Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wylewka pod kominikiem


remus1108

Recommended Posts

Ta dyskusja miałaby sens, gdyby nie istniały na świecie inne materiały izolacyjne, niż tylko te na bazie polistyrenu (styropian, xps itd.)

Istnieją, więc po co ryzykować, nawet jeżeli ryzyko jest niewielkie.

Wystarczy na fundamencie stopa z lekkiego gazobetonu, keramzytobetonu, perlitu itd. + odcięcie wylewki pod kominkiem (taśmą piankową do dylatacji wylewek) i spokój psychiczny bez myślenia: siądzie, nie siądzie.

 

Ja stosuję w piecach styropian. Tam, gdzie ma się wytworzyć szczelina powietrzna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 75
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Tylko dwie płyty EPS 200 to można w LM, czy Cast od ręki dostać, a perlit, keramzytobeton ?

Po co komplikować coś, co jest proste.

Nacisk i związane z nim naprężania można obliczyć. Temperatura na dnie wentylowanej obudowy to 30-40 stopni.

NA styku styropianu z wylewką jeszcze mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czy któryś z producentów styropianu podaje jego wytrzymałość na pełzanie mechaniczne i termiczne?

 

Nie nadaje się i już.

 

https://www2.basf.de/basf2/img/produkte/kunststoffe/styrodur/downloads2/pl/styrodur_3000_cs_flyer_pl.pdf

 

Ciężar kominka konwekcyjnego to ułamek tego co potrafi przenieść ten materiał.

Nawet ciężar piecokominka. Wiesz, ile kPa jest pod nim ?

Lambda dużo lepsza.niż gazobetonu.

Brak podciągania kapilarnego wody (brak koniecznośći stosowania izolacji od fundamentu)

 

Nawet to, co podają producenci EPS 200 wystarcza z nadmiarem pod konwekcyjny wkład.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy któryś z producentów styropianu podaje jego wytrzymałość na pełzanie mechaniczne i termiczne?

 

Nie nadaje się i już.

 

Wojtek nie przesadzaj, jesteś inżynierem poczytaj o izolowanych płytach fundamentowych i o tym na czym są wylewane i pod jakie konstrukcje, kominek to przy nich pikuś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w kotłowni stoi bufor 1000 litrów (ok 1,2 tony) na styropianie 17 cm EPS200 + 7 cm wylewki. Nic kompletnie się nie dzieje. W ogóle nie wiem o czym my tu mówimy. Jak poprzednicy mówili niejedne meble są cięższe od kominka i nikt się nie zastanawia a tu nagle jakiś dziwny problem. Zdun Darek widzę ma coraz mniejsze pojęcie o tym co tutaj pisze...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w kotłowni stoi bufor 1000 litrów (ok 1,2 tony) na styropianie 17 cm EPS200 + 7 cm wylewki. Nic kompletnie się nie dzieje. W ogóle nie wiem o czym my tu mówimy. Jak poprzednicy mówili niejedne meble są cięższe od kominka i nikt się nie zastanawia a tu nagle jakiś dziwny problem. Zdun Darek widzę ma coraz mniejsze pojęcie o tym co tutaj pisze...

Dom masz stosunkowo świeży ,sytuacja może się zmienić po 5-10 latach . Fortepian ,duża ciężka szafa itp zwykle mają sporą rozpiętość nóżek ,a przynajmniej znacznie szerzej niż kominek , a więc masa rozkłada się na innych płaszczyznach.

U mnie w domu kominek stoi bezposrenio na płycie fundamentowej czterokrotnie zbrojonej o grubości 50cm ,. Temperatura płyty fund. pod kominkiem 17-18C .

Skolei pod buforem posłuchałem się wykonawcy i zamiast 10cm styropianu mam 5cm. Za to więcej wylewki i więcej zbrojenia.

Edytowane przez cozmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co się ma zmienić, jeśli poziom naprężeń nie przekracza naprężeń dopuszczalnych dla danego materiału ?

 

domy,mosty,karoserie samochodów ,samoloty ,statki , rowery , kominki itp pękają ,tracą sztywność itp w zależności od uzytego materiału . nawet podłoga pod buforem pracuje w mikro cyklach -chociaż wydawało by się inaczej bo nikt bufora nie rusza,ale dom osiada,styropian się kurczy i w posadzce są zmiany temperatur,nie wielkie ale są . Więc nie tylko poziom naprężeń robi swoje ,ale rownież czas w jakim poddajemy coś naprężeniom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w domu kominek stoi bezposrenio na płycie fundamentowej czterokrotnie zbrojonej o grubości 50cm

 

Kurde to słabo się zabezpieczyłeś. Ja bym na Twoim miejscu zrobił w tym miejscu grubość płyty 100 cm, porządnie zbrojona w kilku warstwach. A tak na tym 0,5 to nie wiadomo co się stanie za 5 lat ;)

 

A tak na poważnie, jeżeli zrobiłeś 0,5 m grubości zbrojonej płyty pod kominkiem to nie dziwię się, że dla Ciebie styropian pod kominkiem to abstrakcja. Następnym razem pogadaj z jakimś konstruktorem to może Cie uświadomi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdun Darek widzę ma coraz mniejsze pojęcie o tym co tutaj pisze...

 

Mógłbym podać kilkanaście adresów , niestety jest ochrona danych osobowych , posiadaczy kominków którzy zgłosili się do nas z pytaniem " Co mam teraz zrobić ?? " Tez ich zapewniano ze styropian wytrzyma....... że nie siadzie.... a siadło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...