Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Płyta fundamentowa bez wylewki wierzchniej


e2rduo

Recommended Posts

Chciałbym aby płyta fundamentowa ktora wykonam u mnie, 18x9m, była końcowym efektem podłoża. Tj aby w zbrojeniu ułożyć instalacje elektryczną, pod zbrojeniem kanalizacje i wode- przykryte warstwą betonu, po wylaniu płyty zatrzeć ją, tak aby była zarazem ostatnią warstwą gotową do położenia płytek lub pomalowania farbą do betonu bądź wylania żywicy.

Cały Parter będzie powierzchnią usługową. Nie mieszkalną. Poddasze bedzie mieszkalne.

Myślę że wolę pieniądze raczej zainwestować w tynki akustyczne ścian i stropu. Aby mieć cichutko na poddaszu. Strop będzie to prawdopodobnie VECTOR. Choć nie wiem czy do końca one są na prawde akustyczne....

Tak robię za granicą, i myślę czy tak można w Pl? I Co Wy użytkownicy o Tym myślicie? Czy lepiej jest ma płycie ułożyć styropian i wylać cienką wylewke?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie rozwiązanie ma dwie wady - trudne do wykonania (i to w różnych aspektach - od dbania o dokładne przemyślenie wszystkich wypustów, przez nadzór żeby ktoś nie uszkodził kabla czy rury przed zalaniem, po idealne wypoziomowanie i zatarcie powierzchni) i jest nielegalne:

Rozporządzenie w sprawie WT:

§ 138. Obudowa przewodów instalacji ogrzewczej powinna umożliwiać wymianę instalacji bez naruszania konstrukcji budynku.

[...]

§ 187. 1. Przewody i kable elektryczne należy prowadzić w sposób umożliwiający ich wymianę bez potrzeby naruszania konstrukcji budynku.

 

Jak Cię to nie zraża, to poczytaj:

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?334455-ANONIMowa-STODO%C5%81A-DIY

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?221619-mniej-znaczy-więcej-Dziennik-Budowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem jest wprowadzenie jakichkolwiek zmian po wylanej płycie.

 

1. Musisz przewidzieć i zaplanować wszystkie instalacje które zalewasz.

2. Musisz zadbać o ich jakość, poprawność wykonania, braki uszkodzeń oraz brak uszkodzeń podczas zalewania.

3. Wierzchnia warstwa musi być bardzo równa i gładka.

 

Trudne do spełnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli w Pl się nie da...

Trudno.

Zrobimy inaczej ;)

Co do płyty to owszem trudna sprawa, aby było prosto. Ale robie to na codzień, i wiem że się da.

Chyba że lepszym rozwiązaniem jest wrzucić styro np 3- 5cm i zalać jakimś samopoziomem z zbrojeniem?

 

Nikt nie mówił że się nie da. Jest to trudniejsze. Jeżeli robisz tak i masz doświadczenie, to tylko przypilnuj. Wiesz jak ma być i czego pilnować.

 

Jak byś miał robić styro i samopoziom, to chyba bardziej bym polecał zwykły jastrych bezpośrednio bo po co styro. Miałem tak na jednej realizacji.

 

Jak by miało być podłogowe na styropianie, to masz szybszą reakcję, jak bez styro to dużo wolniejszą, ale i stabilnie temperaturowo w lokalu. Nie napisałeś jak chcesz ogrzewać, ale wygląda jak by miało nie być podłogowego. Twoja decyzja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli w Pl się nie da...

Trudno.

Zrobimy inaczej ;)

Co do płyty to owszem trudna sprawa, aby było prosto. Ale robie to na codzień, i wiem że się da.

Chyba że lepszym rozwiązaniem jest wrzucić styro np 3- 5cm i zalać jakimś samopoziomem z zbrojeniem?

 

2015-04-22 19.48.15.jpg2015-04-22 18.02.49.jpg2015-07-18 09.55.53.jpg

 

Można wszystko przewidzieć, nawet miejsca montażu podpór podtrzymujących ściany, kolejność stawiania ścian itp... no ale sporo planowania wtedy. Wyprowadzenia elektryki bardzo ładnie mi pasują w gniazdka więc się da. Ale do tego tylko dobry program 3D, 2D będzie bardzo mało komfortowy

Poziom płyty wyszedł mi do 4 mm. płytę trzeba zatrzeć na ostro i nie wyciągać dużo mleczka bo później to mleczko się odparzy i odpadnie. Dlatego zalecałbym na ostro i przejechać później szlifierką do lastryka - 2 godziny i powierzchnia gładka i równa. Szlifierkę można wypożyczyć.

Edytowane przez dawid blasiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zalewałem strop 500 m2 gdzie posadzkarze wyprowadzali na bieżąco spadki i poziomy (teraz jeszcze zacierają i nad ranem kończą) Poziomy nie są problemem.Elektrykę dajesz w peszlach. Woda w osłonie,

 

Jak wyprowadzali na bieżąco, to pozamiatane. Już skurcz spowoduje, że nie będzie poziomu. A ugięcie już całkiem pozamiata.

 

Fajnie to na YT Łukasz Budowlaniec pokazywał - że ta, gdzie ugięcie będzie największe trzeba zrobić górkę. I po rozszalowaniu będzie poziom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest już chyba 10 strop w tym systemie (to garaże poziomowe przy blokach) wszystko jest dobrze po rozszalowaniu.Nic się nie zamiata.

 

Akurat w garażu, to nie może być poziomu - musi być spadek żeby kałuże nie stały. I mówisz, że ma poziom taki strop? Fuszerka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie bedzie to na pewno kocioł na paliwa stałe. Podłogówka już na starcie została odrzucona. Choć w łazience będzie pewnie jakaś mata grzwecza el. Muszę dotrzymać kompromisu z kobietą, albo drewno na podłodze w łazience albo kamień z matą el...

Bardzo chciałbym abu zamknąć wszystkie lub (wiekszość) instalacje i przyłacza w płycie. Zobaczymy co na to architekt...kwiecień pokaże wszystko.

Chciałbym znać Wasze opinie bo w Pl miałem mało do czynienia z budowlanką. A zapewne wygląda to troche inaczej niż u mnie. Dla tego zbieram info i czytam internety co jest lepsze. A może co lepsze ale nie opłacalne. Troche mnie przeraża sytuacja z pozwoleniami i przepisami ale dam rade! W sierpniu na urlopie musze stodołe zrównać z ziemią. Usunąc jej cześć fundamentów oraz wylewke o gr 15-20cm. Do tego czasu dostane pozwolenie podejrzewam. W tedy badanie gruntu i działam! Na płyte jestem zdecydowany. Co do instalacjinw niej, zobaczę co na to architekt i konstruktor. Jak wybierałem projekt, to była w nim zastosowana ława fundamentowa i architekt już na moje pierwsze słowa o zmianie na płyte krecił nosem...

Coż, zobaczymy.

W innym temacie chciałbym dowiedzieć się czegoś o tynkach akustycznych. Chciałbym aby na parterze (część usługowa) zastosować takowe, na ściany i strop. Aby na poddaszu mieszkalnym dało się żyć. Strop Vector plus tynki akustyczne. Tylko czy one na prawde są akustyczne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie bedzie to na pewno kocioł na paliwa stałe. Podłogówka już na starcie została odrzucona.

 

To z zasady odrzucanie zdobyczy cywilizacji, jak u Amiszów? Prąd i woda bieżąca będą?

 

Troche mnie przeraża sytuacja z pozwoleniami i przepisami ale dam rade!

 

Tym zazwyczaj zajmuje się projektant i kierownik budowy.

 

W sierpniu na urlopie musze stodołe zrównać z ziemią. Usunąc jej cześć fundamentów oraz wylewke o gr 15-20cm.

 

Tu pogadaj z qumatym architektem co ma doświadczenie w Twoim powiecie. Bo pewnie najlepiej mieć jedno pozwolenie na rozbiórkę i budowę. Bo jak dostaniesz na rozbiórkę to do jej zakończenia pewnie będzie nieosiągalne pozwolenie na budowę.

 

 

Na płyte jestem zdecydowany. Co do instalacjinw niej, zobaczę co na to architekt i konstruktor. Jak wybierałem projekt, to była w nim zastosowana ława fundamentowa i architekt już na moje pierwsze słowa o zmianie na płyte krecił nosem...

 

Na 99,99% będą odradzać. A jak ich zmusisz, to zaprojektują płytę którą pamiętają ze studiów jako rozwiązanie na trudne warunki geologiczne. Totalnie nieenergooszczędną i przewymiarowaną. I pójdziesz do firmy, która robi i projektuje płyty po projekt i wykonanie (albo poszukasz konstruktora, co się specjalizuje w nowoczesnych płytach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak prąd z agregatu, a woda -wiadro i z rzeki.

Projekt rozbiórki stodoły już teoretycznie jest. Kosztował 400zł. Stodoła stoi w granicy wiec nie miałem zamiaru oszczedzać, 400 zł i spokój. Choć dało by się to zrobic i bez projektu, nawet miałem takowe propozycje.

Nie chcę podłogówki bo tak jak powiedziałem w warsztacie na dole muszą być kaloryfery, a z tego co wiem to utrudnienie dzielić budynek pod względem ogrzewania rożnego na 2 poziomach. Chyba że się mylę. Gazu u mnie nie ma i na pewno przez najbliższe 20lat nie bedzie. Zostaje jakiś kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...