Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dotacja na instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła - Czy ktoś skorzystał ??


root

Recommended Posts

Witam.

 

Coraz więcej czytam o dotacjach na instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła. W mojej okolicy również zbierane są wnioski o przystąpienie do projektu.

I tutaj właśnie pojawia się problem. Wszędzie czytam o planowanych dotacjach (nawet 85%), o toczących się spotkaniach i rozmowach, tylko jakoś trudno w necie znaleźć informacje od szczęśliwych użytkowników piszących jak to bardzo są zadowoleni ze swoich nowych instalacji...

Firmy prowadzące projekty też jakoś nie chwalą się na swoich stronach zdjęciami z realizacji...

 

Przypadek ?

Aby przystąpić do projektu wymagany jest audyt. Niby niedrogi bo 200-300 zł, ale jakie są szanse powodzenia tych projektów ?

Jaki odsetek chętnych faktycznie załapie się na takie dotacje a ile osób po prostu pozostanie z kwitkiem po przeprowadzonym audycie.

 

Cytuję:

"Spotkania to efekt przystąpienia do konkursu organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, Poddziałanie 4.1.3 Odnawialne źródła energii.

Udział w projekcie umożliwi mieszkańcom znaczne obniżenie rachunków za prąd i ciepło, a także przyczyni się do ochrony środowiska.

85% to maksymalne planowane dofinansowanie na instalację Odnawialnych Źródeł Energii na obiektach prywatnych."

 

Pytanie więc: Czy ktoś z Was drodzy forumowicze skorzystał z takiej lub innej dotacji ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 50
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

już kiedyś ktoś stwierdził , że szczęśliwi użytkownicy nie piszą na forach , piszą tylko ci co mają problemy ...

 

od startu programu do montażu mija zwykle rok na papierologie i tak np częstochowa ogłosiła przetarg zgłoszenia do 14 marca.

 

 

w Lubelskim ogłoszenie było w lutym 2016 http://portal.zaraszow.pl/szczegolowo-o-naborze-wnioskow/ , montaże w 2017 , a w listopadzie 2017 skarbówka ich wydymała http://portal.zaraszow.pl/vat-od-dotacji-solary-kotly/

 

ja osobiście czekam na rozwój sytuacji

 

 

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16936662#16936662

Edytowane przez cuuube
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem gdzieś informacje o konkursach zakończonych sukcesem, ale jednocześnie informacje że max. wartość poszczególnych projektów to ok 10 mln zł. U nas firma prowadząca projekt informuje że im więcej chętnych tym lepiej... Z tego co wiem chętnych jest już ponad 1000 a przy średniej wartości inwestycji (zaniżonej choćby do 20 tyś zł) to przecież środków wystarczy tylko dla 500 osób. Chyba że obecnie pula środków jest większa...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosta cena jeśli rynkowo w hurcie 1kWp kosztuje (HURT) 3000PLN/1kWp

1000 chętnych każdy na 3kW = 3000000 PLN

 

Jednak ze względu na wygórowane fragmenty regulaminu/gwarancji/własności firma musi brać jakiś (wachlarz ochronny) np. bo okaże się ze w 30% muszą być optimzery.I co i pupa stąd takie wyceny to normalne nikt z nas nie zrobił by tego za 5000PLN/kWp bo musisz każdego traktować indywidualnie podpbnie jak jego gwarancję.

Każdy woli postawić 3000kWp na płaskim polu taniej niż 1000 instalacji po 3kWp drożej na różnych domach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś nie zna cen to da się zrobić , niestety takich jest sporo .

 

Co do samej dotacji na Pv pisałem już kilka razy , że w moim przypadku na razie teoretycznie wyszło ok 8 tyś za 6kw + audyt + ewentualny VAT od dotacji powinno zamknąć się w kwocie 15 tyś i to jest moja granica bo za około 25 tyś można położyć 6kw za gotówkę , to już nie będzie 85% ale przyczyni się ewentualnie skarbówka

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?345050-PC-powietrzna-PV-z-dotacj%C4%85-zamiast-ekogroszku-Pomocy-w-doborze-mocy&p=7627974&viewfull=1#post7627974

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

no to zobaczymy co się będzie działo , jest lista dotacji w Pyrlandii

http://wrpo.wielkopolskie.pl/system/file_resources/attachments/000/009/816/original/Lista_po_ocenie_merytorycznej.pdf?1522221097

 

edit

 

hmmm

 

po zliczeniu kwot z listy wyszło mi ,że do dyspozycji powinno być ponad 400 milionów złotych .. Samorząd ogłaszał , że ma 90 , ale kwota może ulec zmianie . Bardzo ciekawi mnie co w obecnej sytuacji zrobią . Moja gmina jest w pierwszej 50tce , jednak to daleko poza wyznaczoną pulą .

ciekawy jest fakt , że sporo zjadają firmy - nawet po 14 milionów dotacji , jedna . W wytycznych konkusu był zapis , że mogą brać udział jednak nie spodziewałem się takiego zmasowanego ataku . W innych programach o , których czytałem nie było mowy o udziale firm - tylko i wyłącznie mieszkańcy gmin

Edytowane przez cuuube
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, a jeśli nie dotacja to może promocja?

 

Zachęcam do zapoznania się z promocją Viessmann na pompy ciepła - Ciepło z zimna - TUTAJ

 

Mamy też promocyjną ofertę na instalacje fotowoltaiczne pod klucz! Sprawdź TUTAJ

 

Zachęcam do zadawania pytać i do zapoznania się z naszą ofertą.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months później...
Odświeżam temat.

Czy ktoś skorzystał z jakiejś dotacji na fotowoltaikę lub pompę ciepła ?

 

Tak ja skorzystałem, niestety tylko 1,53kW, za 2000zł i do tego jest jeszcze bojlerek elektryczny 80L. Dotacja niby 85%, ale wiadomo jak to jest wyceniane.

Instalacja działa u mnie od 06 stycznia i wyprodukowała do teraz 1534 kW, więc 1/3 już się spłaciła.

Instalacja oczywiście nie na topowych produktach (inwerter Solis mini 2000, i 6 paneli NSP bodajże - można sobie pooglądać na stronie hewalexa) do inwertera mogę dołożyć ze 3 panele, ale dopiero pięć lat od montażu, do tego czasu nie mogę nic ruszać.

 

Obecnie czekam na rozstrzygnięcie dotacji do pomp ciepła (60% z kwoty 40000zł na gruntówkę), i badam temat dotacji z programu czyste powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Województwo śląskie, gmina Kalety.

O fundusze starała się gmina, były to fundusze z europejskiego programu regionalnego. Składało się ankiety i deklaracje, potem jakoś po pół roku podpisywało się umowę i wpłacało kwotę (na początku było to 2500zł). Kolejny rok minął od podpisania do uruchomienia instalacji (firma coś nie dawała rady) i wtedy też ostatecznie rozliczono całość i po podpisaniu aneksu zwracano 500zł. Poza wypisaniem ankiety i deklaracji, podpisywaniem umowy i aneksu do umowy, wpłaceniem kasy i wpuszczeniem ekipy instalującej całość - nic nie musiałem robić, żadnych kosztów przygotowawczych itp. (chyba że ktoś chciał kabel puścić kominem, to musiał zapłacić za opinię kominiarską).

Te kwoty to dla instalacji na budynku mieszkalnym (8%Vat), na garażu/gospodarczym czy gruncie liczono 23%Vat.

Gmina też sobie założyła panele przy okazji - 30kW na urzędzie miejskim i 10,5kW na oczyszczalni ścieków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odświeżam temat.

Czy ktoś skorzystał z jakiejś dotacji na fotowoltaikę lub pompę ciepła ?

 

Witam, a sprawdzałeś w swojej gminie dotacje na fotowoltaikę z Regionalnych Programów Operacyjnych? Bo sytuacja wygląda tak, że o ile na pompę ciepła możesz sprawdzić właśnie podpowiadane Ci "Czyste Powietrze" to w kwestii dotacji na fotowoltaikę polecam własnie spytać w Twojej gminie. Mogę dopytać jaka to gmina lub województwo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malachio, dzięki za szczegółowe informacje.

U nas czyli w Sosnowcu, sprawa jest w toku. Pół roku temu wypełnialiśmy ankiety i podpisywaliśmy wstępnie umowy.

Zgłosiłem się na pompę ciepła do CW i CO, oraz fotowoltaikę, którą przewymiarowałem, aby zasilała także pompę ciepła.

Pod koniec roku ma być rozstrzygnięty konkurs i zobaczymy czy uda się pozyskać środki.

Projekt pomaga przygotować firma Doeko Group.

Właśnie znalazłem artykuł że udało się pozyskać kasę dla gmin w małopolsce.

Projekt prowadziła ta sama firma, wiec może jest to światełko w tunelu i coś finalnie z tego będzie.

 

http://gramwzielone.pl/trendy/31902/tysiace-instalacji-oze-w-malopolsce-wkrotce-przetargi

 

Jak się nie uda wtedy zainteresuję się programem "Czyste Powietrze".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Odpalę 10% jak mi załatwisz w tym programie dotację na PV.

 

Heh, to chyba typowe przejęzyczenie, albo nieświadomość, że dofinansowanie to nie to samo co dotacja.

Ale tak czy inaczej - słyszeliście, że na przełomie roku mają się zmienić zasady programu Czyste Powietrze? Chodzi główne o ulgę podatkową, która jest procedowana w senacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...