Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperacja a nawilżacz


Recommended Posts

Witam. Czy nie jest to przypadkiem walka z wiatrakami? Mam rekuperator przeciwprądowy, dzięki któremu mam niestety suche powietrze w domu. Postawiłem kilka nawilżaczy a wilgotność powietrza nadal oscyluje w granicach 30%. I tu się zastanawiam czy est sens dokupować kolejne nawilżacze czy też jest to walka z wiatrakami. Czy przypadkiem nawilżone powietrze i tak nie zostaje wyciągnięte przez wywiewy, a w jego miejsce nawiewami wlatuje z kolei suche powietrze z zewnątrz? Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Czy nie jest to przypadkiem walka z wiatrakami? Mam rekuperator przeciwprądowy, dzięki któremu mam niestety suche powietrze w domu. Postawiłem kilka nawilżaczy a wilgotność powietrza nadal oscyluje w granicach 30%. I tu się zastanawiam czy est sens dokupować kolejne nawilżacze czy też jest to walka z wiatrakami. Czy przypadkiem nawilżone powietrze i tak nie zostaje wyciągnięte przez wywiewy, a w jego miejsce nawiewami wlatuje z kolei suche powietrze z zewnątrz? Pozdrawiam

 

30% to bardzo mało i zaczyna być szkodliwe dla zdrowia, spróbuj zmniejszyć wentylację do możliwego minimum i/lub całkiem wyłączaj wentylację na czas nieobecności domowników, powinno pomóc.

Tomraider.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę problem z suchością powietrza przy WM ma wiele osób. A niby WM miała być lekiem na całe zło - odzysk ciepła, alergicy (przy wielgotności 20-30% to dopiero mają dramat) itp itd. Czy ktoś z producentów, projektantów nie wie o tym idzie na żywioł wstawiając sprzęt i bawcie się sami?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę problem z suchością powietrza przy WM ma wiele osób. A niby WM miała być lekiem na całe zło - odzysk ciepła, alergicy (przy wielgotności 20-30% to dopiero mają dramat) itp itd. Czy ktoś z producentów, projektantów nie wie o tym idzie na żywioł wstawiając sprzęt i bawcie się sami?

 

Lekiem jest...pomaga na ból, szkodząc na wątrobę ;)

Podstawa, to wybierać w miarę świadomie. Wysoki odzysk ciepła = walka z niską wilgotnością i przymarzaniem. Mniejszy odzysk ciepła = odzysk wilgoci i mniej stresów -przynajmniej tak z lektury forum to wygląda. Szkoda, że nikt nie pisze jak się reku z odzyskiem wilgoci zachowują przy -20st w temacie zamarzania, ale może dlatego nikt nie pisze, bo nie zamarzają ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam,

 

Dokładnie, poziom wilgotności względnej 30% jest zbyt niski, poprzez co jest szkodliwy dla zdrowia i powoduje odczucie dyskomfortu. Według norm zaleca się, aby zimą wynosiła ona od 40 do 60% i na pewno nie mniej , niż 30%. Z kolei latem nie powinna przekraczać wartości 70%. Zbyt niska wilgotność może powodować dyskomfort osób przebywających w pomieszczeniu. Czy rozważał Pan zastosowanie czujnika wilgotności powietrza?

Czujnik ten jest montowany na kanale powietrza wywiewanego. Jego zadaniem jest zwiększenie lub zmniejszenie wydatku wentylatora w centrali wentylacyjnej z rekuperatorem w zależności od poziomu wilgotności względnej w pomieszczeniu.

W razie pytań chętnie pomogę.

Pozdrawiam,

________________________________

Konsultant marki Buderus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Widzę problem z suchością powietrza przy WM ma wiele osób. A niby WM miała być lekiem na całe zło - odzysk ciepła, alergicy (przy wielgotności 20-30% to dopiero mają dramat) itp itd. Czy ktoś z producentów, projektantów nie wie o tym idzie na żywioł wstawiając sprzęt i bawcie się sami?

A ci ze sprawną, podkreślam SPRAWNĄ, WG nie maja problemów z suchością powietrza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli na zewnatrz jest 20C i 30% wilgotnosci, to przy "przepisowej" wymianie powietrza dokladnie tyle samo pary wodnej trafia do domu, niezaleznie od rodzaju zastosowanej wentylacji - tyle samo przy WG i WM.

Jesli w domu z WG poziom wilgotnosci wzglednej jest wyzszy, to tylko dlatego, ze dom ten jest slabiej wentylowany.

Przy braku roznicy temperatur pomiedzy wnetrzem domu, a otoczeniem, WG zaczyna dzialac coraz gorzej, ilosc nawiewanego (i usuwanego) powietrza maleje, czego efektem jest wzrost wilgotnosci.

To samo mozna osiagnac przy WM, skrecajac obroty wentylatorów.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Czy nie jest to przypadkiem walka z wiatrakami? Mam rekuperator przeciwprądowy, dzięki któremu mam niestety suche powietrze w domu. Postawiłem kilka nawilżaczy a wilgotność powietrza nadal oscyluje w granicach 30%. I tu się zastanawiam czy est sens dokupować kolejne nawilżacze czy też jest to walka z wiatrakami. Czy przypadkiem nawilżone powietrze i tak nie zostaje wyciągnięte przez wywiewy, a w jego miejsce nawiewami wlatuje z kolei suche powietrze z zewnątrz? Pozdrawiam

 

A jaki to rekuperatur, jaka powierzchnia lokalu i ile zamieszkuje go osób ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli na zewnatrz jest 20C i 30% wilgotnosci, to przy "przepisowej" wymianie powietrza dokladnie tyle samo pary wodnej trafia do domu, niezaleznie od rodzaju zastosowanej wentylacji - tyle samo przy WG i WM.

Jesli w domu z WG poziom wilgotnosci wzglednej jest wyzszy, to tylko dlatego, ze dom ten jest slabiej wentylowany.

Przy braku roznicy temperatur pomiedzy wnetrzem domu, a otoczeniem, WG zaczyna dzialac coraz gorzej, ilosc nawiewanego (i usuwanego) powietrza maleje, czego efektem jest wzrost wilgotnosci.

To samo mozna osiagnac przy WM, skrecajac obroty wentylatorów.

Ja to wiem, ale nie po to robi sie WM aby ja ograniczać. To juz lepiej zrobic WG, zaoszczędzić kupe kasy i kisic sie we własnym smrodku, ale wilgotnośc za to bedzie przepisowa :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Niską wilgotność podczas mroźnej zimy najprościej zlikwidować zmniejszając poziom wentylacji. WG - ludzie zatykają kratki, nawiewy i mają problem z nadmierną wilgotnością oraz pleśnią. Ten sam sposób można zrobić przy rekuperacji, ale łatwiej o osiągnięcie kompromisu.

 

Trzeba wybrać co jest bardziej szkodliwe dla zdrowia? Niski poziom wilgotności czy wysoki poziom CO2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...