Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa ciepła + jaki zasobnik?


pecet0

Recommended Posts

Witam,

 

Startowałem w jednym projekcie gdzie miała być poma ciepła 6KW gruntowa z odwiertami pionowymi + zasobnik do co 300L i podgrzewacz do cwu 300L.

Niestety ceny nie były odpowiednio dostosowane do dzisiejszych realiów i muszę z czegoś zrezygnować aby projekt nie przepadł.

 

Dom 78 m2 powierzchni użytkowej

100 % podłogówka

Ocieplenie styropian 20 cm w podłogach i na ścianie, sufit 30 cm wełny.

Taryfa G12W, wszystko w domu na prąd.

mieszkańcy: 2 dorosłych + dziecko

 

Proszę o informację jaki zestaw będzie lepszy:

- Pompa ciepła gruntowa + zasobnik do CO 300L

czy

- Pompa ciepła gruntowa + podgrzewacz do CWU 300l

?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom 78 m2 powierzchni użytkowej

100 % podłogówka

Ocieplenie styropian 20 cm w podłogach i na ścianie, sufit 30 cm wełny.

Taryfa G12W, wszystko w domu na prąd.

 

Jakie dokładnie OZC?

PC pewnie ze 20 lat będzie się zwracała - więc pewnie szybciej się rozpadnie albo będzie wymagała kosztownych napraw.

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=410953

 

Jak już masz instalację wodną, to chyba najlepiej kocioł elektryczny do CO i osobno bojler z grzałką do CWU. Bo zasobnik z wężownicą wyjdzie drożej, i niepotrzebnie skomplikuje układ.

tmp.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik zintegrowany 180l, temperatury górze i na dole zbiornika w ostatniej dobie na wykresie. Do kranów leci ta cieplejsza. Wody nie brakuje. Pompa 10kW wpięta bezpośrednio w podłogówke bez żadnego bufora. Powierzchnia podłogówki ok 250m2.

Pompa pracuje 50h na CWU/miesiąc

Wady:

1. Z większym zbiornikiem można mieć 2 uruchomienia sprężarki , ja mam 5

2. Z większym zbiornikiem można spróbować grzać wode tylko w taniej taryfie, choć wieczorem 20-22 też może być to problematyczne

3. Ciekawe ile będzie kosztowała wymiana zbiornika i jak długo wytrzyma. Szacuje że 15 lat bez problemu.

 

woda.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Z większym zbiornikiem można spróbować grzać wode tylko w taniej taryfie,

 

Fajny wykres. Rejestrując takie dane możesz sporo poeksperymentować i zaoszczędzić oraz podzielić się z innymi możliwościami oszczędności.

 

Np. na wykresie widać, że zazwyczaj dogrzewasz wodę od 40* na dole zasobnika - na górze rzadko spada poniżej 50*. A przecież 40* na górze chyba jeszcze wystarczy, żeby wziąć prysznic a nawet kąpiel? A to dałoby oszczędność (bez kosztu komfortu) dzięki temu, że grzejąc zimniejszą wodę pompa ma wyższy COP.

Na tym wykresie masz dogrzanie o 12 a potem chyba jakieś drobne pobory - czy cokolwiek zmieniłoby dogrzanie 15:00-17:00? Co więcej - im więcej czasu masz w zasobniku niższą temperaturę, tym mniejsze straty. Więc nawet nie patrząc na tanią strefię większy sens ma grzanie jak najchłodniejszej wody (bo wyższy COP) krótko przed większymi poborami (bo mniejsze straty) a w innych porach i tak temperatura powinna wystarczyć do umycia rąk czy żeliwnej patelni.

 

Próbowałeś grzać tylko w taniej taryfie? Masz wykresy z takiego "eksperymentu"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kaizen masz we wszystkim rację ale mieszkam jeszcze z żoną i dziećmi:) Lepiej zapłacić trochę wiecej a być szczęśliwym człowiekiem:) Masz rację mam dość wysoką temperaturę cały czas. Powód jest taki że jak napuścisz sobie wody do wanny i za jakiś czas chcesz sobie zwiekszyć jej temperaturę to w takiej konfiguracji da się to zrobić. A jak masz tylko 40-45 stopni to nie bardzo. Druga sprawa jest taka że sterownik nie do końca pozwala na ustawienie wszystkiego dokładnie tak jak się chce.

 

Wnioski jakie udało mi się wyciągnąć jeśli chodzi o straty.

Obecnie pompa na CWU pracuje 50godzin miesięcznie.

Tu masz wykres kiedy woda nie była pobierana. Pompa grzała ją co 3 dni. W miesiącu grzała 9 razy +2 legionella po ok 20 minut. Czyli 4 godziny na miesiąc na pokrycie strat. Widać że bardzo duże znczenie ma temperaura pomieszczenia jesli chodzi o wychładzanie wody. Wykres przy 45-40 jest niewiele mniej pochyły niż przy 45-55. Można oszacować że na straty idzie 10-15%, reszta to normalne zużycie. Zmniejszając straty o połowe oszczędzamy na rachunku 5-7%. A utrata komfortu ogromna i nie warto. Jesli już bardzo chcemy oszczędzać to lepiej ograniczyć zużycie wody. No i wiecej zaoszczedzimy grzejąc w taniej taryfie niż zmniejszając temperatury.(nie wiem jak w powietrznych)

woda.JPG

 

Co do grzania tylko w taniej, próbowałem. O ile dla dzieci w godzinach 19-20:30 jeszcze wystarczało spokojnie wody, to my z żona musielibyśmy czekać do 22:15 co nie jest wygodne. Tzn woda nadal była przyjemnie ciepła i nadająca się pod prysznic ale lubimy jednak gorącą wode. Gdyby to wieczorne dogrzewanie przesunąć do taniej taryfy to zysk byłby 5zł/miesiąc, nie warto. Jedynie moge popracowac nad tym żeby grzanie w godzinach 15-22 startowało tylko raz, a nie jak obecnie 2.

woda.JPG

Edytowane przez zibizz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam zasobnik ciepłej wody zintegrowany w PC. Jest nas 7 osób, a dwie są w domu cały czas. Na początku to było wyzwanie, aby ustawić tak grzanie ciepłej wody, aby wystarczyło dla wszystkich (dwie wanny i dwa prysznice). Odpadało grzanie w T II, chociaż również próbowałem:( Puściłem to samopas i przez całą dobę mam ustawione 48*, jedynie w godzinach 19:00-22:30 mam podbicie do 56*. To wystarcza. Zużywam dziennie 6-7 kWh (dane z ostatnich 4 miesięcy) co daje ok 14 pln na osobę na miesiąc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Witam,

 

W sprawie odpowiedzi na wszystkie pytania odnośnie wyboru pompy ciepła, zachęcam Pana do kontaktu z jednym z naszych Autoryzowanych Instalatorów. Pomogą oni w doborze odpowiedniego typu pompy ciepła o odpowiedniej mocy, oraz wykonają jej montaż. Ich wyszukiwarkę w zależności od lokalizacji można znaleźć na stronie http://www.buderus.pl. Znajduje się tam wyszukiwarka na podstawie miejsca ich lokalizacji. Możliwy jest również kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (BOK) tel. 801 777 801 lub też poprzez formularz kontaktowy: http://www.buderus.pl/kontakty/formularz-kontaktowy.html

Bardziej szczegółowe informacje o pompach ciepła z rodziny Logatherm, dostępne są również na stronie internetowej: http://www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/pompy-ciepla.

Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.

Pozdrawiam,

________________________________

Konsultant marki Buderus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...