Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Płyta fundamentowa poniżej poziomu gruntu?


agb

Recommended Posts

^^

Zrób sobie test, zrób sobie małą szczelną skrzynke z xpsa, wsadz do srodka termometr, zanurz np w zimnej wodzie na 1 dzien, zobacz jaka bedzie temperatura, jeżeli xps nie izoluje to temperatura szybko w środku spadnie , jeżeli izoluje termicznie to nie spadnie - aha zeby zanurzyc xpsa musisz dać jakiś cieżar co by xps na dno poszedl .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wygląda drenaż?. Rura z dziurami obsypana kamieniami. Do czego drenaż jest potrzebny?.Do odprowadzenia nadmiaru wody w gruncie.Jak woda wpływa do drenażu?Przez dziurki w nim .Czy drenaż zbierze wilgoć z gruntu i ją odprowadzi?Nie.

Jedyny słuszny wniosek to taki że izolacja nie ma nic wspólnego z drenażem.

 

Izolacja zawsze jest potrzebna

Drenaż wtedy gdy istnieje możliwość pojawienia się lustra wody (nie wilgoci)powyżej planowanego drenażu.

 

Wody opadowe z rynien i tp nie odprowadza się drenami, można je spiąć pvc odciągnąć od budynku i tam czy to chłonną studnię zrobić czy gdzie indziej zlać.

 

A to co spadnie obok domu jest zatrzymywane przez izolację, nie drenaż (to nie gąbka że chłonie tylko ta biedna kropla musi trafić do dziurki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to co jest pod domem to jest szczelna skrzynka z XPSa? Skąd wiesz, że woda nie podejdzie wyżej i nie dojdzie do płyty?

 

No to zalezy jak kto to wykona, jeżeli połaczenia sklei masa kmb to bedzie to szczelna skrzynka , w przypadku gdy nie sklepi woda moze wchodzic w połaczenia, ale powierzchnia tych połaczen w stosunku do powierzchni calej izolacji jest znikoma i nie ma az tak duzego wplywu na izolacyjność całosci

 

stawiacie sprawę tak że drenaż lub izolacja, a to nie "lub" bo to dwie różne rzeczy.

Jak ktoś chce to może i na saharze dreny zakładać.

 

O przepraszam ja pisze, że to sa dwie rozne sprawy, ale w przypadku braku drenazu i w przypadku terenów nieprzepeszczulnych czyli jak budujemy w glinie to wolalbym zrobic porzadna cieżka izolację przeciw wodną...

Edytowane przez jacentyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^^ W Twoim przypadku to raczej nie można definitywnie stwierdzic ze to blad, beton w8 plus niewielkie zglebienie to raczej nie powinno byc tragedii, jakbys nie mial tego w8 i glebuej plyte np tak ze gora jest 10-20 cm ponizej gruntu to powinno sie zabezpieczyc... im glebiej tym bardziej trzeba zabezpieczyc....dodatkowo zaleca sie zabezpieczyc tzw strefe cokolowa rozbryzgowa czyli 30 cm na poziom gruntu wtedy jest pewnie i bardzo dobrze zrobione Edytowane przez jacentyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Beton W8 nie jest wodoszczelny. Ma jedynie zmniejszone nasiąkanie wodą. Tak samo betonem wodoszczelnym nie jest W2, W4, W6 ani nawet W40. Oczywiście może on być materiałem konstrukcyjnym, ale nie zwalnia od zastosowania hydroizolacji.

Masz szczęście, że masz płytę wysoko, więc może nic złego się nie stanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months później...

Dlatego mój "patent" w obecnej chwili to układanie xpsa na przygotowanym podłozu ( ja wolę na cienkim choć jednak chudziaku ), nastepnie łaczenia płyt albo smarujemy masą KMB lub inna elastyczną masą niekoniecznie na bazie bitumów lub też papa samoprzylepna oraz dodatkowo smarujemy lub przyklajmy kawałek papy dookola po obrysie w miejscu gdzie bedzie szalunek z desek płyty. Ten pasek hydroziolacji może wtedy się połaczyć z izolacją która bedzie na boku płyty i na kawałku sciany - będzie kontynuacja. Dopiero na to na bok płyty kleić xpsa np masa KMB. XPS sam w sobie jest już taką quasi hydroizolacją, mankamentem są łączenia. oczywiście najlepiej by było połączenia xpsa kleić na te masę KMB , tylko to może być trochę bardziej czasochłonne niż klejenie na pianke ale zdecydowanie szczelniejsze.

 

W przyszłości chciałbym wybudować dom na płycie. Wiem, że za płytę będzie odpowiadał jakiś projektant, ale z ciekawości, żeby zorientować się w temacie potencjalnych kosztow:

- przykładowa płyta 100 m2. Ile i jaka papa samoprzylepna, ile i jaka masa KMB?

No i dodatkowe pytanie, czy istnieje możliwość, by hydroizolacja była pod xps, a nie jak w twojej propozycji nad xps-em?

Edytowane przez Lukasz11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hydroizolacja z masy może być na betonie podkładowym (sam tak będę robił), najlepiej zbrojona siatką. I wtedy będziesz miał XPS powyżej hydroizolacji.

 

Z czego będzie ta hydroizolacja? Papa czy masa KMB?

 

Możecie opisać po krótce hydroizolacja typu lekkiego, średniego i ciężkiego?

Jakiego rzędu są to koszty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie robię styropianu pod płytą, ale może to wyglądać mniej więcej tak, z tym że część tego styropianu nad płytą wrzuć pod płytę i daj tam XPS.

[ATTACH=CONFIG]425993[/ATTACH]

 

Tak drogiego rozwiązania to już dawno nie widziałem. Ściany robisz żelbet jak na przekroju? Takie wykonanie widuję tylko w przypadku kiedy woda stoi 2 metry nad płytą. Wykonanie musi być perfekcyjne inaczej kasa w błoto:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...