Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Remont domu z 1996 roku - pytania żółtodzioba


sebok92

Recommended Posts

Witam!

 

Pierwsze Swoje zdanie na tym forum zacznę od tego iż na budowie i remontach znam się niewiele , jedynie w anglii pracowałem 1.5 roku na pomocy budowlanej i to tylko tyle .

 

Chciałbym dostosować dom do obecnie panujących warunków , gdyż wcześniej mieszkała tam babcia z dziadkiem , od 2 lat dom stoi nie ogrzewany , nie używany . Co do takich rzeczy które udało mi się stwierdzić , dom jest dość duży 2 kondygnacyjny + piwnica + strych . Dom wybudowany był na fundamentach betonowych , ściany z podwójnych pustaków plus przestrzeń pomiędzy prawdopodobnie + styropian ok. 12 cm i elewacja ( do odmalowania ). Podłoga na strychu jest ocieplona , zostało ocieplić ew. dach . W budynku jest elektryka miedziana , wiadomo , że jest do dostosowania , ale chyba ta może zostać , a ewentualnie dodać dodatkowe punkty bądź te poprzenosić prawda ? Okna są plastikowe wstawiane w 2003 roku . Piec jest śmieciak plus grzejniki żeliwne i rury stalowe . Na ścianach w całym domu jest boazeria , pod spodem jest tynk , więc pozostało chyba dołożyć gładź , czy trzeba stary tynk ściągnąć? . Stropy są betonowe a na nich belki drewniane i podłoga drewniana . Jak rozwiązać tą podłogę ? Czy wywalać belki i deski i dać styropian i wylewkę , czy może zerwać deski i pomiędzy belki dać wełnę i zakręcić podłogi płytami i na to płytki bądź panele ? Czy grzejniki i rury warto zmieniać na nowoczesne ? Dom jest duży piwnica też , także jakie rozwiązanie jeżeli chodzi o ogrzewanie byłoby najlepsze ? Myślałem nad gazem , ale jest pewnie dużo nowych rozwiązań o których nie mam pojecia a mogłby się sprawdzić , co polecicie w tej materii ? . Dom jest na wsi więc nie ma możliwości podpięcia się pod gaz , ciepłownie itp...

 

Na początek tej zabawy będę miał około 40-50 tyś złotych . Dużo robót mogę wykonać sam gdyż wprowadzić chcemy się gdzieś dopiero za 2 lata .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie na gaz czy PC są super, bo bezobsługowe. Ale nadają się najlepiej do domów o niewielkim zapotrzebowaniu na ciepło, bo nośnik grzewczy (gaz) jest droższy od węgla czy "śmieci". A podejrzewam, że dom sprzed 2000 roku ma zapotrzebowanie wyższe przynajmniej trzy-czterokrotnie od obecnie wznoszonych budynków. PC na duże obciążenia cieplne za to jest drogie w montażu i lepiej współpracuje z podłogówką niskotemperaturową niż grzejnikami.

Więc sam musisz sobie odpowiedzieć czy cię na to stać?

 

Tynki - nie zawsze trzeba skuwać, ale pytanie czy pod boazerią nie ma grzyba na przemarzniętych ścianach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A niby skąd te przemarznięte ściany pojawiły się ? Założyciel pisze ......................................,,

Co do takich rzeczy które udało mi się stwierdzić , dom jest dość duży 2 kondygnacyjny + piwnica + strych . Dom wybudowany był na fundamentach betonowych , ściany z podwójnych pustaków plus przestrzeń pomiędzy prawdopodobnie + styropian ok. 12 cm i elewacja ( do odmalowania ).,,.

Edytowane przez wiesiek6308
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do podłogi- nie ma izolacji akustycznej.

Jak umiejętnie odbijesz deski(najlepiej nie wszystkie naraz) to będziesz mógł ponownie je użyć. Albo ułóż wełnę na całą głębokość, albo wysyp z 5cm perlitu. Na legary połóż paski filcu, przykręć deski na to. Możesz wykańczać podłogę panelami itp. Wpierw robotę zrób na parterze, i daj tyle ocieplenia, ile się zmieści.

Możesz też wywalić deski i robić ogrzewanie podłogowe, ale to będzie kosztować.więcej. Ale jest to konieczne, jak chciałbyś z powodzeniem używać nowoczesnych źródeł ogrzewania jak kotły gazowe kondensacyjne, czy też pompy ciepła.

Jak dom był nie ogrzewany, to pod boazerią możesz mieć grzyba. Ale nie musisz

Po zerwaniu boazerii czeka cię mniej lub więcej roboty. W zależności od stanu tynków.

Boazerię możesz też pomalować i będzie dobrze wyglądać.

Skoro podłoga na strychu jest ocieplona, to ile tam jest cm ocieplenia? Najlepszym rozwiązaniem byłoby powiększyć tą warstwę do minimum 25cm, a dach zostawić w spokoju.

Czy grzejniki i rury będziesz wymieniać? Grzejniki pewnie tak, gdyż żeliwne potrzebują bardzo wysokich temperatur. Jak rury nie popękały od mrozu, to jak najbardziej mogą zostać.

Co do ogrzewania, to wpierw zmodernizuj dom, a potem policz jakiej mocy źródło ciepła się tam nada.

Masz 5 lat na wymianę kotła na porządnej klasy, tę robotę zostaw sobie na koniec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...