Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja elektryczna z domu w garażu.


Recommended Posts

Witam,

 

Panowie mam pytanko, jako iż na początku kwietnia ruszam z budową garażu chciałem zapytać o pewną kwestię która związana jest z instalacją elektryczną ( oczywiście wezwę elektryka, chciałbym tylko się co nie co dowiedzieć ;))

 

Przyłącz w domu to 12,5 KW, zabezpieczenie 25A ( prąd trzy fazowy). Odległość garażu od domu około 15m.

 

Jakieś trzy lata robiliśmy remont w domu (kanadyjczyk) i podczas remontu w podłodze elektryk puścił mi od skrzynki bezpieczników aż na zewnątrz kabel ( 5 x 1,7 mm ( 1,7 ma drut miedziany, mierzyłem go suwmiarką cyfrową i taka grubość mi wyszła razem z otuliną 3,1mm).

Miał być to prąd pod jakies oświetlenie wokół domu itp.

 

Ale zrodził się problem ponieważ w garażu który wybuduje chciałbym podłączyć kompresor którego silnik ma 7,5 KW.

 

Kabel który mam wypuszczony na zewnątrz chyba jest za słaby jak na tą moc silnika?

 

Dzisiaj robiłem rozeznanie i mógłbym sprobować wpuścić kabel przez strych do skrzynki z bezpiecznikami tylko jakiej powinien być grubości żeby się nie grzał i spokojnie współpracował z tym kompresorem? W związku z tym że kabel będzie puszczony przez strych to długość kabla do garażu będzie wynosiła jakieś 30-35m metrów.

 

Czy pod ten kabel dorabia się jakieś bezpieczniki? Jak tak to do tych istniejących domontowuje się nowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, że będzie wiedział ale zapytać żeby mieć też jakieś o tym pojęcie to przecież nic złego ;)

Jasne, że nic złego... kto pyta nie błądzi.

Zapytaj więc wykonawcę czy zna PN-IEC 60364.

I powiedz mu że przewody i kable określa się w przekroju poprzecznym a nie w średnicy.

 

Aha, byłym zapomniał - zapytaj tego elektryka czy zna układ sieciowy i jak (w zależności o tego układu) zamierza zrealizować ochronę przeciwporażeniową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...