylację wyłączył.

Edytowane przez gorbag
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że przy wyłączonej WM nie ma wymiany powietrza wcale dlatego też poruszyłem tu też temat WG i jej częściowego przymknięcia i to w okresie zimowym kiedy WG działa o wiele wydajniej choć tez do końca nie można mieć pewności że temperatury na zewnątrz będą sprzyjały tej lepszej pracy WG. Pytaniem zmierzałem do tego że w przypadku WG następują straty ciepła podczas wentylacji a jak nie ma ludzi w budynku to WG może pracować na minimum a nie na maksimum a przy tym oszczędza się energię z ogrzewania budynku. W przypadku WM takiego problemu nie ma bo następuje odzysk ciepła.

 

To jeszcze z innej beczki o kratkach higrosterowalnych w WG teoretycznie jak w budynku mieszkańcy nie wytworzą odpowiedniej ilości wilgotności to te kratki są całkowicie zamknięte i nie ma żadnego przepływu powietrza?

Edytowane przez olo75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zostawialiśmy mieszkanie na tydzień-dwa dni z zamkniętymi oknami, to po powrocie w niewietrzonym domu robiła się niezbyt przyjemna atmosfera - panele, meble, dywany itd. na co dzień nawet sobie nie zdajemy sprawy ile z tego się wydziela.

Wyjeżdżałem nawet na kilka miesięcy a w domu niedziałająca z powodu braku nawiewników wentylacja grawitacyjna. Po powrocie pachniało świeżością i domem. Bardzo przyjemnie się wchodziło do domu po takim czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...